Der Weg des Jan Hus in der Region Pilsen und der Oberpfalz (Q4300881)

From EU Knowledge Graph
Revision as of 14:32, 20 June 2022 by DG Regio (talk | contribs) (‎Changed label, description and/or aliases in en, and other parts: Adding English translations)
Jump to navigation Jump to search
Project Q4300881 in Czech Republic
Language Label Description Also known as
English
Der Weg des Jan Hus in der Region Pilsen und der Oberpfalz
Project Q4300881 in Czech Republic

    Statements

    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    392,374.88 Euro
    0 references
    461,617.5 Euro
    0 references
    85.0 percent
    0 references
    1 September 2019
    0 references
    31 August 2022
    0 references
    Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, obecně prospěšná společnost
    0 references

    49°44'18.35"N, 13°22'25.10"E
    0 references

    49°48'34.81"N, 12°26'15.94"E
    0 references
    Hlavním cílem projektu je rozvinout kulturně-osvětové aktivity v česko-bavorském pohraničí a ustanovit nový turistický produkt dálkové pěší turistiky. To vše s odkazem k významným historicko-společenským fenoménům, kterými jsou osud evropského středověkého učence Jana Husa a dějinné souvislosti, ve které jeho učení vyústilo (husitské hnutí). Projekt tak cílí na společné nehmotné kulturní dědictví. Cestě Jana Husa z Čech do německé Kostnice, kde byl v roce 1415 upálen, se v minulosti věnovalo česko-německé Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí. To zpracovalo virtuální Stezku tolerance v Husových stopách, která je výzvou k hájení tolerance jako základní hodnoty pro mírové soužití. Vypořádává se tak s předsudky, které za sebou zanechaly husitské nepokoje. Bavorské subjekty tedy stály u samého zrodu zájmu ustanovit k tomuto tématu přeshraniční turistický produkt (Husovu cestu) jako funkční, v terénu vyznačenou trasu. Husitská historie je v Bavorsku stále živým tématem, a navíc část Husovy cesty vedoucí bavorským územím je dobře historicky zpracována a odpovídá trase Goldene Strasse (Bärnau-Sulzbach, a dále Norimberk).Na české straně k dané snaze přispívá iniciativa řízena vedoucím partnerem předkládaného projektu. Ten zpracoval koncepci rozvoje cesty, za podpory lokálních a historických znalců stanovil konkrétní trasu v území Plzeňského kraje (Kožlany–Kralovice–Rabštejn–Manětín–Bezdružice–Tachov). Projekt tedy vychází z již popsaných potřeb území. Jeho hlavními výstupy jsou funkční vazby mezi subjekty z Bavorska a Čech na trase Husovy cesty, účelné a symbolické značení trasy v pohraničí. Cesta bude dále ustanovena jako historicko-turistický a marketingově sjednocený produkt na česko-bavorské hranici, a to s mezinárodními souvislostmi. Projekt se však orientuje i na vzdělávací aktivity v pohraničí a efektivní komunikaci s místními komunitami, ve kterých chce budovat hrdost na jejich domoviny a sdílené kulturní dědictví. (Czech)
    0 references
    The main objective of the project is to develop cultural and educational activities in the Czech-Bavarian border region and to establish a new tourist product of long-distance hiking. All this with reference to important historical and social phenomena, which are the fate of the European medieval scholar Jan Hus and the historical context in which his teachings resulted (the Hussite movement). The project thus aims at a common intangible cultural heritage. Jan Hus’s journey from Bohemia to the German city of Kostnice, where he was burned in 1415, was in the past devoted to the Czech-German Community of Towns with Hussite Past and Tradition. This developed the virtual Path of Tolerance in Hus’s Footsteps, which is a challenge to defend tolerance as a fundamental value for peaceful coexistence. This is how they deal with prejudices that have left behind the Hussite riots. The Bavarian operators were therefore at the very origin of the interest in establishing a cross-border tourist product (Hus’s way) on this topic as a functional, terrain-marked route. Hussite history is still a lively topic in Bavaria, and the part of Hus’s journey leading the Bavarian territory is well historically processed and corresponds to the Goldene Strasse (Bärnau-Sulzbach and Nuremberg) route. He elaborated the concept of development of the route, with the support of local and historical experts he established a specific route in the territory of the Pilsen Region (Kožlany-Kralovice-Rabštejn-Manětín-Bezdružice-Tachov). Therefore, the project is based on the already described needs of the territory. Its main outputs are functional links between subjects from Bavaria and Bohemia on the Hus route, useful and symbolic marking of the route in the borderlands. The path will be further established as a historical-tourist and marketing unified product on the Czech-Bavarian border with an international context. However, the project also focuses on educational activities in the borderlands and effective communication with local communities in which it wants to build pride in their homelands and shared cultural heritage. (English)
    20 June 2022
    0 references

    Identifiers

    0 references