Nutrient Recycling – from pilot production to farms and fields (Q4295723): Difference between revisions

From EU Knowledge Graph
Jump to navigation Jump to search
(‎Removed claim: summary (P836): Cieľom projektu je zvýšiť mieru recyklácie rastlinných živín dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K). P a K sú obmedzené a obmedzené zdroje a výroba N hnojív je energeticky náročná. Napriek vývoju technológií zhodnocovania je používanie hnojív odvodených z recyklácie poľnohospodármi až doteraz obmedzené. Prekonajú sa prekážky obmedzeného využívania. Vybrané krajiny sú IE-UK, DE-NL a BE-FR. V týchto krajinách možno rozlišovať regióny s nedostatk...)
(‎Removed claim: summary (P836): A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kivál...)
Property / summary
A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kiválasztott országok IE-UK, DE-NL és BE-FR. Ezekben az országokban meg lehet különböztetni azokat a régiókat, ahol tápanyaghiány és többlet áll fenn. Feltárják az újrahasznosított tápanyagok régiók közötti cseréjének lehetőségeit, és kialakítják a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést. A többletrégiókban a tápanyagok (a mezőgazdasági termelők szükségleteinek megfelelően) ásványi műtrágyaminőségre való felforgatása keresletet teremt a tápanyagigényű régiókban Észak-Nyugat-Erdélyben. A transznacionális piacok fejlesztésével és a szakpolitikai tanácsadással csökkennek a piaci akadályok. Ez azt eredményezi, hogy a projekt végéig az ásványi műtrágyák mennyiségét újrahasznosításból származó termékekkel helyettesítik (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). A három legnagyobb hulladékáramot (szennyvíziszap, élelmiszer-hulladék és trágya) figyelembe veszik, és egy vállalati-tudományos együttműködés keretében 20 gyártónak sikerül 17 újrafeldolgozásból származó műtrágyaterméket javítania; a végfelhasználói igényeknek megfelelő tulajdonságok. A transznacionális kereskedelmi láncok kialakítása 20 vállalkozás számára megkönnyíti a műtrágya-újrahasznosítási termékek új piaci bevezetését. A mezőgazdasági termelőkkel folytatott alulról felfelé építkező együttműködés keretében 8 mezőgazdasági vállalkozás fog demómezőket fogadni, és így képzésben részesülni. A tudásátadás mértéke a demórendezvényekkel 10 gazdálkodó szervezet tagjai számára. A mezőgazdasági termelők ismereteinek hiánya csökken, és a transznacionális kereskedelmi láncok fejlesztése, a nyersanyagok tápanyag-felhasználásának csökkenése.Az érdekelt felekkel (termelők és mezőgazdasági termelők) folytatott kommunikáció miatt (magazinokban/interneten közzétett kiadványok); műhelyek) 2% (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ásványi műtrágya mennyisége 5 év után újrahasznosításból származó termékekkel, 10 év után pedig 6%-kal (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) kerül felváltásra. A gazdálkodói szervezetek és a műtrágyatermelői fióktelepek mint társult partnerek biztosítják a hosszú távú végrehajtást. (Hungarian)
 
Property / summary: A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kiválasztott országok IE-UK, DE-NL és BE-FR. Ezekben az országokban meg lehet különböztetni azokat a régiókat, ahol tápanyaghiány és többlet áll fenn. Feltárják az újrahasznosított tápanyagok régiók közötti cseréjének lehetőségeit, és kialakítják a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést. A többletrégiókban a tápanyagok (a mezőgazdasági termelők szükségleteinek megfelelően) ásványi műtrágyaminőségre való felforgatása keresletet teremt a tápanyagigényű régiókban Észak-Nyugat-Erdélyben. A transznacionális piacok fejlesztésével és a szakpolitikai tanácsadással csökkennek a piaci akadályok. Ez azt eredményezi, hogy a projekt végéig az ásványi műtrágyák mennyiségét újrahasznosításból származó termékekkel helyettesítik (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). A három legnagyobb hulladékáramot (szennyvíziszap, élelmiszer-hulladék és trágya) figyelembe veszik, és egy vállalati-tudományos együttműködés keretében 20 gyártónak sikerül 17 újrafeldolgozásból származó műtrágyaterméket javítania; a végfelhasználói igényeknek megfelelő tulajdonságok. A transznacionális kereskedelmi láncok kialakítása 20 vállalkozás számára megkönnyíti a műtrágya-újrahasznosítási termékek új piaci bevezetését. A mezőgazdasági termelőkkel folytatott alulról felfelé építkező együttműködés keretében 8 mezőgazdasági vállalkozás fog demómezőket fogadni, és így képzésben részesülni. A tudásátadás mértéke a demórendezvényekkel 10 gazdálkodó szervezet tagjai számára. A mezőgazdasági termelők ismereteinek hiánya csökken, és a transznacionális kereskedelmi láncok fejlesztése, a nyersanyagok tápanyag-felhasználásának csökkenése.Az érdekelt felekkel (termelők és mezőgazdasági termelők) folytatott kommunikáció miatt (magazinokban/interneten közzétett kiadványok); műhelyek) 2% (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ásványi műtrágya mennyisége 5 év után újrahasznosításból származó termékekkel, 10 év után pedig 6%-kal (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) kerül felváltásra. A gazdálkodói szervezetek és a műtrágyatermelői fióktelepek mint társult partnerek biztosítják a hosszú távú végrehajtást. (Hungarian) / rank
Normal rank
 
Property / summary: A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kiválasztott országok IE-UK, DE-NL és BE-FR. Ezekben az országokban meg lehet különböztetni azokat a régiókat, ahol tápanyaghiány és többlet áll fenn. Feltárják az újrahasznosított tápanyagok régiók közötti cseréjének lehetőségeit, és kialakítják a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést. A többletrégiókban a tápanyagok (a mezőgazdasági termelők szükségleteinek megfelelően) ásványi műtrágyaminőségre való felforgatása keresletet teremt a tápanyagigényű régiókban Észak-Nyugat-Erdélyben. A transznacionális piacok fejlesztésével és a szakpolitikai tanácsadással csökkennek a piaci akadályok. Ez azt eredményezi, hogy a projekt végéig az ásványi műtrágyák mennyiségét újrahasznosításból származó termékekkel helyettesítik (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). A három legnagyobb hulladékáramot (szennyvíziszap, élelmiszer-hulladék és trágya) figyelembe veszik, és egy vállalati-tudományos együttműködés keretében 20 gyártónak sikerül 17 újrafeldolgozásból származó műtrágyaterméket javítania; a végfelhasználói igényeknek megfelelő tulajdonságok. A transznacionális kereskedelmi láncok kialakítása 20 vállalkozás számára megkönnyíti a műtrágya-újrahasznosítási termékek új piaci bevezetését. A mezőgazdasági termelőkkel folytatott alulról felfelé építkező együttműködés keretében 8 mezőgazdasági vállalkozás fog demómezőket fogadni, és így képzésben részesülni. A tudásátadás mértéke a demórendezvényekkel 10 gazdálkodó szervezet tagjai számára. A mezőgazdasági termelők ismereteinek hiánya csökken, és a transznacionális kereskedelmi láncok fejlesztése, a nyersanyagok tápanyag-felhasználásának csökkenése.Az érdekelt felekkel (termelők és mezőgazdasági termelők) folytatott kommunikáció miatt (magazinokban/interneten közzétett kiadványok); műhelyek) 2% (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ásványi műtrágya mennyisége 5 év után újrahasznosításból származó termékekkel, 10 év után pedig 6%-kal (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) kerül felváltásra. A gazdálkodói szervezetek és a műtrágyatermelői fióktelepek mint társult partnerek biztosítják a hosszú távú végrehajtást. (Hungarian) / qualifier
point in time: 4 November 2022
Timestamp+2022-11-04T00:00:00Z
Timezone+00:00
CalendarGregorian
Precision1 day
Before0
After0
 

Revision as of 15:12, 8 February 2024

Project Q4295723 in France, Germany, Belgium, Ireland, Netherlands, Luxembourg
Language Label Description Also known as
English
Nutrient Recycling – from pilot production to farms and fields
Project Q4295723 in France, Germany, Belgium, Ireland, Netherlands, Luxembourg

    Statements

    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    2,935,171.42 Euro
    0 references
    4,891,952.36 Euro
    0 references
    60.0 percent
    0 references
    20 September 2017
    0 references
    31 March 2023
    0 references
    IZES gGmbH
    0 references
    0 references

    48°22'57.94"N, 6°36'14.98"E
    0 references

    52°40'10.06"N, 8°34'18.95"W
    0 references

    51°2'50.39"N, 3°43'41.12"E
    0 references

    50°11'15.79"N, 8°35'21.44"E
    0 references

    48°52'41.59"N, 2°16'46.42"E
    0 references

    49°53'24.86"N, 6°8'6.86"E
    0 references

    51°52'58.66"N, 8°31'51.67"W
    0 references

    49°14'44.59"N, 6°56'21.66"E
    0 references

    52°48'0.58"N, 6°57'1.84"W
    0 references

    51°58'27.77"N, 5°38'52.94"E
    0 references

    50°48'9.04"N, 3°48'25.27"E
    0 references

    50°54'4.21"N, 3°7'28.24"E
    0 references
    The project aims at increasing recycling rates of the plant nutrients Nitrogen (N), Phosphorus (P) and Potassium (K). P and K are limited and finite resources, and production of N fertilizers is energy intensive. Despite recovery technologies having been developed, the use of recycling-derived fertilizer products by farmers is limited until now. The barriers for the limited use will be overcome. Selected countries are IE-UK, DE-NL and BE-FR. Within these countries, regions with nutrient shortage and surplus can be distinguished. Possibilities for exchange of recycled nutrients between regions will be explored and producer-consumer collaboration developed. Upcycling nutrients in surplus regions to mineral fertilizer quality (according to farmers’ needs) will create demand in nutrient-demand regions in NWE. By developing transnational markets and by communicating policy advice, market barriers will be reduced. This will result in replacing mineral fertilizer amounts with recycling-derived products by the end of the project (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). The 3 largest waste streams (sewage sludge, food waste and manure) will be considered and in an enterprise-academia cooperative monitoring processes, 20 producers will succeed to improve 17 recycling-derived fertiliser products; properties according to end-user needs. Development of transnational trade chains will facilitate 20 enterprises to introduce new-to market recycling fertiliser products. In bottom-up cooperation with farmers, 8 farm enterprises will host demo fields and thus receive training. The knowledge transfer extents with demo events to members of 10 farmers’ organizations. Farmers knowledge lack barrier is decreased and with transnational trade chains being developed, raw material nutrient use decreases.Due to communication to stakeholders (producers and farmers) (publications in magazines/ internet; workshops) 2% (-108,000 t N, -8,000t P, -120,000t K) of mineral fertilizer amounts will be replaced with recycling-derived products after 5 yrs and 6% (-324,000t N, 24,000t P, 360,000t K) after 10 yrs. Farmers’ organizations and fertiliser producer branch organisations as associate partners ensure long term implementation. (English)
    0 references
    Ziel des Projekts ist es, die Recyclingraten der Pflanzennährstoffe Stickstoff (N), Phosphor (P) und Kalium (K) zu erhöhen. P und K sind begrenzt und endliche Ressourcen, und die Produktion von N Düngemitteln ist energieintensiv. Trotz der Entwicklung von Verwertungstechnologien ist der Einsatz von aus Recycling gewonnenen Düngemitteln durch Landwirte bisher begrenzt. Die Barrieren für die eingeschränkte Nutzung werden überwunden. Ausgewählte Länder sind IE-UK, DE-NL und BE-FR. In diesen Ländern lassen sich Regionen mit Nährstoffmangel und Überschuss unterscheiden. Möglichkeiten für den Austausch von recycelten Nährstoffen zwischen den Regionen werden untersucht und die Zusammenarbeit zwischen Erzeugern und Verbrauchern entwickelt. Das Upcycling von Nährstoffen in Überschussregionen auf die mineralische Düngemittelqualität (entsprechend den Bedürfnissen der Landwirte) wird zu einer Nachfrage in NWE-Regionen führen. Durch die Entwicklung transnationaler Märkte und die Vermittlung politischer Beratung werden Markthindernisse abgebaut. Dies führt dazu, dass bis zum Ende des Projekts Mineraldüngermengen durch aus Recycling gewonnene Produkte ersetzt werden (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). Die drei größten Abfallströme (Abwasserschlamm, Lebensmittelabfälle und Gülle) werden in Betracht gezogen, und in einem kooperativen Überwachungsverfahren zwischen Unternehmen und Hochschulen werden es 20 Herstellern gelingen, 17 aus Recycling gewonnene Düngemittelprodukte zu verbessern; Eigenschaften entsprechend den Bedürfnissen des Endbenutzers. Die Entwicklung transnationaler Handelsketten wird 20 Unternehmen die Einführung neuer Recycling-Düngeprodukte erleichtern. In der Bottom-up-Zusammenarbeit mit Landwirten werden 8 landwirtschaftliche Betriebe Demofelder beherbergen und so Schulungen erhalten. Der Wissenstransfer erstreckt sich mit Demo-Veranstaltungen an Mitglieder von 10 Bauernorganisationen. Aufgrund der Kommunikation mit den Interessenträgern (Produzenten und Landwirte) (Veröffentlichungen in Zeitschriften/Internet); Werkstätten) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) Mineraldüngermengen werden nach 5 Jahren und 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) nach 10 Jahren durch Recyclingprodukte ersetzt. Landwirteorganisationen und Düngemittelerzeugerverbände als assoziierte Partner sorgen für eine langfristige Umsetzung. (German)
    4 November 2022
    0 references
    Is é is aidhm don tionscadal rátaí athchúrsála na gcothaitheach plandaí Nítrigine (N), Fosfarus (P) agus Potaisiam (K) a mhéadú. Is acmhainní teoranta agus críochta iad P agus K, agus tá táirgeadh leasacháin N dian ar fhuinneamh. In ainneoin gur forbraíodh teicneolaíochtaí téarnaimh, tá teorainn go dtí seo le húsáid táirgí leasacháin a dhíorthaítear ó athchúrsáil ag feirmeoirí. Déanfar na bacainní ar an úsáid theoranta a shárú. Is iad IE-UK, DE-NL agus BE-FR na tíortha a roghnaíodh. Laistigh de na tíortha sin, is féidir idirdhealú a dhéanamh idir réigiúin ina bhfuil ganntanas cothaitheach agus barrachas cothaitheach. Fiosrófar na féidearthachtaí maidir le cothaithigh athchúrsáilte a mhalartú idir réigiúin agus forbrófar comhar idir táirgeoirí agus tomhaltóirí. Má dhéantar cothaithigh a uaschúrsáil i réigiúin bharrachais chuig cáilíocht leasachán mianraí (de réir riachtanais feirmeoirí), cruthófar éileamh i réigiúin éilimh chothaithigh in Iarthuaisceart na hAfraice. Trí mhargaí trasnáisiúnta a fhorbairt agus trí chomhairle beartais a chur in iúl, laghdófar bacainní margaidh. Mar thoradh air sin, cuirfear táirgí a dhíorthaítear ó athchúrsáil in ionad méideanna leasacháin mhianracha faoi dheireadh an tionscadail (-54.000 t N, -4.000 t P, -60.000 t K). Breithneofar na trí dhramhshruth is mó (sloda séarachais, dramhbhia agus aoileach) agus i bpróisis mhonatóireachta chomhoibritheacha fiontar-acadúil, éireoidh le 20 táirgeoir feabhas a chur ar 17 dtáirge leasacháin a dhíorthaítear ó athchúrsáil; airíonna de réir riachtanais úsáideoirí deiridh. Trí shlabhraí trádála trasnáisiúnta a fhorbairt, éascófar 20 fiontar táirgí leasacháin nua ar an margadh a thabhairt isteach chun táirgí leasacháin a athchúrsáil ar an margadh. I gcomhar ón mbun aníos le feirmeoirí, beidh 8 bhfiontar feirme ina n-óstach ar réimsí taispeána agus dá bhrí sin gheobhaidh siad oiliúint. An méid aistrithe eolais a bhaineann le himeachtaí taispeána chuig baill de 10 n-eagraíocht feirmeoirí. Laghdaítear easpa bacainne ar eolas feirmeoirí agus nuair atá slabhraí trádála trasnáisiúnta á bhforbairt, laghdaítear úsáid cothaitheach amhábhar.Mar thoradh ar chumarsáid le páirtithe leasmhara (táirgeoirí agus feirmeoirí) (foilseacháin in irisí/idirlíon; ceardlanna) 2 % (-108.000 t N, -8.000 t P, -120.000 t K) de mhéideanna leasacháin mianraí a chur in ionad táirgí athchúrsáil-díorthaithe tar éis 5 yrs agus 6 % (-324.000 t N, 24.000 t P, 360.000 t K) tar éis 10 yrs. Cinntíonn eagraíochtaí feirmeoirí agus eagraíochtaí brainse táirgeoirí leasacháin, mar chomhpháirtithe comhpháirteacha, go gcuirtear chun feidhme go fadtéarmach iad. (Irish)
    4 November 2022
    0 references
    Projekt ma na celu zwiększenie wskaźników recyklingu roślinnych składników odżywczych azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). P i K to ograniczone i ograniczone zasoby, a produkcja nawozów N jest energochłonna. Mimo że opracowano technologie odzysku, wykorzystanie produktów nawozowych pochodzących z recyklingu przez rolników jest do tej pory ograniczone. Bariery ograniczonego wykorzystania zostaną przezwyciężone. Wybranymi krajami są IE-UK, DE-NL i BE-FR. W tych krajach można wyróżnić regiony z niedoborem składników odżywczych i nadwyżką. Zbadane zostaną możliwości wymiany składników odżywczych pochodzących z recyklingu między regionami i rozwinięta zostanie współpraca między producentami a konsumentami. Upcyklizacja składników odżywczych w regionach nadwyżkowych do jakości nawozów mineralnych (zgodnie z potrzebami rolników) stworzy popyt w regionach zapotrzebowania na składniki odżywcze w NWE. Poprzez rozwój rynków ponadnarodowych oraz poprzez informowanie o doradztwie politycznym bariery rynkowe zostaną zmniejszone. Spowoduje to zastąpienie ilości nawozów mineralnych produktami pochodzącymi z recyklingu do końca projektu (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Rozważone zostaną trzy największe strumienie odpadów (szlam ściekowy, odpady żywnościowe i obornik), a w ramach wspólnych procesów monitorowania między przedsiębiorstwami a środowiskiem akademickim 20 producentów uda się ulepszyć 17 produktów nawozowych pochodzących z recyklingu; właściwości w zależności od potrzeb użytkownika końcowego. Rozwój transnarodowych łańcuchów handlowych ułatwi 20 przedsiębiorstwom wprowadzanie nowych na rynku produktów nawozowych do recyklingu. W ramach oddolnej współpracy z rolnikami 8 przedsiębiorstw rolnych będzie gospodarzy pól demonstracyjnych, a tym samym odbędą szkolenia. Transfer wiedzy wraz z wydarzeniami demonstracyjnymi do członków 10 organizacji rolników. Zmniejsza się wiedza rolników na temat braku barier, a wraz z rozwojem transnarodowych łańcuchów handlowych zmniejsza się wykorzystanie surowców biogennych. warsztaty) 2 % (-108,000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ilości nawozów mineralnych zostanie zastąpionych produktami pochodzącymi z recyklingu po 5 roku i 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 latach. Organizacje rolników i organizacje producentów nawozów jako partnerzy stowarzyszeni zapewniają długoterminową realizację. (Polish)
    4 November 2022
    0 references
    Het project is gericht op het verhogen van het recyclingpercentage van de planten nutriënten Stikstof (N), Fosfor (P) en Kalium (K). P en K zijn beperkt en eindige hulpbronnen, en de productie van N-meststoffen is energie-intensief. Ondanks het feit dat er hersteltechnologieën zijn ontwikkeld, is het gebruik van van recycling afkomstige meststoffen door landbouwers tot nu toe beperkt. De barrières voor het beperkte gebruik zullen worden overwonnen. Geselecteerde landen zijn IE-UK, DE-NL en BE-FR. Binnen deze landen kunnen regio’s met een tekort aan voedingsstoffen en overschotten worden onderscheiden. De mogelijkheden voor de uitwisseling van gerecycleerde nutriënten tussen regio’s zullen worden onderzocht en de samenwerking tussen producenten en consumenten zal worden ontwikkeld. Het upcyclen van nutriënten in overtollige regio’s tot de kwaliteit van minerale meststoffen (volgens de behoeften van de landbouwers) zal de vraag doen ontstaan in regio’s met een behoefte aan nutriënten in NWE. Door transnationale markten te ontwikkelen en beleidsadvies te communiceren, zullen marktbelemmeringen worden weggenomen. Dit zal leiden tot vervanging van minerale meststoffen door recyclingproducten tegen het einde van het project (-54,000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). De drie grootste afvalstromen (woestslib, voedselafval en mest) zullen in aanmerking worden genomen en in een coöperatieve controleprocessen tussen ondernemingen en de academische wereld zullen 20 producenten erin slagen 17 van recycling afgeleide meststoffenproducten te verbeteren; eigenschappen volgens de behoeften van de eindgebruiker. De ontwikkeling van transnationale handelsketens zal 20 ondernemingen in staat stellen nieuw op de markt gebrachte kunstmestproducten in te voeren. In bottom-up samenwerking met boeren zullen 8 landbouwbedrijven demovelden hosten en zo een opleiding volgen. De kennis draagt met demo-evenementen toe aan leden van 10 boerenorganisaties. De kennisbarrières van landbouwers worden kleiner en naarmate transnationale handelsketens worden ontwikkeld, neemt het gebruik van grondstoffen nutriënten af.Vanwege de communicatie met belanghebbenden (producenten en landbouwers) (publicaties in tijdschriften/internet; werkplaatsen) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) zal na 5 jaar en 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) na 10 jaar vervangen worden door recyclingproducten. Landbouwersorganisaties en brancheorganisaties van meststoffenproducenten als geassocieerde partners zorgen voor de uitvoering op lange termijn. (Dutch)
    4 November 2022
    0 references
    Cilj projekta je povečati stopnjo recikliranja rastlinskih hranilnih snovi dušika (N), fosforja (P) in kalija (K). P in K sta omejeni in omejeni viri, proizvodnja N gnojil pa je energetsko intenzivna. Kljub temu, da so bile razvite tehnologije predelave, je uporaba gnojil, pridobljenih iz recikliranja, s strani kmetov doslej omejena. Ovire za omejeno uporabo bodo odpravljene. Izbrane države so IE-UK, DE-NL in BE-FR. Znotraj teh držav je mogoče razlikovati regije s pomanjkanjem hranil in presežkom. Preučili bodo možnosti za izmenjavo recikliranih hranil med regijami in razvili sodelovanje med proizvajalci in potrošniki. Dodajanje hranil v regijah s presežkom na kakovost mineralnih gnojil (glede na potrebe kmetov) bo ustvarilo povpraševanje v regijah s povpraševanjem po hranilih v SZE. Z razvojem nadnacionalnih trgov in obveščanjem o političnih nasvetih se bodo tržne ovire zmanjšale. Posledica tega bo nadomestitev količin mineralnih gnojil z izdelki, pridobljenimi iz recikliranja, do konca projekta (-54 000 t N, –-4 000 t P, -60 000 t K). Proučili se bodo trije največji tokovi odpadkov (blato iz čistilnih naprav, živilski odpadki in gnoj), v postopkih spremljanja podjetij in akademskih krogov pa bo 20 proizvajalcev uspelo izboljšati 17 izdelkov iz recikliranja; lastnosti glede na potrebe končnega uporabnika. Razvoj nadnacionalnih trgovinskih verig bo 20 podjetjem omogočil, da uvedejo reciklirane gnojilne proizvode, ki bodo na novo na trg. V sodelovanju s kmeti od spodaj navzgor bo osem kmetijskih podjetij gostilo predstavitvena polja in se tako usposabljalo. Obseg prenosa znanja s predstavitvenimi dogodki na člane 10 organizacij kmetov. Pomanjkanje znanja kmetov je zmanjšano in z razvojem nadnacionalnih trgovinskih verig, zmanjšanjem uporabe surovin.Zaradi obveščanja zainteresiranih strani (proizvajalcev in kmetov) (objave v revijah/internetu; delavnice) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) količin mineralnih gnojil se bo po 5 letih zamenjalo z izdelki, pridobljenimi iz recikliranja, in 6 % (–324 000 t N, 24,000 t P, 360 000 t K) po 10 letih. Organizacije kmetov in organizacije proizvajalcev gnojil kot pridruženi partnerji zagotavljajo dolgoročno izvajanje. (Slovenian)
    4 November 2022
    0 references
    Το έργο στοχεύει στην αύξηση των ποσοστών ανακύκλωσης των θρεπτικών συστατικών των φυτών Άζωτο (Ν), Φώσφορος (Π) και Κάλιο (Κ). Οι Π και Κ είναι περιορισμένοι και πεπερασμένοι πόροι, και η παραγωγή λιπασμάτων Ν είναι ενεργοβόρα. Παρά τις τεχνολογίες ανάκτησης που έχουν αναπτυχθεί, η χρήση λιπασμάτων που προέρχονται από ανακύκλωση από τους αγρότες είναι περιορισμένη μέχρι σήμερα. Θα ξεπεραστούν τα εμπόδια για την περιορισμένη χρήση. Επιλεγμένες χώρες είναι οι IE-UK, DE-NL και BE-FR. Σε αυτές τις χώρες, οι περιοχές με έλλειψη θρεπτικών ουσιών και πλεόνασμα μπορούν να διακριθούν. Θα διερευνηθούν οι δυνατότητες ανταλλαγής ανακυκλωμένων θρεπτικών ουσιών μεταξύ των περιφερειών και θα αναπτυχθεί συνεργασία μεταξύ παραγωγών και καταναλωτών. Η αναβάθμιση των θρεπτικών συστατικών σε πλεονασματικές περιοχές για την ποιότητα των ανόργανων λιπασμάτων (ανάλογα με τις ανάγκες των γεωργών) θα δημιουργήσει ζήτηση σε περιοχές που απαιτούν θρεπτικά συστατικά στη ΒΔΒ. Με την ανάπτυξη διακρατικών αγορών και την παροχή συμβουλών σε θέματα πολιτικής, θα μειωθούν οι φραγμοί στην αγορά. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα την αντικατάσταση των ποσοτήτων ανόργανων λιπασμάτων με προϊόντα που προέρχονται από ανακύκλωση έως το τέλος του έργου (-54.000 τόνοι Ν, -4.000 τόνοι Ρ, -60.000 τόνοι Κ). Θα εξεταστούν οι 3 μεγαλύτερες ροές αποβλήτων (ιλύς λυμάτων, απόβλητα τροφίμων και κοπριά) και, στο πλαίσιο συνεργατικών διαδικασιών παρακολούθησης επιχειρήσεων και πανεπιστημίων, 20 παραγωγοί θα κατορθώσουν να βελτιώσουν 17 προϊόντα λιπασμάτων που προέρχονται από ανακύκλωση· ιδιότητες ανάλογα με τις ανάγκες του τελικού χρήστη. Η ανάπτυξη διακρατικών εμπορικών αλυσίδων θα διευκολύνει 20 επιχειρήσεις να εισαγάγουν νέα στην αγορά προϊόντα ανακύκλωσης λιπασμάτων. Στο πλαίσιο της συνεργασίας από τη βάση προς την κορυφή με τους γεωργούς, 8 γεωργικές επιχειρήσεις θα φιλοξενήσουν πεδία επίδειξης και, ως εκ τούτου, θα λάβουν κατάρτιση. Η μεταφορά γνώσεων επεκτείνεται με εκδηλώσεις επίδειξης σε μέλη 10 οργανώσεων αγροτών. Λόγω της επικοινωνίας με τα ενδιαφερόμενα μέρη (παραγωγούς και γεωργούς) (δημοσιεύσεις σε περιοδικά/διαδίκτυο) μειώνεται η έλλειψη εμποδίων στους γεωργούς και με την ανάπτυξη διακρατικών εμπορικών αλυσίδων. εργαστήρια) 2 % (-108.000 τόνοι Ν, -8.000 τόνοι Ρ, -120.000 τόνοι Κ) των ποσοτήτων ανόργανων λιπασμάτων θα αντικατασταθούν από προϊόντα που προέρχονται από ανακύκλωση μετά από 5 έτη και 6 % (-324.000 τόνοι Ν, 24.000 τόνοι Ρ, 360.000 τόνοι Κ) μετά από 10 χρόνια. Οι οργανώσεις γεωργών και οι οργανώσεις παραγωγών λιπασμάτων ως συνδεδεμένοι εταίροι διασφαλίζουν τη μακροπρόθεσμη εφαρμογή τους. (Greek)
    4 November 2022
    0 references
    Projektet har til formål at øge genanvendelsesgraden af plantenæringsstoffer Nitrogen (N), Phosphorus (P) og Kalium (K). P og K er begrænsede og begrænsede ressourcer, og produktionen af N-gødning er energiintensiv. Selv om der er udviklet nyttiggørelsesteknologier, er landbrugernes anvendelse af genvindingsbaserede gødningsprodukter indtil nu begrænset. Hindringerne for den begrænsede anvendelse vil blive fjernet. Udvalgte lande er IE-UK, DE-NL og BE-FR. I disse lande kan der skelnes mellem regioner med mangel på næringsstoffer og overskud. Mulighederne for udveksling af genanvendte næringsstoffer mellem regioner vil blive undersøgt, og samarbejdet mellem producenter og forbrugere vil blive udviklet. Upcycling næringsstoffer i overskudsregioner til mineralsk gødningskvalitet (i henhold til landbrugernes behov) vil skabe efterspørgsel i regioner med behov for næringsstoffer i NWE. Ved at udvikle tværnationale markeder og formidle politisk rådgivning vil markedsbarriererne blive reduceret. Dette vil resultere i udskiftning af mineralgødningsmængder med genvindingsprodukter ved projektets afslutning (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). De tre største affaldsstrømme (slam fra rensningsanlæg, madspild og gødning) vil blive taget i betragtning, og i et samarbejde mellem virksomheder og universiteter vil det lykkes 20 producenter at forbedre 17 genvindingsbaserede gødningsprodukter; egenskaber i henhold til slutbrugernes behov. Udvikling af tværnationale handelskæder vil gøre det lettere for 20 virksomheder at indføre ny markedsføring af gødningsprodukter. I bottom-up-samarbejde med landbrugere vil 8 landbrugsvirksomheder være vært for demofelter og dermed modtage uddannelse. Vidensoverførslen udvides med demo-arrangementer til medlemmer af 10 landbrugsorganisationer. Landbrugernes viden mangler barrierer, og med udviklingen af tværnationale handelskæder mindskes brugen af næringsstoffer.På grund af kommunikation til interessenter (producenter og landbrugere) (publikationer i tidsskrifter/internet; værksteder) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) af mineralske gødningsmængder vil blive erstattet med genvindingsprodukter efter 5 år og 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) efter 10 år. Landbrugsorganisationer og gødningsproducentorganisationer som associerede partnere sikrer langsigtet gennemførelse. (Danish)
    4 November 2022
    0 references
    Hankkeen tavoitteena on lisätä kasviravinteiden (N), fosforin (P) ja kaliumin (K) kierrätysastetta. P ja K ovat rajalliset ja rajalliset resurssit, ja N-lannoitteiden tuotanto on energiaintensiivistä. Vaikka hyödyntämistekniikoita on kehitetty, maanviljelijöiden kierrätyspohjaisten lannoitetuotteiden käyttö on tähän asti ollut vähäistä. Rajallisen käytön esteet voidaan poistaa. Valitut maat ovat IE-UK, DE-NL ja BE-FR. Näissä maissa voidaan erottaa toisistaan alueet, joilla on ravinteiden puute ja ylijäämä. Tutkitaan mahdollisuuksia kierrätettyjen ravinteiden vaihtoon alueiden välillä ja kehitetään tuottajien ja kuluttajien välistä yhteistyötä. Ravinteiden kierrättäminen ylijäämäalueilla mineraalilannoitteiden laatuun (viljelijöiden tarpeiden mukaan) luo kysyntää Luoteis-WE:n ravinnekysyntäalueilla. Markkinoiden esteitä vähennetään kehittämällä valtioiden rajat ylittäviä markkinoita ja antamalla poliittista neuvontaa. Tämän seurauksena mineraalilannoitemäärät korvataan kierrätetyillä tuotteilla hankkeen loppuun mennessä (-54 000 tonnia N, -4 000 tonnia P, -60.000 tonnia K). Kolme suurinta jätevirtaa (jäteliete, elintarvikejäte ja lanta) otetaan huomioon, ja yritysten ja korkeakoulujen yhteistoiminnallisissa seurantaprosesseissa 20 tuottajaa onnistuu parantamaan 17 kierrätyksestä saatavaa lannoitetuotetta. ominaisuudet loppukäyttäjän tarpeiden mukaan. Ylikansallisten kauppaketjujen kehittäminen auttaa 20:tä yritystä ottamaan käyttöön uusia markkinoitavia lannoitetuotteita. Alhaalta ylöspäin suuntautuvassa yhteistyössä viljelijöiden kanssa kahdeksan maatilayritystä isännöi demokenttiä ja saa siten koulutusta. Tietämyksen siirto leviää demotapahtumien myötä kymmenen viljelijäjärjestön jäsenille. Viljelijöiden tietämyksen puute vähenee ja rajat ylittävien kauppaketjujen kehittäminen vähenee, raaka-aineiden ravinteiden käyttö vähenee. työpajat) 2 % (-108,000 t N, -8,00 t P, -120,000 t K) mineraalilannoitteiden määristä korvataan kierrätystuotteilla 5 vuoden jälkeen ja 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) 10 vuoden jälkeen. Maanviljelijäjärjestöt ja lannoitteiden tuottajaorganisaatiot liitännäiskumppaneina varmistavat täytäntöönpanon pitkällä aikavälillä. (Finnish)
    4 November 2022
    0 references
    Projekti eesmärk on suurendada taimetoitainete lämmastiku (N), fosfori (P) ja kaaliumi (K) ringlussevõtu määra. P ja K on piiratud ja piiratud ressursid ning N-väetiste tootmine on energiamahukas. Kuigi taaskasutustehnoloogiad on välja töötatud, on ringlussevõtust saadud väetisetoodete kasutamine põllumajandustootjate poolt seni piiratud. Piiratud kasutusega seotud takistused kõrvaldatakse. Valitud riigid on IE-UK, DE-NL ja BE-FR. Nendes riikides on võimalik eristada toitainete nappuse ja ülejäägiga piirkondi. Uuritakse võimalusi ringlussevõetud toitainete vahetamiseks piirkondade vahel ning arendatakse koostööd tootjate ja tarbijate vahel. Üleliigsetes piirkondades toitainete ringlussevõtt mineraalväetiste kvaliteedile (vastavalt põllumajandustootjate vajadustele) tekitab nõudlust NWE toitaineid vajavates piirkondades. Riikidevaheliste turgude arendamise ja poliitilise nõustamise kaudu vähendatakse turutõkkeid. Selle tulemusena asendatakse projekti lõpuks mineraalväetiste kogused ringlussevõetud toodetega (-54 000 t N, -4 000 t P, –60 000 t K). Kaalutakse kolme suurimat jäätmevoogu (reoveesetted, toidujäätmed ja sõnnik) ning ettevõtete ja akadeemiliste ringkondade vahelises koostöös on 20 tootjal õnnestunud parandada 17 ringlussevõtust saadud väetisetoodet; omadused vastavalt lõppkasutaja vajadustele. Riikidevaheliste kaubandusahelate arendamine aitab 20 ettevõttel võtta kasutusele uusi ringlussevõetud väetisetooteid. Alt-üles koostöös põllumajandustootjatega võõrustab kaheksa põllumajandusettevõtet demopõlde ja saavad seega koolitust. Teadmussiirde ulatus koos demoüritustega 10 põllumajandustootjate organisatsiooni liikmetele. Põllumajandustootjate teadmiste puudumine on vähenenud ja riikidevahelisi kaubandusahelaid arendades väheneb toormaterjalide kasutamine.Tänu teabevahetusele sidusrühmadele (tootjad ja põllumajandustootjad) (ajakirjades/internetis avaldatud väljaanded; töökojad) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -12 000 t K) mineraalväetiste kogused asendatakse ringlussevõtust saadud toodetega pärast 5 aastat ja 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) pärast 10 aastat. Pikaajalise rakendamise tagavad põllumajandustootjate organisatsioonid ja väetiste tootjaorganisatsioonid kui assotsieerunud partnerid. (Estonian)
    4 November 2022
    0 references
    Proiectul vizează creșterea ratelor de reciclare a nutrienților vegetali azot (N), fosfor (P) și potasiu (K). P și K sunt resurse limitate și finite, iar producția de N îngrășăminte este intensivă din punct de vedere energetic. În ciuda faptului că au fost dezvoltate tehnologii de recuperare, utilizarea de către fermieri a produselor fertilizante derivate din reciclare este limitată până în prezent. Barierele pentru utilizarea limitată vor fi depășite. Țările selectate sunt IE-UK, DE-NL și BE-FR. În aceste țări, se pot distinge regiunile cu deficit de nutrienți și surplus de nutrienți. Vor fi explorate posibilitățile de schimb de substanțe nutritive reciclate între regiuni și se va dezvolta colaborarea între producători și consumatori. Creșterea cantității de nutrienți în regiunile excedentare la calitatea îngrășămintelor minerale (în funcție de nevoile fermierilor) va crea cerere în regiunile cu cerere de nutrienți din NWE. Prin dezvoltarea piețelor transnaționale și prin comunicarea de consiliere în materie de politici, barierele de pe piață vor fi reduse. Acest lucru va duce la înlocuirea cantităților de îngrășăminte minerale cu produse derivate din reciclare până la sfârșitul proiectului (-54,000 t N, -4,000 t P, -60 000 t K). Vor fi luate în considerare cele mai mari 3 fluxuri de deșeuri (namol de canalizare, deșeuri alimentare și gunoi de grajd), iar într-un proces de monitorizare cooperativă între întreprinderi și mediul academic, 20 de producători vor reuși să îmbunătățească 17 produse fertilizante derivate din reciclare; proprietăți în funcție de nevoile utilizatorilor finali. Dezvoltarea lanțurilor comerciale transnaționale va facilita 20 de întreprinderi să introducă produse noi de reciclare a îngrășămintelor. În cadrul cooperării ascendente cu fermierii, 8 întreprinderi agricole vor găzdui terenuri demonstrative și, prin urmare, vor beneficia de formare. Transferul de cunoștințe se extinde cu evenimente demo către membrii a 10 organizații de fermieri. Din cauza comunicării către părțile interesate (producători și fermieri) (publicații în reviste/internet) se reduce nivelul de cunoștințe al agricultorilor, iar lanțurile comerciale transnaționale sunt în curs de dezvoltare, iar utilizarea nutrienților din materiile prime scade. 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) din cantitățile de îngrășăminte minerale vor fi înlocuite cu produse derivate din reciclare după 5 ani și 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360 000 t K) după 10 ani. Organizațiile fermierilor și organizațiile de producători de îngrășăminte, în calitate de parteneri asociați, asigură punerea în aplicare pe termen lung. (Romanian)
    4 November 2022
    0 references
    Projektu siekiama padidinti augalų maistinių medžiagų azoto (N), fosforo (P) ir kalio (K) perdirbimo rodiklius. P ir K yra riboti ir riboti ištekliai, o N trąšų gamyba yra daug energijos. Nepaisant to, kad buvo sukurtos utilizavimo technologijos, ūkininkai iki šiol ribotai naudoja perdirbamų trąšų produktus. Bus įveiktos riboto naudojimo kliūtys. Atrinktos šalys yra IE-UK, DE-NL ir BE-FR. Šiose šalyse galima išskirti regionus, kuriuose trūksta maistinių medžiagų ir kurie yra pertekliniai. Bus ištirtos galimybės keistis perdirbtomis maistinėmis medžiagomis tarp regionų ir plėtojamas gamintojų ir vartotojų bendradarbiavimas. Maistingąsias medžiagas pertekliniuose regionuose padidinus iki mineralinių trąšų kokybės (atsižvelgiant į ūkininkų poreikius), Šiaurės jūros regiono maistinių medžiagų paklausos regionuose atsiras paklausa. Plėtojant tarpvalstybines rinkas ir teikiant politines konsultacijas bus sumažintos rinkos kliūtys. Dėl to iki projekto pabaigos mineralinių trąšų kiekiai bus pakeisti perdirbtais produktais (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Bus svarstomi 3 didžiausi atliekų srautai (nuotekų dumblas, maisto atliekos ir mėšlas), o įmonių ir akademinės bendruomenės bendradarbiavimo stebėsenos procesuose 20 gamintojų sugebės patobulinti 17 perdirbamų trąšų produktų; savybės pagal galutinio vartotojo poreikius. Plėtojant tarptautines prekybos grandines 20 įmonių bus lengviau pateikti rinkai naujus trąšų produktus. Pagal principą „iš apačios į viršų“ bendradarbiaujant su ūkininkais, 8 žemės ūkio įmonėse bus įrengti demonstraciniai laukai, taigi jie bus mokomi. Žinių perdavimo mastas su demonstraciniais renginiais 10 ūkininkų organizacijų nariams. Mažėja ūkininkų žinių trūkumas, o plėtojant tarptautines prekybos grandines mažėja žaliavų naudojimas. Dėl informavimo su suinteresuotaisiais subjektais (gamintojais ir ūkininkais) (leidiniai žurnaluose/internete; 2 % (-108,000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) mineralinių trąšų kiekis bus pakeistas perdirbtais produktais po 5 metų ir 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 metų. Ūkininkų organizacijos ir trąšų gamintojų filialų organizacijos, kaip asocijuotosios partnerės, užtikrina ilgalaikį įgyvendinimą. (Lithuanian)
    4 November 2022
    0 references
    Projekta mērķis ir palielināt augu barības vielu slāpekļa (N), fosfora (P) un kālija (K) pārstrādes rādītājus. P un K ir ierobežoti un ierobežoti resursi, un N mēslošanas līdzekļu ražošana ir energoietilpīga. Lai gan ir izstrādātas reģenerācijas tehnoloģijas, lauksaimnieki līdz šim ir ierobežoti izmantojuši no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus. Šķēršļi ierobežotai izmantošanai tiks pārvarēti. Atlasītās valstis ir IE-UK, DE-NL un BE-FR. Šajās valstīs var izšķirt reģionus ar barības vielu trūkumu un pārpalikumu. Tiks izpētītas iespējas apmainīties ar reciklētām barības vielām starp reģioniem un attīstīta sadarbība starp ražotājiem un patērētājiem. Barības vielu pārstrāde reģionos, kuros ir pārpalikums, līdz minerālmēslu kvalitātei (saskaņā ar lauksaimnieku vajadzībām) radīs pieprasījumu barības vielu pieprasījuma reģionos NWE. Attīstot starptautiskus tirgus un informējot par politikas konsultācijām, tiks samazināti tirgus šķēršļi. Tā rezultātā līdz projekta beigām minerālmēslu daudzums tiks aizstāts ar otrreizējās pārstrādes produktiem (-54 000 t N, -4 000 t P, 60 000 t K). Tiks apsvērtas trīs lielākās atkritumu plūsmas (notekūdeņu dūņas, pārtikas atkritumi un kūtsmēsli), un uzņēmumu un akadēmisko aprindu sadarbīgā monitoringa procesos 20 ražotājiem izdosies uzlabot 17 no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus; īpašības atbilstoši galalietotāja vajadzībām. Transnacionālo tirdzniecības ķēžu attīstība sekmēs 20 uzņēmumu ienākšanu tirgū jaunu mēslošanas līdzekļu otrreizējai pārstrādei. Augšupējā sadarbībā ar lauksaimniekiem astoņi lauksaimniecības uzņēmumi uzņems demo laukus un tādējādi saņems apmācību. Zināšanu pārnese līdz ar demonstrācijas pasākumiem aptver 10 lauksaimnieku organizāciju biedrus. Tiek samazināts lauksaimnieku zināšanu trūkums, un, attīstoties transnacionālām tirdzniecības ķēdēm, samazinās barības vielu izmantošana izejvielās. darbnīcas) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, 120 000 t K) minerālmēslu daudzuma pēc 5 gadiem tiks aizstāti ar otrreizējās pārstrādes produktiem un 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) pēc 10 g. Lauksaimnieku organizācijas un mēslošanas līdzekļu ražotāju nozares organizācijas kā asociētie partneri nodrošina ilgtermiņa īstenošanu. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    Projektet syftar till att öka återvinningsgraden av växtnäringarna kväve (N), fosfor (P) och kalium (K). P och K är begränsade och begränsade resurser, och produktionen av N-gödselmedel är energiintensiv. Trots att återvinningsteknik har utvecklats är jordbrukarnas användning av återvunna gödningsmedel begränsade tills nu. Hindren för begränsad användning kommer att övervinnas. Utvalda länder är IE-UK, DE-NL och BE-FR. Inom dessa länder kan regioner med näringsbrist och överskott urskiljas. Möjligheterna till utbyte av återvunna näringsämnen mellan regioner kommer att undersökas och producent- och konsumentsamarbete utvecklas. Att uppvinna näringsämnen i överskottsregioner till mineralgödselkvalitet (enligt jordbrukarnas behov) kommer att skapa efterfrågan i regioner som efterfrågar näringsämnen i NWE. Genom att utveckla gränsöverskridande marknader och kommunicera politisk rådgivning kommer marknadshindren att minskas. Detta kommer att leda till att mineralgödselmängder ersätts med återvinningsprodukter i slutet av projektet (-54 000 ton N, -4 000 ton P, -60,000 t K). De tre största avfallsströmmarna (avloppsslam, livsmedelsavfall och gödsel) kommer att övervägas, och i en samarbetsprocess för övervakning av företag/academia kommer 20 producenter att lyckas förbättra 17 återvinningsprodukter som härrör från gödselmedel. egenskaper enligt slutanvändarens behov. Utvecklingen av transnationella handelskedjor kommer att göra det lättare för 20 företag att införa nya produkter på marknaden för återvinning av gödselmedel. I samarbete nedifrån och upp med jordbrukare kommer åtta jordbruksföretag att vara värd för demonstrationsfält och därmed få utbildning. Kunskapsöverföringen sträcker sig med demoevenemang till medlemmar i 10 lantbruksorganisationer. Jordbrukarnas kunskaper minskar och i och med att transnationella handelskedjor utvecklas minskar användningen av råvaror näring.På grund av kommunikationen till berörda parter (producenter och jordbrukare) (publikationer i tidskrifter/internet, verkstäder) 2 % (-108,000 t N, -8 000 ton P, -120.000 ton K) av mineralgödselmängder kommer att ersättas med återvinningsprodukter efter 5 år och 6 % (-324 000 ton N, 24 000 ton P, 360 000 ton K) efter 10 år. Jordbrukarorganisationer och branschorganisationer för gödningsmedel som associerade partner säkerställer ett långsiktigt genomförande. (Swedish)
    4 November 2022
    0 references
    Il progetto mira ad aumentare i tassi di riciclaggio dei nutrienti vegetali Azoto (N), Fosforo (P) e Potassio (K). P e K sono risorse limitate e limitate, e la produzione di fertilizzanti N è ad alta intensità energetica. Nonostante siano state sviluppate tecnologie di recupero, finora l'uso di fertilizzanti derivati dal riciclaggio da parte degli agricoltori è limitato. Le barriere per l'uso limitato saranno superate. I paesi selezionati sono IE-UK, DE-NL e BE-FR. All'interno di questi paesi, le regioni con carenza di nutrienti e surplus possono essere distinte. Saranno esplorate le possibilità di scambio di nutrienti riciclati tra le regioni e sviluppate la collaborazione produttore-consumatore. L'aumento dei nutrienti nelle regioni eccedenti rispetto alla qualità dei fertilizzanti minerali (secondo le esigenze degli agricoltori) creerà la domanda nelle regioni a domanda di nutrienti in NWE. Sviluppando i mercati transnazionali e comunicando consulenze politiche, le barriere di mercato saranno ridotte. Ciò comporterà la sostituzione delle quantità di fertilizzanti minerali con prodotti derivati dal riciclaggio entro la fine del progetto (-54,000 t N, 4,000 t P, -60,000 t K). Saranno presi in considerazione i 3 maggiori flussi di rifiuti (fanghi di depurazione, rifiuti alimentari e letame) e, in un processo di monitoraggio cooperativo tra imprese e università, 20 produttori riusciranno a migliorare 17 prodotti fertilizzanti derivati dal riciclaggio; proprietà in base alle esigenze dell'utente finale. Lo sviluppo di catene commerciali transnazionali faciliterà 20 imprese a introdurre nuovi prodotti di riciclaggio di fertilizzanti. In cooperazione dal basso verso l'alto con gli agricoltori, 8 aziende agricole ospiteranno campi dimostrativi e riceveranno quindi una formazione. Il trasferimento di conoscenze con eventi dimostrativi a membri di 10 organizzazioni di agricoltori. Diminuiscono le conoscenze degli agricoltori e, con lo sviluppo di catene commerciali transnazionali, diminuisce l'uso di sostanze nutritive.A causa della comunicazione con le parti interessate (produttori e agricoltori) (pubblicazioni su riviste/internet); workshop) Il 2 % (-108,000 t N, 8,000 t P, -120,000 t K) di quantità di fertilizzanti minerali sarà sostituito con prodotti derivati dal riciclaggio dopo 5 anni e 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) dopo 10 anni. Le organizzazioni di agricoltori e le organizzazioni di produttori di fertilizzanti in qualità di partner associati garantiscono un'attuazione a lungo termine. (Italian)
    4 November 2022
    0 references
    Cieľom projektu je zvýšiť mieru recyklácie rastlinných živín dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K). P a K sú obmedzené a obmedzené zdroje a výroba N hnojív je energeticky náročná. Napriek vývoju technológií zhodnocovania je používanie hnojív odvodených z recyklácie poľnohospodármi až doteraz obmedzené. Prekonajú sa prekážky obmedzeného využívania. Vybrané krajiny sú IE-UK, DE-NL a BE-FR. V týchto krajinách možno rozlišovať regióny s nedostatkom živín a nadbytkom. Preskúmajú sa možnosti výmeny recyklovaných živín medzi regiónmi a rozvinú sa spolupráca medzi výrobcami a spotrebiteľmi. Zvyšovanie kvality živín v prebytočných regiónoch na kvalitu minerálnych hnojív (podľa potrieb poľnohospodárov) vytvorí dopyt v regiónoch s dopytom po živinách v oblastiach s takmer nulovou spotrebou živín. Rozvojom nadnárodných trhov a poskytovaním politického poradenstva sa znížia trhové prekážky. Výsledkom bude nahradenie množstva minerálnych hnojív výrobkami pochádzajúcimi z recyklácie do konca projektu (-54 000 ton N, -4 000 t P, – 60 000 t K). Zvážia sa tri najväčšie toky odpadu (splaškový kal, potravinový odpad a hnoj) a v rámci postupov monitorovania spolupráce medzi podnikmi a akademickou obcou sa 20 výrobcom podarí zlepšiť 17 produktov z recyklovaných hnojív; vlastnosti podľa potrieb koncového používateľa. Rozvoj nadnárodných obchodných reťazcov umožní 20 podnikom uviesť na trh nové výrobky z recyklovaných hnojív. V spolupráci zdola nahor s poľnohospodármi bude 8 poľnohospodárskych podnikov hostiť demo polia, a teda absolvovať odbornú prípravu. Rozsah prenosu poznatkov s demo podujatiami členom 10 organizácií poľnohospodárov. Vedomosťami poľnohospodárov sa zmenšuje bariéra a rozvíjajú sa nadnárodné obchodné reťazce, znižuje sa využívanie živín v surovinách. dielne) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) množstiev minerálnych hnojív sa po 5 rokoch nahradí výrobkami získanými z recyklácie a 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 rokoch. Organizácie poľnohospodárov a organizácie výrobcov hnojív ako pridružení partneri zabezpečujú dlhodobé vykonávanie. (Slovak)
    4 November 2022
    0 references
    Cílem projektu je zvýšit míru recyklace rostlinných živin dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). P a K jsou omezené a omezené zdroje a výroba N hnojiv je energeticky náročná. Navzdory tomu, že byly vyvinuty technologie rekuperace, je používání hnojiv pocházejících z recyklace zemědělci dosud omezeno. Překážky omezeného využívání budou překonány. Vybranými zeměmi jsou IE-UK, DE-NL a BE-FR. V těchto zemích lze rozlišit regiony s nedostatkem živin a přebytkem živin. Budou prozkoumány možnosti výměny recyklovaných živin mezi regiony a rozvinuta spolupráce mezi producentem a spotřebitelem. Zvýšení spotřeby živin v přebytečných regionech s ohledem na kvalitu minerálních hnojiv (podle potřeb zemědělců) vytvoří poptávku v regionech NWE s poptávkou po živinách. Rozvojem nadnárodních trhů a sdělováním politického poradenství budou odstraněny překážky na trhu. Výsledkem bude nahrazení množství minerálních hnojiv produkty získanými z recyklace do konce projektu (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Budou zváženy tři největší toky odpadu (kal z čistíren odpadních vod, potravinový odpad a hnůj) a v rámci procesů monitorování mezi podniky a akademickou obcí se 20 výrobcům podaří zlepšit 17 hnojiv pocházejících z recyklace; vlastnosti dle potřeb koncových uživatelů. Rozvoj nadnárodních obchodních řetězců umožní 20 podnikům uvést na trh výrobky, které budou recyklovat hnojiva. V rámci spolupráce se zemědělci zdola nahoru bude 8 zemědělských podniků hostit demo pole, a tím získat odbornou přípravu. Předávání znalostí s demo akcemi členům 10 organizací zemědělců. Nedostatek znalostí zemědělců se snižuje a s rozvojem nadnárodních obchodních řetězců se snižuje spotřeba živin ze surovin.Vzhledem ke komunikaci se zúčastněnými stranami (výrobci a zemědělci) (publikace v časopisech/internetu; dílny) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) množství minerálních hnojiv bude nahrazeno produkty získanými z recyklace po 5 letech a 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 letech. Dlouhodobé provádění zajišťují organizace zemědělců a odvětvové organizace výrobců hnojiv jako přidružení partneři. (Czech)
    4 November 2022
    0 references
    Проектът има за цел да увеличи процента на рециклиране на хранителните вещества от растенията азот (N), фосфор (P) и калий (K). P и K са ограничени и ограничени ресурси, а производството на N торове е енергоемко. Въпреки че са разработени технологии за оползотворяване, използването от земеделските производители на продукти от торове, получени от рециклиране, е ограничено до момента. Пречките пред ограниченото използване ще бъдат преодолени. Избрани държави са IE-UK, DE-NL и BE-FR. В рамките на тези държави могат да се разграничат регионите с недостиг на хранителни вещества и излишък. Ще бъдат проучени възможностите за обмен на рециклирани хранителни вещества между регионите и ще се развие сътрудничеството между производителите и потребителите. Повишаването на хранителните вещества в районите с излишък до качеството на минералните торове (в зависимост от нуждите на земеделските стопани) ще създаде търсене в регионите на търсене на хранителни вещества в Северна Ирландия. Чрез развитието на транснационалните пазари и чрез предоставяне на политически съвети ще бъдат намалени пазарните бариери. Това ще доведе до замяна на количествата минерални торове с продукти, получени от рециклиране, до края на проекта (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Ще бъдат разгледани трите най-големи потока от отпадъци (утайки от отпадъчни води, хранителни отпадъци и оборски тор), а в процесите на съвместно наблюдение между предприятията и академичните среди 20 производители ще успеят да подобрят 17 продукта, получени от рециклиране; имоти според нуждите на крайния потребител. Развитието на транснационални търговски вериги ще улесни 20 предприятия да въведат нови на пазара продукти за рециклиране на торове. В сътрудничеството „отдолу нагоре“ със земеделските стопани 8 земеделски предприятия ще приютят демо полета и по този начин ще получат обучение. Трансферът на знания се разширява с демонстрационни събития към членове на 10 земеделски организации. В резултат на комуникацията със заинтересованите страни (производители и земеделски стопани) (публикации в списания/интернет; работилници) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) от количествата минерални торове ще бъдат заменени с продукти, получени от рециклиране, след 5 години и 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) след 10 години. Организациите на земеделските стопани и браншовите организации на производителите на торове като асоциирани партньори гарантират дългосрочното изпълнение. (Bulgarian)
    4 November 2022
    0 references
    Cilj je projekta povećati stope recikliranja hranjivih tvari dušika (N), fosfora (P) i kalija (K). P i K su ograničeni i ograničeni resursi, a proizvodnja N gnojiva je energetski intenzivna. Unatoč tome što su razvijene tehnologije za oporabu, poljoprivrednici do sada imaju ograničenu upotrebu gnojiva dobivenih recikliranjem. Premostit će se prepreke za ograničenu uporabu. Odabrane zemlje su IE-UK, DE-NL i BE-FR. U tim se zemljama mogu razlikovati regije s nedostatkom hranjivih tvari i suficitom. Istražit će se mogućnosti razmjene recikliranih hranjivih tvari među regijama i razviti suradnja proizvođača i potrošača. Prenamjena hranjivih tvari u regijama s viškom u kvalitetu mineralnih gnojiva (u skladu s potrebama poljoprivrednika) stvorit će potražnju u regijama s potražnjom za hranjivim tvarima u sjeverozapadnoj Europi. Razvojem transnacionalnih tržišta i pružanjem savjeta o politikama smanjit će se tržišne prepreke. To će dovesti do zamjene količina mineralnih gnojiva proizvodima dobivenima od recikliranja do kraja projekta (-54,000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Razmotrit će se tri najveća toka otpada (kavarski mulj, rasipanje hrane i stajsko gnojivo), a u okviru kooperativnih postupaka praćenja poduzeća i akademske zajednice 20 proizvođača uspjet će poboljšati 17 proizvoda dobivenih od recikliranja; nekretnine prema potrebama krajnjih korisnika. Razvoj transnacionalnih trgovinskih lanaca omogućit će 20 poduzeća da uvedu nove proizvode za recikliranje gnojiva na tržište. U suradnji s poljoprivrednicima odozdo prema gore, 8 poljoprivrednih poduzeća bit će domaćin demo polja i stoga će dobiti osposobljavanje. Prijenos znanja s demo događanjima na članove 10 organizacija poljoprivrednika. Smanjena je prepreka poznavanju poljoprivrednika, a razvojem transnacionalnih trgovinskih lanaca smanjuje se uporaba sirovina.Zbog komunikacije s dionicima (proizvođačima i poljoprivrednicima) (publikacije u časopisima/internetu; radionice) 2 % (-108 000 t N, 8,5000 t P, -120,000 t K) količina mineralnih gnojiva zamijenit će se reciklažnim proizvodima nakon 5 godina i 6 % (-324,000 t N, 24 000 t P, 360,000 t K) nakon 10 godina. Organizacije poljoprivrednika i organizacije podružnica proizvođača gnojiva kao pridruženi partneri osiguravaju dugoročnu provedbu. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kiválasztott országok IE-UK, DE-NL és BE-FR. Ezekben az országokban meg lehet különböztetni azokat a régiókat, ahol tápanyaghiány és többlet áll fenn. Feltárják az újrahasznosított tápanyagok régiók közötti cseréjének lehetőségeit, és kialakítják a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést. A többletrégiókban a tápanyagok (a mezőgazdasági termelők szükségleteinek megfelelően) ásványi műtrágyaminőségre való felforgatása keresletet teremt a tápanyagigényű régiókban Észak-Nyugat-Erdélyben. A transznacionális piacok fejlesztésével és a szakpolitikai tanácsadással csökkennek a piaci akadályok. Ez azt eredményezi, hogy a projekt végéig az ásványi műtrágya mennyiségét újrahasznosításból származó termékekkel helyettesítik (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). A három legnagyobb hulladékáramot (szennyvíziszap, élelmiszer-hulladék és trágya) figyelembe veszik, és egy vállalati-tudományos együttműködés keretében 20 gyártónak sikerül 17 újrafeldolgozásból származó műtrágyaterméket javítania; a végfelhasználói igényeknek megfelelő tulajdonságok. A transznacionális kereskedelmi láncok kialakítása 20 vállalkozás számára megkönnyíti a műtrágya-újrahasznosítási termékek új piaci bevezetését. A mezőgazdasági termelőkkel folytatott alulról felfelé építkező együttműködés keretében 8 mezőgazdasági vállalkozás fog demómezőket fogadni, és így képzésben részesülni. A tudásátadás mértéke a demórendezvényekkel 10 gazdálkodó szervezet tagjai számára. A mezőgazdasági termelők ismereteinek hiánya csökken, és a transznacionális kereskedelmi láncok fejlesztése, a nyersanyagok tápanyag-felhasználásának csökkenése.Az érdekelt felekkel (termelők és mezőgazdasági termelők) folytatott kommunikáció miatt (magazinokban/interneten közzétett kiadványok); műhelyek) 2% (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ásványi műtrágya mennyisége 5 év után újrahasznosításból származó termékekkel, 10 év után pedig 6%-kal (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) kerül felváltásra. A gazdálkodói szervezetek és a műtrágyatermelői fióktelepek mint társult partnerek biztosítják a hosszú távú végrehajtást. (Hungarian)
    4 November 2022
    0 references
    El proyecto tiene como objetivo aumentar las tasas de reciclaje de los nutrientes de las plantas Nitrógeno (N), Fósforo (P) y Potasio (K). P y K son recursos limitados y finitos, y la producción de fertilizantes N es intensiva en energía. A pesar de que se han desarrollado tecnologías de recuperación, el uso de fertilizantes derivados del reciclaje por parte de los agricultores es limitado hasta ahora. Se superarán las barreras para el uso limitado. Los países seleccionados son IE-UK, DE-NL y BE-FR. Dentro de estos países, se pueden distinguir regiones con escasez de nutrientes y excedentes. Se explorarán las posibilidades de intercambio de nutrientes reciclados entre regiones y se desarrollará la colaboración productor-consumidor. El reciclaje de nutrientes en las regiones excedentarias a la calidad de los fertilizantes minerales (según las necesidades de los agricultores) creará demanda en las regiones con demanda de nutrientes en NWE. Mediante el desarrollo de mercados transnacionales y la comunicación de asesoramiento político, se reducirán las barreras del mercado. Esto dará lugar a la sustitución de las cantidades de fertilizantes minerales por productos derivados del reciclaje al final del proyecto (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). Se tendrán en cuenta los tres flujos de residuos más grandes (lodos de aguas residuales, residuos de alimentos y estiércol) y, en un proceso cooperativo de supervisión empresarial y académico, 20 productores lograrán mejorar 17 productos fertilizantes derivados del reciclaje; propiedades según las necesidades del usuario final. El desarrollo de cadenas comerciales transnacionales facilitará a 20 empresas la introducción de productos fertilizantes de reciclaje nuevos en el mercado. En cooperación ascendente con los agricultores, ocho empresas agrícolas acogerán campos de demostración y, por lo tanto, recibirán formación. La transferencia de conocimientos se extiende con eventos de demostración a miembros de 10 organizaciones de agricultores. Se reduce el conocimiento de los agricultores y, con el desarrollo de cadenas comerciales transnacionales, disminuye el uso de nutrientes de las materias primas.Debido a la comunicación a las partes interesadas (productores y agricultores) (publicaciones en revistas/Internet; talleres) El 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de cantidades de fertilizantes minerales serán reemplazados por productos derivados del reciclaje después de 5 años y 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) después de 10 años. Las organizaciones de agricultores y las organizaciones de productores de fertilizantes como socios asociados garantizan la implementación a largo plazo. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    Le projet vise à augmenter les taux de recyclage des nutriments végétaux Nitrogène (N), Phosphore (P) et Potassium (K). P et K sont des ressources limitées et limitées, et la production d’engrais N nécessite beaucoup d’énergie. Malgré le développement de technologies de récupération, l’utilisation des engrais issus du recyclage par les agriculteurs est limitée jusqu’à présent. Les obstacles à l’utilisation limitée seront surmontés. Les pays sélectionnés sont IE-UK, DE-NL et BE-FR. Dans ces pays, on peut distinguer les régions présentant une pénurie de nutriments et des excédents. Les possibilités d’échange d’éléments nutritifs recyclés entre les régions seront explorées et la collaboration entre producteurs et consommateurs sera développée. L’upcyclage des nutriments dans les régions excédentaires à la qualité des engrais minéraux (selon les besoins des agriculteurs) créera la demande dans les régions demandeuses de nutriments en ENO. En développant les marchés transnationaux et en communiquant des conseils politiques, les obstacles au marché seront réduits. Cela permettra de remplacer les quantités d’engrais minéraux par des produits dérivés du recyclage d’ici la fin du projet (-54 000 t N, -4 000 t P, -60 000 t K). Les trois flux de déchets les plus importants (boues d’égout, déchets alimentaires et fumier) seront pris en compte et, dans le cadre d’un processus de surveillance coopératif entre les entreprises et les universités, 20 producteurs réussiront à améliorer 17 produits d’engrais issus du recyclage; propriétés selon les besoins de l’utilisateur final. Le développement de chaînes commerciales transnationales permettra à 20 entreprises d’introduire de nouveaux produits d’engrais recyclés sur le marché. Dans le cadre d’une coopération ascendante avec les agriculteurs, huit entreprises agricoles accueilleront des champs de démonstration et recevront ainsi une formation. Le transfert de connaissances s’étend avec des événements de démonstration aux membres de 10 organisations d’agriculteurs. Le manque de connaissances des agriculteurs diminue et, avec le développement de chaînes commerciales transnationales, l’utilisation des matières premières en éléments nutritifs diminue. En raison de la communication avec les parties prenantes (producteurs et agriculteurs) (publications dans les magazines/internet; ateliers) 2 % (-108,00 t N, -8 000 t P, -120 000 t K) des quantités d’engrais minéraux seront remplacées par des produits dérivés du recyclage après 5 ans et 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) après 10 ans. Les organisations d’agriculteurs et de producteurs d’engrais en tant que partenaires associés assurent la mise en œuvre à long terme. (French)
    4 November 2022
    0 references
    O projeto visa aumentar as taxas de reciclagem dos nutrientes vegetais Nitrogénio (N), Fosforo (P) e Potássio (K). P e K são recursos limitados e finitos, e a produção de fertilizantes N é intensiva em energia. Apesar de as tecnologias de recuperação terem sido desenvolvidas, a utilização de fertilizantes derivados da reciclagem pelos agricultores é limitada até agora. Os obstáculos à utilização limitada serão ultrapassados. Os países selecionados são IE-UK, DE-NL e BE-FR. Nesses países, é possível distinguir as regiões com escassez de nutrientes e excedentes. Serão exploradas as possibilidades de intercâmbio de nutrientes reciclados entre regiões e desenvolvidas a colaboração entre produtores e consumidores. A subida dos nutrientes nas regiões excedentárias para a qualidade dos fertilizantes minerais (de acordo com as necessidades dos agricultores) criará procura em regiões com procura de nutrientes no NWE. Através do desenvolvimento de mercados transnacionais e da comunicação de aconselhamento político, os obstáculos ao mercado serão reduzidos. Tal resultará na substituição das quantidades de fertilizantes minerais por produtos derivados da reciclagem até ao final do projeto (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Os três maiores fluxos de resíduos (lamas de depuração, resíduos alimentares e estrume) serão considerados e, num processo de monitorização cooperativo entre empresas e académicos, 20 produtores conseguirão melhorar 17 produtos fertilizantes derivados da reciclagem; propriedades de acordo com as necessidades do utente final. O desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais facilitará 20 empresas a introduzir novos produtos de reciclagem de fertilizantes no mercado. No âmbito da cooperação ascendente com os agricultores, 8 empresas agrícolas acolherão campos de demonstração e, por conseguinte, receberão formação. A transferência de conhecimentos estende-se com eventos de demonstração para membros de 10 organizações de agricultores. Os conhecimentos dos agricultores diminuem e, com o desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais, a utilização de nutrientes das matérias-primas diminui. Devido à comunicação às partes interessadas (produtores e agricultores) (publicações em revistas/internet; workshops) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de quantidades de fertilizantes minerais serão substituídos por produtos derivados da reciclagem após 5 anos e 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) após 10 anos. As organizações de agricultores e as organizações de produtores de fertilizantes, enquanto parceiros associados, asseguram a aplicação a longo prazo. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Il-proġett għandu l-għan li jżid ir-rati ta’ riċiklaġġ tan-nutrijenti tal-pjanti n-Nitroġenu (N), il-Fosforu (P) u l-Potassju (K). P u K huma riżorsi limitati u limitati, u l-produzzjoni ta’ fertilizzanti N hija intensiva fl-enerġija. Minkejja li ġew żviluppati teknoloġiji ta’ rkupru, l-użu ta’ prodotti fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ mill-bdiewa s’issa huwa limitat. L-ostakli għall-użu limitat se jingħelbu. Il-pajjiżi magħżula huma IE-UK, DE-NL u BE-FR. F’dawn il-pajjiżi, ir-reġjuni b’nuqqas ta’ nutrijenti u eċċess jistgħu jiġu distinti. Se jiġu esplorati possibbiltajiet għall-iskambju ta’ nutrijenti riċiklati bejn ir-reġjuni u se tiġi żviluppata kollaborazzjoni bejn il-produtturi u l-konsumaturi. Iż-żieda tan-nutrijenti fir-reġjuni b’eċċess għall-kwalità tal-fertilizzanti minerali (skont il-ħtiġijiet tal-bdiewa) se toħloq domanda f’reġjuni fejn hemm domanda għan-nutrijenti fl-NWE. Bl-iżvilupp ta’ swieq transnazzjonali u bil-komunikazzjoni ta’ pariri dwar il-politika, se jitnaqqsu l-ostakli tas-suq. Dan se jirriżulta fis-sostituzzjoni tal-ammonti ta’ fertilizzanti minerali bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ sal-aħħar tal-proġett (-54.000 t N, -4.000 t P, -60.000 t K). L-akbar 3 flussi ta’ skart (ħama tad-drenaġġ, skart tal-ikel u demel) se jiġu kkunsidrati u fi proċessi ta’ monitoraġġ kooperattivi bejn l-intrapriżi u l-akkademja, 20 produttur se jirnexxielhom itejbu 17-il prodott fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ; proprjetajiet skont il-ħtiġijiet tal-utent finali. L-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali se jiffaċilita 20 intrapriża biex jintroduċu prodotti fertilizzanti ta’ riċiklaġġ ġodda għas-suq. F’kooperazzjoni minn isfel għal fuq mal-bdiewa, 8 intrapriżi agrikoli se jospitaw żoni demo u b’hekk jirċievu taħriġ. It-trasferiment tal-għarfien jestendi b’avvenimenti demo lill-membri ta’ 10 organizzazzjonijiet tal-bdiewa. L-għarfien tal-bdiewa huwa nieqes mill-ostakli u bl-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali, l-użu tan-nutrijenti tal-materja prima jonqos.Minħabba l-komunikazzjoni lill-partijiet interessati (produtturi u bdiewa) (pubblikazzjonijiet fir-rivisti/l-internet; workshops) 2 % (-108.000 t N, -8.000 t P, -120.000 t K) ta’ ammonti ta’ fertilizzanti minerali se jiġu sostitwiti bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ wara 5 snin u 6 % (-324.000 t N, 24.000 t P, 360.000 t K) wara 10 snin. L-organizzazzjonijiet tal-bdiewa u l-organizzazzjonijiet tal-fergħat tal-produtturi tal-fertilizzanti bħala sħab assoċjati jiżguraw implimentazzjoni fit-tul. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kiválasztott országok IE-UK, DE-NL és BE-FR. Ezekben az országokban meg lehet különböztetni azokat a régiókat, ahol tápanyaghiány és többlet áll fenn. Feltárják az újrahasznosított tápanyagok régiók közötti cseréjének lehetőségeit, és kialakítják a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést. A többletrégiókban a tápanyagok (a mezőgazdasági termelők szükségleteinek megfelelően) ásványi műtrágyaminőségre való felforgatása keresletet teremt a tápanyagigényű régiókban Észak-Nyugat-Erdélyben. A transznacionális piacok fejlesztésével és a szakpolitikai tanácsadással csökkennek a piaci akadályok. Ez azt eredményezi, hogy a projekt végéig az ásványi műtrágyák mennyiségét újrahasznosításból származó termékekkel helyettesítik (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). A három legnagyobb hulladékáramot (szennyvíziszap, élelmiszer-hulladék és trágya) figyelembe veszik, és egy vállalati-tudományos együttműködés keretében 20 gyártónak sikerül 17 újrafeldolgozásból származó műtrágyaterméket javítania; a végfelhasználói igényeknek megfelelő tulajdonságok. A transznacionális kereskedelmi láncok kialakítása 20 vállalkozás számára megkönnyíti a műtrágya-újrahasznosítási termékek új piaci bevezetését. A mezőgazdasági termelőkkel folytatott alulról felfelé építkező együttműködés keretében 8 mezőgazdasági vállalkozás fog demómezőket fogadni, és így képzésben részesülni. A tudásátadás mértéke a demórendezvényekkel 10 gazdálkodó szervezet tagjai számára. A mezőgazdasági termelők ismereteinek hiánya csökken, és a transznacionális kereskedelmi láncok fejlesztése, a nyersanyagok tápanyag-felhasználásának csökkenése.Az érdekelt felekkel (termelők és mezőgazdasági termelők) folytatott kommunikáció miatt (magazinokban/interneten közzétett kiadványok); műhelyek) 2% (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ásványi műtrágya mennyisége 5 év után újrahasznosításból származó termékekkel, 10 év után pedig 6%-kal (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) kerül felváltásra. A gazdálkodói szervezetek és a műtrágyatermelői fióktelepek mint társult partnerek biztosítják a hosszú távú végrehajtást. (Hungarian)
    4 November 2022
    0 references
    A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kiválasztott országok IE-UK, DE-NL és BE-FR. Ezekben az országokban meg lehet különböztetni azokat a régiókat, ahol tápanyaghiány és többlet áll fenn. Feltárják az újrahasznosított tápanyagok régiók közötti cseréjének lehetőségeit, és kialakítják a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést. A többletrégiókban a tápanyagok (a mezőgazdasági termelők szükségleteinek megfelelően) ásványi műtrágyaminőségre való felforgatása keresletet teremt a tápanyagigényű régiókban Észak-Nyugat-Erdélyben. A transznacionális piacok fejlesztésével és a szakpolitikai tanácsadással csökkennek a piaci akadályok. Ez azt eredményezi, hogy a projekt végéig az ásványi műtrágya mennyiségét újrahasznosításból származó termékekkel helyettesítik (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). A három legnagyobb hulladékáramot (szennyvíziszap, élelmiszer-hulladék és trágya) figyelembe veszik, és egy vállalati-tudományos együttműködés keretében 20 gyártónak sikerül 17 újrafeldolgozásból származó műtrágyaterméket javítania; a végfelhasználói igényeknek megfelelő tulajdonságok. A transznacionális kereskedelmi láncok kialakítása 20 vállalkozás számára megkönnyíti a műtrágya-újrahasznosítási termékek új piaci bevezetését. A mezőgazdasági termelőkkel folytatott alulról felfelé építkező együttműködés keretében 8 mezőgazdasági vállalkozás fog demómezőket fogadni, és így képzésben részesülni. A tudásátadás mértéke a demórendezvényekkel 10 gazdálkodó szervezet tagjai számára. A mezőgazdasági termelők ismereteinek hiánya csökken, és a transznacionális kereskedelmi láncok fejlesztése, a nyersanyagok tápanyag-felhasználásának csökkenése.Az érdekelt felekkel (termelők és mezőgazdasági termelők) folytatott kommunikáció miatt (magazinokban/interneten közzétett kiadványok); műhelyek) 2% (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ásványi műtrágya mennyisége 5 év után újrahasznosításból származó termékekkel, 10 év után pedig 6%-kal (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) kerül felváltásra. A gazdálkodói szervezetek és a műtrágyatermelői fióktelepek mint társult partnerek biztosítják a hosszú távú végrehajtást. (Hungarian)
    4 November 2022
    0 references
    A projekt célja a nitrogén (N), a foszfor (P) és a kálium (K) növényi tápanyagok újrafeldolgozási arányának növelése. A P és K korlátozott és véges erőforrások, az N műtrágyák előállítása pedig energiaigényes. Annak ellenére, hogy hasznosítási technológiákat fejlesztettek ki, az újrahasznosításból származó műtrágyatermékek mezőgazdasági termelők általi használata eddig korlátozott. A korlátozott használat akadályait meg kell szüntetni. A kiválasztott országok IE-UK, DE-NL és BE-FR. Ezekben az országokban meg lehet különböztetni azokat a régiókat, ahol tápanyaghiány és többlet áll fenn. Feltárják az újrahasznosított tápanyagok régiók közötti cseréjének lehetőségeit, és kialakítják a termelők és a fogyasztók közötti együttműködést. A többletrégiókban a tápanyagok (a mezőgazdasági termelők szükségleteinek megfelelően) ásványi műtrágyaminőségre való felforgatása keresletet teremt a tápanyagigényű régiókban Észak-Nyugat-Erdélyben. A transznacionális piacok fejlesztésével és a szakpolitikai tanácsadással csökkennek a piaci akadályok. Ez azt eredményezi, hogy a projekt végéig az ásványi műtrágyák mennyiségét újrahasznosításból származó termékekkel helyettesítik (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). A három legnagyobb hulladékáramot (szennyvíziszap, élelmiszer-hulladék és trágya) figyelembe veszik, és egy vállalati-tudományos együttműködés keretében 20 gyártónak sikerül 17 újrafeldolgozásból származó műtrágyaterméket javítania; a végfelhasználói igényeknek megfelelő tulajdonságok. A transznacionális kereskedelmi láncok kialakítása 20 vállalkozás számára megkönnyíti a műtrágya-újrahasznosítási termékek új piaci bevezetését. A mezőgazdasági termelőkkel folytatott alulról felfelé építkező együttműködés keretében 8 mezőgazdasági vállalkozás fog demómezőket fogadni, és így képzésben részesülni. A tudásátadás mértéke a demórendezvényekkel 10 gazdálkodó szervezet tagjai számára. A mezőgazdasági termelők ismereteinek hiánya csökken, és a transznacionális kereskedelmi láncok fejlesztése, a nyersanyagok tápanyag-felhasználásának csökkenése.Az érdekelt felekkel (termelők és mezőgazdasági termelők) folytatott kommunikáció miatt (magazinokban/interneten közzétett kiadványok); műhelyek) 2% (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) ásványi műtrágya mennyisége 5 év után újrahasznosításból származó termékekkel, 10 év után pedig 6%-kal (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) kerül felváltásra. A gazdálkodói szervezetek és a műtrágyatermelői fióktelepek mint társult partnerek biztosítják a hosszú távú végrehajtást. (Hungarian)
    4 November 2022
    0 references
    Cílem projektu je zvýšit míru recyklace rostlinných živin dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). P a K jsou omezené a omezené zdroje a výroba N hnojiv je energeticky náročná. Navzdory tomu, že byly vyvinuty technologie rekuperace, je používání hnojiv pocházejících z recyklace zemědělci dosud omezeno. Překážky omezeného využívání budou překonány. Vybranými zeměmi jsou IE-UK, DE-NL a BE-FR. V těchto zemích lze rozlišit regiony s nedostatkem živin a přebytkem živin. Budou prozkoumány možnosti výměny recyklovaných živin mezi regiony a rozvinuta spolupráce mezi producentem a spotřebitelem. Zvýšení spotřeby živin v přebytečných regionech s ohledem na kvalitu minerálních hnojiv (podle potřeb zemědělců) vytvoří poptávku v regionech NWE s poptávkou po živinách. Rozvojem nadnárodních trhů a sdělováním politického poradenství budou odstraněny překážky na trhu. Výsledkem bude nahrazení množství minerálních hnojiv produkty získanými z recyklace do konce projektu (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Budou zváženy tři největší toky odpadu (kal z čistíren odpadních vod, potravinový odpad a hnůj) a v rámci procesů monitorování mezi podniky a akademickou obcí se 20 výrobcům podaří zlepšit 17 hnojiv pocházejících z recyklace; vlastnosti dle potřeb koncových uživatelů. Rozvoj nadnárodních obchodních řetězců umožní 20 podnikům uvést na trh výrobky, které budou recyklovat hnojiva. V rámci spolupráce se zemědělci zdola nahoru bude 8 zemědělských podniků hostit demo pole, a tím získat odbornou přípravu. Předávání znalostí s demo akcemi členům 10 organizací zemědělců. Nedostatek znalostí zemědělců se snižuje a s rozvojem nadnárodních obchodních řetězců se snižuje spotřeba živin ze surovin.Vzhledem ke komunikaci se zúčastněnými stranami (výrobci a zemědělci) (publikace v časopisech/internetu; dílny) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) množství minerálních hnojiv bude nahrazeno produkty získanými z recyklace po 5 letech a 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 letech. Dlouhodobé provádění zajišťují organizace zemědělců a odvětvové organizace výrobců hnojiv jako přidružení partneři. (Czech)
    4 November 2022
    0 references
    Cílem projektu je zvýšit míru recyklace rostlinných živin dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). P a K jsou omezené a omezené zdroje a výroba N hnojiv je energeticky náročná. Navzdory tomu, že byly vyvinuty technologie rekuperace, je používání hnojiv pocházejících z recyklace zemědělci dosud omezeno. Překážky omezeného využívání budou překonány. Vybranými zeměmi jsou IE-UK, DE-NL a BE-FR. V těchto zemích lze rozlišit regiony s nedostatkem živin a přebytkem živin. Budou prozkoumány možnosti výměny recyklovaných živin mezi regiony a rozvinuta spolupráce mezi producentem a spotřebitelem. Zvýšení spotřeby živin v přebytečných regionech s ohledem na kvalitu minerálních hnojiv (podle potřeb zemědělců) vytvoří poptávku v regionech NWE s poptávkou po živinách. Rozvojem nadnárodních trhů a sdělováním politického poradenství budou odstraněny překážky na trhu. Výsledkem bude nahrazení množství minerálních hnojiv produkty získanými z recyklace do konce projektu (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Budou zváženy tři největší toky odpadu (kal z čistíren odpadních vod, potravinový odpad a hnůj) a v rámci procesů monitorování mezi podniky a akademickou obcí se 20 výrobcům podaří zlepšit 17 hnojiv pocházejících z recyklace; vlastnosti dle potřeb koncových uživatelů. Rozvoj nadnárodních obchodních řetězců umožní 20 podnikům uvést na trh výrobky, které budou recyklovat hnojiva. V rámci spolupráce se zemědělci zdola nahoru bude 8 zemědělských podniků hostit demo pole, a tím získat odbornou přípravu. Předávání znalostí s demo akcemi členům 10 organizací zemědělců. Nedostatek znalostí zemědělců se snižuje a s rozvojem nadnárodních obchodních řetězců se snižuje spotřeba živin ze surovin.Vzhledem ke komunikaci se zúčastněnými stranami (výrobci a zemědělci) (publikace v časopisech/internetu; dílny) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) množství minerálních hnojiv bude nahrazeno produkty získanými z recyklace po 5 letech a 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 letech. Dlouhodobé provádění zajišťují organizace zemědělců a odvětvové organizace výrobců hnojiv jako přidružení partneři. (Czech)
    4 November 2022
    0 references
    Cílem projektu je zvýšit míru recyklace rostlinných živin dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). P a K jsou omezené a omezené zdroje a výroba N hnojiv je energeticky náročná. Navzdory tomu, že byly vyvinuty technologie rekuperace, je používání hnojiv pocházejících z recyklace zemědělci dosud omezeno. Překážky omezeného využívání budou překonány. Vybranými zeměmi jsou IE-UK, DE-NL a BE-FR. V těchto zemích lze rozlišit regiony s nedostatkem živin a přebytkem živin. Budou prozkoumány možnosti výměny recyklovaných živin mezi regiony a rozvinuta spolupráce mezi producentem a spotřebitelem. Zvýšení spotřeby živin v přebytečných regionech s ohledem na kvalitu minerálních hnojiv (podle potřeb zemědělců) vytvoří poptávku v regionech NWE s poptávkou po živinách. Rozvojem nadnárodních trhů a sdělováním politického poradenství budou odstraněny překážky na trhu. Výsledkem bude nahrazení množství minerálních hnojiv produkty získanými z recyklace do konce projektu (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Budou zváženy tři největší toky odpadu (kal z čistíren odpadních vod, potravinový odpad a hnůj) a v rámci procesů monitorování mezi podniky a akademickou obcí se 20 výrobcům podaří zlepšit 17 hnojiv pocházejících z recyklace; vlastnosti dle potřeb koncových uživatelů. Rozvoj nadnárodních obchodních řetězců umožní 20 podnikům uvést na trh výrobky, které budou recyklovat hnojiva. V rámci spolupráce se zemědělci zdola nahoru bude 8 zemědělských podniků hostit demo pole, a tím získat odbornou přípravu. Předávání znalostí s demo akcemi členům 10 organizací zemědělců. Nedostatek znalostí zemědělců se snižuje a s rozvojem nadnárodních obchodních řetězců se snižuje spotřeba živin ze surovin.Vzhledem ke komunikaci se zúčastněnými stranami (výrobci a zemědělci) (publikace v časopisech/internetu; dílny) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) množství minerálních hnojiv bude nahrazeno produkty získanými z recyklace po 5 letech a 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 letech. Dlouhodobé provádění zajišťují organizace zemědělců a odvětvové organizace výrobců hnojiv jako přidružení partneři. (Czech)
    4 November 2022
    0 references
    Cílem projektu je zvýšit míru recyklace rostlinných živin dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). P a K jsou omezené a omezené zdroje a výroba N hnojiv je energeticky náročná. Navzdory tomu, že byly vyvinuty technologie rekuperace, je používání hnojiv pocházejících z recyklace zemědělci dosud omezeno. Překážky omezeného využívání budou překonány. Vybranými zeměmi jsou IE-UK, DE-NL a BE-FR. V těchto zemích lze rozlišit regiony s nedostatkem živin a přebytkem živin. Budou prozkoumány možnosti výměny recyklovaných živin mezi regiony a rozvinuta spolupráce mezi producentem a spotřebitelem. Zvýšení spotřeby živin v přebytečných regionech s ohledem na kvalitu minerálních hnojiv (podle potřeb zemědělců) vytvoří poptávku v regionech NWE s poptávkou po živinách. Rozvojem nadnárodních trhů a sdělováním politického poradenství budou odstraněny překážky na trhu. Výsledkem bude nahrazení množství minerálních hnojiv produkty získanými z recyklace do konce projektu (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Budou zváženy tři největší toky odpadu (kal z čistíren odpadních vod, potravinový odpad a hnůj) a v rámci procesů monitorování mezi podniky a akademickou obcí se 20 výrobcům podaří zlepšit 17 hnojiv pocházejících z recyklace; vlastnosti dle potřeb koncových uživatelů. Rozvoj nadnárodních obchodních řetězců umožní 20 podnikům uvést na trh výrobky, které budou recyklovat hnojiva. V rámci spolupráce se zemědělci zdola nahoru bude 8 zemědělských podniků hostit demo pole, a tím získat odbornou přípravu. Předávání znalostí s demo akcemi členům 10 organizací zemědělců. Nedostatek znalostí zemědělců se snižuje a s rozvojem nadnárodních obchodních řetězců se snižuje spotřeba živin ze surovin.Vzhledem ke komunikaci se zúčastněnými stranami (výrobci a zemědělci) (publikace v časopisech/internetu; dílny) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) množství minerálních hnojiv bude nahrazeno produkty získanými z recyklace po 5 letech a 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) po 10 letech. Dlouhodobé provádění zajišťují organizace zemědělců a odvětvové organizace výrobců hnojiv jako přidružení partneři. (Czech)
    4 November 2022
    0 references
    Проектът има за цел да увеличи процента на рециклиране на хранителните вещества от растенията азот (N), фосфор (P) и калий (K). P и K са ограничени и ограничени ресурси, а производството на N торове е енергоемко. Въпреки че са разработени технологии за оползотворяване, използването от земеделските производители на продукти от торове, получени от рециклиране, е ограничено до момента. Пречките пред ограниченото използване ще бъдат преодолени. Избрани държави са IE-UK, DE-NL и BE-FR. В рамките на тези държави могат да се разграничат регионите с недостиг на хранителни вещества и излишък. Ще бъдат проучени възможностите за обмен на рециклирани хранителни вещества между регионите и ще се развие сътрудничеството между производителите и потребителите. Повишаването на хранителните вещества в районите с излишък до качеството на минералните торове (в зависимост от нуждите на земеделските стопани) ще създаде търсене в регионите на търсене на хранителни вещества в Северна Ирландия. Чрез развитието на транснационалните пазари и чрез предоставяне на политически съвети ще бъдат намалени пазарните бариери. Това ще доведе до замяна на количествата минерални торове с продукти, получени от рециклиране, до края на проекта (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Ще бъдат разгледани трите най-големи потока от отпадъци (утайки от отпадъчни води, хранителни отпадъци и оборски тор), а в процесите на съвместно наблюдение между предприятията и академичните среди 20 производители ще успеят да подобрят 17 продукта, получени от рециклиране; имоти според нуждите на крайния потребител. Развитието на транснационални търговски вериги ще улесни 20 предприятия да въведат нови на пазара продукти за рециклиране на торове. В сътрудничеството „отдолу нагоре“ със земеделските стопани 8 земеделски предприятия ще приютят демо полета и по този начин ще получат обучение. Трансферът на знания се разширява с демонстрационни събития към членове на 10 земеделски организации. В резултат на комуникацията със заинтересованите страни (производители и земеделски стопани) (публикации в списания/интернет; работилници) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) от количествата минерални торове ще бъдат заменени с продукти, получени от рециклиране, след 5 години и 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) след 10 години. Организациите на земеделските стопани и браншовите организации на производителите на торове като асоциирани партньори гарантират дългосрочното изпълнение. (Bulgarian)
    4 November 2022
    0 references
    Проектът има за цел да увеличи процента на рециклиране на хранителните вещества от растенията азот (N), фосфор (P) и калий (K). P и K са ограничени и ограничени ресурси, а производството на N торове е енергоемко. Въпреки че са разработени технологии за оползотворяване, използването от земеделските производители на продукти от торове, получени от рециклиране, е ограничено до момента. Пречките пред ограниченото използване ще бъдат преодолени. Избрани държави са IE-UK, DE-NL и BE-FR. В рамките на тези държави могат да се разграничат регионите с недостиг на хранителни вещества и излишък. Ще бъдат проучени възможностите за обмен на рециклирани хранителни вещества между регионите и ще се развие сътрудничеството между производителите и потребителите. Повишаването на хранителните вещества в районите с излишък до качеството на минералните торове (в зависимост от нуждите на земеделските стопани) ще създаде търсене в регионите на търсене на хранителни вещества в Северна Ирландия. Чрез развитието на транснационалните пазари и чрез предоставяне на политически съвети ще бъдат намалени пазарните бариери. Това ще доведе до замяна на количествата минерални торове с продукти, получени от рециклиране, до края на проекта (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Ще бъдат разгледани трите най-големи потока от отпадъци (утайки от отпадъчни води, хранителни отпадъци и оборски тор), а в процесите на съвместно наблюдение между предприятията и академичните среди 20 производители ще успеят да подобрят 17 продукта, получени от рециклиране; имоти според нуждите на крайния потребител. Развитието на транснационални търговски вериги ще улесни 20 предприятия да въведат нови на пазара продукти за рециклиране на торове. В сътрудничеството „отдолу нагоре“ със земеделските стопани 8 земеделски предприятия ще приютят демо полета и по този начин ще получат обучение. Трансферът на знания се разширява с демонстрационни събития към членове на 10 земеделски организации. В резултат на комуникацията със заинтересованите страни (производители и земеделски стопани) (публикации в списания/интернет; работилници) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) от количествата минерални торове ще бъдат заменени с продукти, получени от рециклиране, след 5 години и 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) след 10 години. Организациите на земеделските стопани и браншовите организации на производителите на торове като асоциирани партньори гарантират дългосрочното изпълнение. (Bulgarian)
    4 November 2022
    0 references
    Проектът има за цел да увеличи процента на рециклиране на хранителните вещества от растенията азот (N), фосфор (P) и калий (K). P и K са ограничени и ограничени ресурси, а производството на N торове е енергоемко. Въпреки че са разработени технологии за оползотворяване, използването от земеделските производители на продукти от торове, получени от рециклиране, е ограничено до момента. Пречките пред ограниченото използване ще бъдат преодолени. Избрани държави са IE-UK, DE-NL и BE-FR. В рамките на тези държави могат да се разграничат регионите с недостиг на хранителни вещества и излишък. Ще бъдат проучени възможностите за обмен на рециклирани хранителни вещества между регионите и ще се развие сътрудничеството между производителите и потребителите. Повишаването на хранителните вещества в районите с излишък до качеството на минералните торове (в зависимост от нуждите на земеделските стопани) ще създаде търсене в регионите на търсене на хранителни вещества в Северна Ирландия. Чрез развитието на транснационалните пазари и чрез предоставяне на политически съвети ще бъдат намалени пазарните бариери. Това ще доведе до замяна на количествата минерални торове с продукти, получени от рециклиране, до края на проекта (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Ще бъдат разгледани трите най-големи потока от отпадъци (утайки от отпадъчни води, хранителни отпадъци и оборски тор), а в процесите на съвместно наблюдение между предприятията и академичните среди 20 производители ще успеят да подобрят 17 продукта, получени от рециклиране; имоти според нуждите на крайния потребител. Развитието на транснационални търговски вериги ще улесни 20 предприятия да въведат нови на пазара продукти за рециклиране на торове. В сътрудничеството „отдолу нагоре“ със земеделските стопани 8 земеделски предприятия ще приютят демо полета и по този начин ще получат обучение. Трансферът на знания се разширява с демонстрационни събития към членове на 10 земеделски организации. В резултат на комуникацията със заинтересованите страни (производители и земеделски стопани) (публикации в списания/интернет; работилници) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) от количествата минерални торове ще бъдат заменени с продукти, получени от рециклиране, след 5 години и 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) след 10 години. Организациите на земеделските стопани и браншовите организации на производителите на торове като асоциирани партньори гарантират дългосрочното изпълнение. (Bulgarian)
    4 November 2022
    0 references
    Проектът има за цел да увеличи процента на рециклиране на хранителните вещества от растенията азот (N), фосфор (P) и калий (K). P и K са ограничени и ограничени ресурси, а производството на N торове е енергоемко. Въпреки че са разработени технологии за оползотворяване, използването от земеделските производители на продукти от торове, получени от рециклиране, е ограничено до момента. Пречките пред ограниченото използване ще бъдат преодолени. Избрани държави са IE-UK, DE-NL и BE-FR. В рамките на тези държави могат да се разграничат регионите с недостиг на хранителни вещества и излишък. Ще бъдат проучени възможностите за обмен на рециклирани хранителни вещества между регионите и ще се развие сътрудничеството между производителите и потребителите. Повишаването на хранителните вещества в районите с излишък до качеството на минералните торове (в зависимост от нуждите на земеделските стопани) ще създаде търсене в регионите на търсене на хранителни вещества в Северна Ирландия. Чрез развитието на транснационалните пазари и чрез предоставяне на политически съвети ще бъдат намалени пазарните бариери. Това ще доведе до замяна на количествата минерални торове с продукти, получени от рециклиране, до края на проекта (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Ще бъдат разгледани трите най-големи потока от отпадъци (утайки от отпадъчни води, хранителни отпадъци и оборски тор), а в процесите на съвместно наблюдение между предприятията и академичните среди 20 производители ще успеят да подобрят 17 продукта, получени от рециклиране; имоти според нуждите на крайния потребител. Развитието на транснационални търговски вериги ще улесни 20 предприятия да въведат нови на пазара продукти за рециклиране на торове. В сътрудничеството „отдолу нагоре“ със земеделските стопани 8 земеделски предприятия ще приютят демо полета и по този начин ще получат обучение. Трансферът на знания се разширява с демонстрационни събития към членове на 10 земеделски организации. В резултат на комуникацията със заинтересованите страни (производители и земеделски стопани) (публикации в списания/интернет; работилници) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, -120,000 t K) от количествата минерални торове ще бъдат заменени с продукти, получени от рециклиране, след 5 години и 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) след 10 години. Организациите на земеделските стопани и браншовите организации на производителите на торове като асоциирани партньори гарантират дългосрочното изпълнение. (Bulgarian)
    4 November 2022
    0 references
    Projekta mērķis ir palielināt augu barības vielu slāpekļa (N), fosfora (P) un kālija (K) pārstrādes rādītājus. P un K ir ierobežoti un ierobežoti resursi, un N mēslošanas līdzekļu ražošana ir energoietilpīga. Lai gan ir izstrādātas reģenerācijas tehnoloģijas, lauksaimnieki līdz šim ir ierobežoti izmantojuši no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus. Šķēršļi ierobežotai izmantošanai tiks pārvarēti. Atlasītās valstis ir IE-UK, DE-NL un BE-FR. Šajās valstīs var izšķirt reģionus ar barības vielu trūkumu un pārpalikumu. Tiks izpētītas iespējas apmainīties ar reciklētām barības vielām starp reģioniem un attīstīta sadarbība starp ražotājiem un patērētājiem. Barības vielu pārstrāde reģionos, kuros ir pārpalikums, līdz minerālmēslu kvalitātei (saskaņā ar lauksaimnieku vajadzībām) radīs pieprasījumu barības vielu pieprasījuma reģionos NWE. Attīstot starptautiskus tirgus un informējot par politikas konsultācijām, tiks samazināti tirgus šķēršļi. Tā rezultātā līdz projekta beigām minerālmēslu daudzums tiks aizstāts ar otrreizējās pārstrādes produktiem (-54 000 t N, -4 000 t P, 60 000 t K). Tiks apsvērtas trīs lielākās atkritumu plūsmas (notekūdeņu dūņas, pārtikas atkritumi un kūtsmēsli), un uzņēmumu un akadēmisko aprindu sadarbīgā monitoringa procesos 20 ražotājiem izdosies uzlabot 17 no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus; īpašības atbilstoši galalietotāja vajadzībām. Transnacionālo tirdzniecības ķēžu attīstība sekmēs 20 uzņēmumu ienākšanu tirgū jaunu mēslošanas līdzekļu otrreizējai pārstrādei. Augšupējā sadarbībā ar lauksaimniekiem 8 lauksaimniecības uzņēmumi uzņems demo laukus un tādējādi saņems apmācību. Zināšanu pārnese līdz ar demonstrācijas pasākumiem aptver 10 lauksaimnieku organizāciju biedrus. Tiek samazināts lauksaimnieku zināšanu trūkums, un, attīstoties transnacionālām tirdzniecības ķēdēm, samazinās barības vielu izmantošana izejvielās. darbnīcas) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, 120 000 t K) minerālmēslu daudzuma pēc 5 gadiem tiks aizstāti ar otrreizējās pārstrādes produktiem un 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) pēc 10 g. Lauksaimnieku organizācijas un mēslošanas līdzekļu ražotāju nozares organizācijas kā asociētie partneri nodrošina ilgtermiņa īstenošanu. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    Projekta mērķis ir palielināt augu barības vielu slāpekļa (N), fosfora (P) un kālija (K) pārstrādes rādītājus. P un K ir ierobežoti un ierobežoti resursi, un N mēslošanas līdzekļu ražošana ir energoietilpīga. Lai gan ir izstrādātas reģenerācijas tehnoloģijas, lauksaimnieki līdz šim ir ierobežoti izmantojuši no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus. Šķēršļi ierobežotai izmantošanai tiks pārvarēti. Atlasītās valstis ir IE-UK, DE-NL un BE-FR. Šajās valstīs var izšķirt reģionus ar barības vielu trūkumu un pārpalikumu. Tiks izpētītas iespējas apmainīties ar reciklētām barības vielām starp reģioniem un attīstīta sadarbība starp ražotājiem un patērētājiem. Barības vielu pārstrāde reģionos, kuros ir pārpalikums, līdz minerālmēslu kvalitātei (saskaņā ar lauksaimnieku vajadzībām) radīs pieprasījumu barības vielu pieprasījuma reģionos NWE. Attīstot starptautiskus tirgus un informējot par politikas konsultācijām, tiks samazināti tirgus šķēršļi. Tā rezultātā līdz projekta beigām minerālmēslu daudzums tiks aizstāts ar otrreizējās pārstrādes produktiem (-54 000 t N, -4 000 t P, 60 000 t K). Tiks apsvērtas trīs lielākās atkritumu plūsmas (notekūdeņu dūņas, pārtikas atkritumi un kūtsmēsli), un uzņēmumu un akadēmisko aprindu sadarbīgā monitoringa procesos 20 ražotājiem izdosies uzlabot 17 no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus; īpašības atbilstoši galalietotāja vajadzībām. Transnacionālo tirdzniecības ķēžu attīstība sekmēs 20 uzņēmumu ienākšanu tirgū jaunu mēslošanas līdzekļu otrreizējai pārstrādei. Augšupējā sadarbībā ar lauksaimniekiem astoņi lauksaimniecības uzņēmumi uzņems demo laukus un tādējādi saņems apmācību. Zināšanu pārnese līdz ar demonstrācijas pasākumiem aptver 10 lauksaimnieku organizāciju biedrus. Tiek samazināts lauksaimnieku zināšanu trūkums, un, attīstoties transnacionālām tirdzniecības ķēdēm, samazinās barības vielu izmantošana izejvielās. darbnīcas) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, 120 000 t K) minerālmēslu daudzuma pēc 5 gadiem tiks aizstāti ar otrreizējās pārstrādes produktiem un 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) pēc 10 g. Lauksaimnieku organizācijas un mēslošanas līdzekļu ražotāju nozares organizācijas kā asociētie partneri nodrošina ilgtermiņa īstenošanu. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    Projekta mērķis ir palielināt augu barības vielu slāpekļa (N), fosfora (P) un kālija (K) pārstrādes rādītājus. P un K ir ierobežoti un ierobežoti resursi, un N mēslošanas līdzekļu ražošana ir energoietilpīga. Lai gan ir izstrādātas reģenerācijas tehnoloģijas, lauksaimnieki līdz šim ir ierobežoti izmantojuši no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus. Šķēršļi ierobežotai izmantošanai tiks pārvarēti. Atlasītās valstis ir IE-UK, DE-NL un BE-FR. Šajās valstīs var izšķirt reģionus ar barības vielu trūkumu un pārpalikumu. Tiks izpētītas iespējas apmainīties ar reciklētām barības vielām starp reģioniem un attīstīta sadarbība starp ražotājiem un patērētājiem. Barības vielu pārstrāde reģionos, kuros ir pārpalikums, līdz minerālmēslu kvalitātei (saskaņā ar lauksaimnieku vajadzībām) radīs pieprasījumu barības vielu pieprasījuma reģionos NWE. Attīstot starptautiskus tirgus un informējot par politikas konsultācijām, tiks samazināti tirgus šķēršļi. Tā rezultātā līdz projekta beigām minerālmēslu daudzums tiks aizstāts ar otrreizējās pārstrādes produktiem (-54 000 t N, -4 000 t P, 60 000 t K). Tiks apsvērtas trīs lielākās atkritumu plūsmas (notekūdeņu dūņas, pārtikas atkritumi un kūtsmēsli), un uzņēmumu un akadēmisko aprindu sadarbīgā monitoringa procesos 20 ražotājiem izdosies uzlabot 17 no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus; īpašības atbilstoši galalietotāja vajadzībām. Transnacionālo tirdzniecības ķēžu attīstība sekmēs 20 uzņēmumu ienākšanu tirgū jaunu mēslošanas līdzekļu otrreizējai pārstrādei. Augšupējā sadarbībā ar lauksaimniekiem 8 lauksaimniecības uzņēmumi uzņems demo laukus un tādējādi saņems apmācību. Zināšanu pārnese līdz ar demonstrācijas pasākumiem aptver 10 lauksaimnieku organizāciju biedrus. Tiek samazināts lauksaimnieku zināšanu trūkums, un, attīstoties transnacionālām tirdzniecības ķēdēm, samazinās barības vielu izmantošana izejvielās. darbnīcas) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, 120 000 t K) minerālmēslu daudzuma pēc 5 gadiem tiks aizstāti ar otrreizējās pārstrādes produktiem un 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) pēc 10 g. Lauksaimnieku organizācijas un mēslošanas līdzekļu ražotāju nozares organizācijas kā asociētie partneri nodrošina ilgtermiņa īstenošanu. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    Projekta mērķis ir palielināt augu barības vielu slāpekļa (N), fosfora (P) un kālija (K) pārstrādes rādītājus. P un K ir ierobežoti un ierobežoti resursi, un N mēslošanas līdzekļu ražošana ir energoietilpīga. Lai gan ir izstrādātas reģenerācijas tehnoloģijas, lauksaimnieki līdz šim ir ierobežoti izmantojuši no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus. Šķēršļi ierobežotai izmantošanai tiks pārvarēti. Atlasītās valstis ir IE-UK, DE-NL un BE-FR. Šajās valstīs var izšķirt reģionus ar barības vielu trūkumu un pārpalikumu. Tiks izpētītas iespējas apmainīties ar reciklētām barības vielām starp reģioniem un attīstīta sadarbība starp ražotājiem un patērētājiem. Barības vielu pārstrāde reģionos, kuros ir pārpalikums, līdz minerālmēslu kvalitātei (saskaņā ar lauksaimnieku vajadzībām) radīs pieprasījumu barības vielu pieprasījuma reģionos NWE. Attīstot starptautiskus tirgus un informējot par politikas konsultācijām, tiks samazināti tirgus šķēršļi. Tā rezultātā līdz projekta beigām minerālmēslu daudzums tiks aizstāts ar otrreizējās pārstrādes produktiem (-54 000 t N, -4 000 t P, 60 000 t K). Tiks apsvērtas trīs lielākās atkritumu plūsmas (notekūdeņu dūņas, pārtikas atkritumi un kūtsmēsli), un uzņēmumu un akadēmisko aprindu sadarbīgā monitoringa procesos 20 ražotājiem izdosies uzlabot 17 no otrreizējās pārstrādes iegūtus mēslošanas līdzekļus; īpašības atbilstoši galalietotāja vajadzībām. Transnacionālo tirdzniecības ķēžu attīstība sekmēs 20 uzņēmumu ienākšanu tirgū jaunu mēslošanas līdzekļu otrreizējai pārstrādei. Augšupējā sadarbībā ar lauksaimniekiem 8 lauksaimniecības uzņēmumi uzņems demo laukus un tādējādi saņems apmācību. Zināšanu pārnese līdz ar demonstrācijas pasākumiem aptver 10 lauksaimnieku organizāciju biedrus. Tiek samazināts lauksaimnieku zināšanu trūkums, un, attīstoties transnacionālām tirdzniecības ķēdēm, samazinās barības vielu izmantošana izejvielās. darbnīcas) 2 % (-108 000 t N, -8 000 t P, 120 000 t K) minerālmēslu daudzuma pēc 5 gadiem tiks aizstāti ar otrreizējās pārstrādes produktiem un 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) pēc 10 g. Lauksaimnieku organizācijas un mēslošanas līdzekļu ražotāju nozares organizācijas kā asociētie partneri nodrošina ilgtermiņa īstenošanu. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    O projeto visa aumentar as taxas de reciclagem dos nutrientes vegetais Nitrogénio (N), Fosforo (P) e Potássio (K). P e K são recursos limitados e finitos, e a produção de fertilizantes N é intensiva em energia. Apesar de as tecnologias de recuperação terem sido desenvolvidas, a utilização de fertilizantes derivados da reciclagem pelos agricultores é limitada até agora. Os obstáculos à utilização limitada serão ultrapassados. Os países selecionados são IE-UK, DE-NL e BE-FR. Nesses países, é possível distinguir as regiões com escassez de nutrientes e excedentes. Serão exploradas as possibilidades de intercâmbio de nutrientes reciclados entre regiões e desenvolvidas a colaboração entre produtores e consumidores. A subida dos nutrientes nas regiões excedentárias para a qualidade dos fertilizantes minerais (de acordo com as necessidades dos agricultores) criará procura em regiões com procura de nutrientes no NWE. Através do desenvolvimento de mercados transnacionais e da comunicação de aconselhamento político, os obstáculos ao mercado serão reduzidos. Tal resultará na substituição das quantidades de fertilizantes minerais por produtos derivados da reciclagem até ao final do projeto (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Os três maiores fluxos de resíduos (lamas de depuração, resíduos alimentares e estrume) serão considerados e, num processo de monitorização cooperativo entre empresas e académicos, 20 produtores conseguirão melhorar 17 produtos fertilizantes derivados da reciclagem; propriedades de acordo com as necessidades do utente final. O desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais facilitará 20 empresas a introduzir novos produtos de reciclagem de fertilizantes no mercado. No âmbito da cooperação ascendente com os agricultores, 8 empresas agrícolas acolherão campos de demonstração e, por conseguinte, receberão formação. A transferência de conhecimentos estende-se com eventos de demonstração para membros de 10 organizações de agricultores. Os conhecimentos dos agricultores diminuem e, com o desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais, a utilização de nutrientes das matérias-primas diminui. Devido à comunicação às partes interessadas (produtores e agricultores) (publicações em revistas/internet; workshops) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de quantidades de fertilizantes minerais serão substituídos por produtos derivados da reciclagem após 5 anos e 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) após 10 anos. As organizações de agricultores e as organizações de produtores de fertilizantes, enquanto parceiros associados, asseguram a aplicação a longo prazo. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    O projeto visa aumentar as taxas de reciclagem dos nutrientes vegetais Nitrogénio (N), Fosforo (P) e Potássio (K). P e K são recursos limitados e finitos, e a produção de fertilizantes N é intensiva em energia. Apesar de as tecnologias de recuperação terem sido desenvolvidas, a utilização de fertilizantes derivados da reciclagem pelos agricultores é limitada até agora. Os obstáculos à utilização limitada serão ultrapassados. Os países selecionados são IE-UK, DE-NL e BE-FR. Nesses países, é possível distinguir as regiões com escassez de nutrientes e excedentes. Serão exploradas as possibilidades de intercâmbio de nutrientes reciclados entre regiões e desenvolvidas a colaboração entre produtores e consumidores. A subida dos nutrientes nas regiões excedentárias para a qualidade dos fertilizantes minerais (de acordo com as necessidades dos agricultores) criará procura em regiões com procura de nutrientes no NWE. Através do desenvolvimento de mercados transnacionais e da comunicação de aconselhamento político, os obstáculos ao mercado serão reduzidos. Tal resultará na substituição das quantidades de fertilizantes minerais por produtos derivados da reciclagem até ao final do projeto (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Os três maiores fluxos de resíduos (lamas de depuração, resíduos alimentares e estrume) serão considerados e, num processo de monitorização cooperativo entre empresas e académicos, 20 produtores conseguirão melhorar 17 produtos fertilizantes derivados da reciclagem; propriedades de acordo com as necessidades do utente final. O desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais facilitará 20 empresas a introduzir novos produtos de reciclagem de fertilizantes no mercado. No âmbito da cooperação ascendente com os agricultores, 8 empresas agrícolas acolherão campos de demonstração e, por conseguinte, receberão formação. A transferência de conhecimentos estende-se com eventos de demonstração para membros de 10 organizações de agricultores. Os conhecimentos dos agricultores diminuem e, com o desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais, a utilização de nutrientes das matérias-primas diminui. Devido à comunicação às partes interessadas (produtores e agricultores) (publicações em revistas/internet; workshops) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de quantidades de fertilizantes minerais serão substituídos por produtos derivados da reciclagem após 5 anos e 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) após 10 anos. As organizações de agricultores e as organizações de produtores de fertilizantes, enquanto parceiros associados, asseguram a aplicação a longo prazo. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    O projeto visa aumentar as taxas de reciclagem dos nutrientes vegetais Nitrogénio (N), Fosforo (P) e Potássio (K). P e K são recursos limitados e finitos, e a produção de fertilizantes N é intensiva em energia. Apesar de as tecnologias de recuperação terem sido desenvolvidas, a utilização de fertilizantes derivados da reciclagem pelos agricultores é limitada até agora. Os obstáculos à utilização limitada serão ultrapassados. Os países selecionados são IE-UK, DE-NL e BE-FR. Nesses países, é possível distinguir as regiões com escassez de nutrientes e excedentes. Serão exploradas as possibilidades de intercâmbio de nutrientes reciclados entre regiões e desenvolvidas a colaboração entre produtores e consumidores. A subida dos nutrientes nas regiões excedentárias para a qualidade dos fertilizantes minerais (de acordo com as necessidades dos agricultores) criará procura em regiões com procura de nutrientes no NWE. Através do desenvolvimento de mercados transnacionais e da comunicação de aconselhamento político, os obstáculos ao mercado serão reduzidos. Tal resultará na substituição das quantidades de fertilizantes minerais por produtos derivados da reciclagem até ao final do projeto (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Os três maiores fluxos de resíduos (lamas de depuração, resíduos alimentares e estrume) serão considerados e, num processo de monitorização cooperativo entre empresas e académicos, 20 produtores conseguirão melhorar 17 produtos fertilizantes derivados da reciclagem; propriedades de acordo com as necessidades do utente final. O desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais facilitará 20 empresas a introduzir novos produtos de reciclagem de fertilizantes no mercado. No âmbito da cooperação ascendente com os agricultores, 8 empresas agrícolas acolherão campos de demonstração e, por conseguinte, receberão formação. A transferência de conhecimentos estende-se com eventos de demonstração para membros de 10 organizações de agricultores. Os conhecimentos dos agricultores diminuem e, com o desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais, a utilização de nutrientes das matérias-primas diminui. Devido à comunicação às partes interessadas (produtores e agricultores) (publicações em revistas/internet; workshops) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de quantidades de fertilizantes minerais serão substituídos por produtos derivados da reciclagem após 5 anos e 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) após 10 anos. As organizações de agricultores e as organizações de produtores de fertilizantes, enquanto parceiros associados, asseguram a aplicação a longo prazo. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    O projeto visa aumentar as taxas de reciclagem dos nutrientes vegetais Nitrogénio (N), Fosforo (P) e Potássio (K). P e K são recursos limitados e finitos, e a produção de fertilizantes N é intensiva em energia. Apesar de as tecnologias de recuperação terem sido desenvolvidas, a utilização de fertilizantes derivados da reciclagem pelos agricultores é limitada até agora. Os obstáculos à utilização limitada serão ultrapassados. Os países selecionados são IE-UK, DE-NL e BE-FR. Nesses países, é possível distinguir as regiões com escassez de nutrientes e excedentes. Serão exploradas as possibilidades de intercâmbio de nutrientes reciclados entre regiões e desenvolvidas a colaboração entre produtores e consumidores. A subida dos nutrientes nas regiões excedentárias para a qualidade dos fertilizantes minerais (de acordo com as necessidades dos agricultores) criará procura em regiões com procura de nutrientes no NWE. Através do desenvolvimento de mercados transnacionais e da comunicação de aconselhamento político, os obstáculos ao mercado serão reduzidos. Tal resultará na substituição das quantidades de fertilizantes minerais por produtos derivados da reciclagem até ao final do projeto (-54 000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Os três maiores fluxos de resíduos (lamas de depuração, resíduos alimentares e estrume) serão considerados e, num processo de monitorização cooperativo entre empresas e académicos, 20 produtores conseguirão melhorar 17 produtos fertilizantes derivados da reciclagem; propriedades de acordo com as necessidades do utente final. O desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais facilitará 20 empresas a introduzir novos produtos de reciclagem de fertilizantes no mercado. No âmbito da cooperação ascendente com os agricultores, 8 empresas agrícolas acolherão campos de demonstração e, por conseguinte, receberão formação. A transferência de conhecimentos estende-se com eventos de demonstração para membros de 10 organizações de agricultores. Os conhecimentos dos agricultores diminuem e, com o desenvolvimento de cadeias comerciais transnacionais, a utilização de nutrientes das matérias-primas diminui. Devido à comunicação às partes interessadas (produtores e agricultores) (publicações em revistas/internet; workshops) 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de quantidades de fertilizantes minerais serão substituídos por produtos derivados da reciclagem após 5 anos e 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) após 10 anos. As organizações de agricultores e as organizações de produtores de fertilizantes, enquanto parceiros associados, asseguram a aplicação a longo prazo. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Cilj je projekta povećati stope recikliranja hranjivih tvari dušika (N), fosfora (P) i kalija (K). P i K su ograničeni i ograničeni resursi, a proizvodnja N gnojiva je energetski intenzivna. Unatoč tome što su razvijene tehnologije za oporabu, poljoprivrednici do sada imaju ograničenu upotrebu gnojiva dobivenih recikliranjem. Premostit će se prepreke za ograničenu uporabu. Odabrane zemlje su IE-UK, DE-NL i BE-FR. U tim se zemljama mogu razlikovati regije s nedostatkom hranjivih tvari i suficitom. Istražit će se mogućnosti razmjene recikliranih hranjivih tvari među regijama i razviti suradnja proizvođača i potrošača. Prenamjena hranjivih tvari u regijama s viškom u kvalitetu mineralnih gnojiva (u skladu s potrebama poljoprivrednika) stvorit će potražnju u regijama s potražnjom za hranjivim tvarima u sjeverozapadnoj Europi. Razvojem transnacionalnih tržišta i pružanjem savjeta o politikama smanjit će se tržišne prepreke. To će dovesti do zamjene količina mineralnih gnojiva proizvodima dobivenima od recikliranja do kraja projekta (-54,000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Razmotrit će se tri najveća toka otpada (kavarski mulj, rasipanje hrane i stajsko gnojivo), a u okviru kooperativnih postupaka praćenja poduzeća i akademske zajednice 20 proizvođača uspjet će poboljšati 17 proizvoda dobivenih od recikliranja; nekretnine prema potrebama krajnjih korisnika. Razvoj transnacionalnih trgovinskih lanaca omogućit će 20 poduzeća da uvedu nove proizvode za recikliranje gnojiva na tržište. U suradnji s poljoprivrednicima odozdo prema gore, 8 poljoprivrednih poduzeća bit će domaćin demo polja i stoga će dobiti osposobljavanje. Prijenos znanja s demo događanjima na članove 10 organizacija poljoprivrednika. Smanjena je prepreka poznavanju poljoprivrednika, a razvojem transnacionalnih trgovinskih lanaca smanjuje se uporaba sirovina.Zbog komunikacije s dionicima (proizvođačima i poljoprivrednicima) (publikacije u časopisima/internetu; radionice) 2 % (-108 000 t N, 8,5000 t P, -120,000 t K) količina mineralnih gnojiva zamijenit će se reciklažnim proizvodima nakon 5 godina i 6 % (-324,000 t N, 24 000 t P, 360,000 t K) nakon 10 godina. Organizacije poljoprivrednika i organizacije podružnica proizvođača gnojiva kao pridruženi partneri osiguravaju dugoročnu provedbu. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Cilj je projekta povećati stope recikliranja hranjivih tvari dušika (N), fosfora (P) i kalija (K). P i K su ograničeni i ograničeni resursi, a proizvodnja N gnojiva je energetski intenzivna. Unatoč tome što su razvijene tehnologije za oporabu, poljoprivrednici do sada imaju ograničenu upotrebu gnojiva dobivenih recikliranjem. Premostit će se prepreke za ograničenu uporabu. Odabrane zemlje su IE-UK, DE-NL i BE-FR. U tim se zemljama mogu razlikovati regije s nedostatkom hranjivih tvari i suficitom. Istražit će se mogućnosti razmjene recikliranih hranjivih tvari među regijama i razviti suradnja proizvođača i potrošača. Prenamjena hranjivih tvari u regijama s viškom u kvalitetu mineralnih gnojiva (u skladu s potrebama poljoprivrednika) stvorit će potražnju u regijama s potražnjom za hranjivim tvarima u sjeverozapadnoj Europi. Razvojem transnacionalnih tržišta i pružanjem savjeta o politikama smanjit će se tržišne prepreke. To će dovesti do zamjene količina mineralnih gnojiva proizvodima dobivenima od recikliranja do kraja projekta (-54,000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Razmotrit će se tri najveća toka otpada (kavarski mulj, rasipanje hrane i stajsko gnojivo), a u okviru kooperativnih postupaka praćenja poduzeća i akademske zajednice 20 proizvođača uspjet će poboljšati 17 proizvoda dobivenih od recikliranja; nekretnine prema potrebama krajnjih korisnika. Razvoj transnacionalnih trgovinskih lanaca omogućit će 20 poduzeća da uvedu nove proizvode za recikliranje gnojiva na tržište. U suradnji s poljoprivrednicima odozdo prema gore, 8 poljoprivrednih poduzeća bit će domaćin demo polja i stoga će dobiti osposobljavanje. Prijenos znanja s demo događanjima na članove 10 organizacija poljoprivrednika. Smanjena je prepreka poznavanju poljoprivrednika, a razvojem transnacionalnih trgovinskih lanaca smanjuje se uporaba sirovina.Zbog komunikacije s dionicima (proizvođačima i poljoprivrednicima) (publikacije u časopisima/internetu; radionice) 2 % (-108 000 t N, 8,5000 t P, -120,000 t K) količina mineralnih gnojiva zamijenit će se reciklažnim proizvodima nakon 5 godina i 6 % (-324,000 t N, 24 000 t P, 360,000 t K) nakon 10 godina. Organizacije poljoprivrednika i organizacije podružnica proizvođača gnojiva kao pridruženi partneri osiguravaju dugoročnu provedbu. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Cilj je projekta povećati stope recikliranja hranjivih tvari dušika (N), fosfora (P) i kalija (K). P i K su ograničeni i ograničeni resursi, a proizvodnja N gnojiva je energetski intenzivna. Unatoč tome što su razvijene tehnologije za oporabu, poljoprivrednici do sada imaju ograničenu upotrebu gnojiva dobivenih recikliranjem. Premostit će se prepreke za ograničenu uporabu. Odabrane zemlje su IE-UK, DE-NL i BE-FR. U tim se zemljama mogu razlikovati regije s nedostatkom hranjivih tvari i suficitom. Istražit će se mogućnosti razmjene recikliranih hranjivih tvari među regijama i razviti suradnja proizvođača i potrošača. Prenamjena hranjivih tvari u regijama s viškom u kvalitetu mineralnih gnojiva (u skladu s potrebama poljoprivrednika) stvorit će potražnju u regijama s potražnjom za hranjivim tvarima u sjeverozapadnoj Europi. Razvojem transnacionalnih tržišta i pružanjem savjeta o politikama smanjit će se tržišne prepreke. To će dovesti do zamjene količina mineralnih gnojiva proizvodima dobivenima od recikliranja do kraja projekta (-54,000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Razmotrit će se tri najveća toka otpada (kavarski mulj, rasipanje hrane i stajsko gnojivo), a u okviru kooperativnih postupaka praćenja poduzeća i akademske zajednice 20 proizvođača uspjet će poboljšati 17 proizvoda dobivenih od recikliranja; nekretnine prema potrebama krajnjih korisnika. Razvoj transnacionalnih trgovinskih lanaca omogućit će 20 poduzeća da uvedu nove proizvode za recikliranje gnojiva na tržište. U suradnji s poljoprivrednicima odozdo prema gore, 8 poljoprivrednih poduzeća bit će domaćin demo polja i stoga će dobiti osposobljavanje. Prijenos znanja s demo događanjima na članove 10 organizacija poljoprivrednika. Smanjena je prepreka poznavanju poljoprivrednika, a razvojem transnacionalnih trgovinskih lanaca smanjuje se uporaba sirovina.Zbog komunikacije s dionicima (proizvođačima i poljoprivrednicima) (publikacije u časopisima/internetu; radionice) 2 % (-108 000 t N, 8,5000 t P, -120,000 t K) količina mineralnih gnojiva zamijenit će se reciklažnim proizvodima nakon 5 godina i 6 % (-324,000 t N, 24 000 t P, 360,000 t K) nakon 10 godina. Organizacije poljoprivrednika i organizacije podružnica proizvođača gnojiva kao pridruženi partneri osiguravaju dugoročnu provedbu. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Cilj je projekta povećati stope recikliranja hranjivih tvari dušika (N), fosfora (P) i kalija (K). P i K su ograničeni i ograničeni resursi, a proizvodnja N gnojiva je energetski intenzivna. Unatoč tome što su razvijene tehnologije za oporabu, poljoprivrednici do sada imaju ograničenu upotrebu gnojiva dobivenih recikliranjem. Premostit će se prepreke za ograničenu uporabu. Odabrane zemlje su IE-UK, DE-NL i BE-FR. U tim se zemljama mogu razlikovati regije s nedostatkom hranjivih tvari i suficitom. Istražit će se mogućnosti razmjene recikliranih hranjivih tvari među regijama i razviti suradnja proizvođača i potrošača. Prenamjena hranjivih tvari u regijama s viškom u kvalitetu mineralnih gnojiva (u skladu s potrebama poljoprivrednika) stvorit će potražnju u regijama s potražnjom za hranjivim tvarima u sjeverozapadnoj Europi. Razvojem transnacionalnih tržišta i pružanjem savjeta o politikama smanjit će se tržišne prepreke. To će dovesti do zamjene količina mineralnih gnojiva proizvodima dobivenima od recikliranja do kraja projekta (-54,000 t N, -4 000 t P, -60,000 t K). Razmotrit će se tri najveća toka otpada (kavarski mulj, rasipanje hrane i stajsko gnojivo), a u okviru kooperativnih postupaka praćenja poduzeća i akademske zajednice 20 proizvođača uspjet će poboljšati 17 proizvoda dobivenih od recikliranja; nekretnine prema potrebama krajnjih korisnika. Razvoj transnacionalnih trgovinskih lanaca omogućit će 20 poduzeća da uvedu nove proizvode za recikliranje gnojiva na tržište. U suradnji s poljoprivrednicima odozdo prema gore, 8 poljoprivrednih poduzeća bit će domaćin demo polja i stoga će dobiti osposobljavanje. Prijenos znanja s demo događanjima na članove 10 organizacija poljoprivrednika. Smanjena je prepreka poznavanju poljoprivrednika, a razvojem transnacionalnih trgovinskih lanaca smanjuje se uporaba sirovina.Zbog komunikacije s dionicima (proizvođačima i poljoprivrednicima) (publikacije u časopisima/internetu; radionice) 2 % (-108 000 t N, 8,5000 t P, -120,000 t K) količina mineralnih gnojiva zamijenit će se reciklažnim proizvodima nakon 5 godina i 6 % (-324,000 t N, 24 000 t P, 360,000 t K) nakon 10 godina. Organizacije poljoprivrednika i organizacije podružnica proizvođača gnojiva kao pridruženi partneri osiguravaju dugoročnu provedbu. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Il-proġett għandu l-għan li jżid ir-rati ta’ riċiklaġġ tan-nutrijenti tal-pjanti n-Nitroġenu (N), il-Fosforu (P) u l-Potassju (K). P u K huma riżorsi limitati u limitati, u l-produzzjoni ta’ fertilizzanti N hija intensiva fl-enerġija. Minkejja li ġew żviluppati teknoloġiji ta’ rkupru, l-użu ta’ prodotti fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ mill-bdiewa s’issa huwa limitat. L-ostakli għall-użu limitat se jingħelbu. Il-pajjiżi magħżula huma IE-UK, DE-NL u BE-FR. F’dawn il-pajjiżi, ir-reġjuni b’nuqqas ta’ nutrijenti u eċċess jistgħu jiġu distinti. Se jiġu esplorati possibbiltajiet għall-iskambju ta’ nutrijenti riċiklati bejn ir-reġjuni u se tiġi żviluppata kollaborazzjoni bejn il-produtturi u l-konsumaturi. Iż-żieda tan-nutrijenti fir-reġjuni b’eċċess għall-kwalità tal-fertilizzanti minerali (skont il-ħtiġijiet tal-bdiewa) se toħloq domanda f’reġjuni fejn hemm domanda għan-nutrijenti fl-NWE. Bl-iżvilupp ta’ swieq transnazzjonali u bil-komunikazzjoni ta’ pariri dwar il-politika, se jitnaqqsu l-ostakli tas-suq. Dan se jirriżulta fis-sostituzzjoni tal-ammonti ta’ fertilizzanti minerali bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ sal-aħħar tal-proġett (-54.000 t N, -4.000 t P, -60.000 t K). L-akbar 3 flussi ta’ skart (ħama tad-drenaġġ, skart tal-ikel u demel) se jiġu kkunsidrati u fi proċessi ta’ monitoraġġ kooperattivi bejn l-intrapriżi u l-akkademja, 20 produttur se jirnexxielhom itejbu 17-il prodott fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ; proprjetajiet skont il-ħtiġijiet tal-utent finali. L-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali se jiffaċilita 20 intrapriża biex jintroduċu prodotti fertilizzanti ta’ riċiklaġġ ġodda għas-suq. F’kooperazzjoni minn isfel għal fuq mal-bdiewa, 8 intrapriżi agrikoli se jospitaw żoni demo u b’hekk jirċievu taħriġ. It-trasferiment tal-għarfien jestendi b’avvenimenti demo lill-membri ta’ 10 organizzazzjonijiet tal-bdiewa. L-għarfien tal-bdiewa huwa nieqes mill-ostakli u bl-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali, l-użu tan-nutrijenti tal-materja prima jonqos.Minħabba l-komunikazzjoni lill-partijiet interessati (produtturi u bdiewa) (pubblikazzjonijiet fir-rivisti/l-internet; workshops) 2 % (-108.000 t N, -8.000 t P, -120.000 t K) ta’ ammonti ta’ fertilizzanti minerali se jiġu sostitwiti bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ wara 5 snin u 6 % (-324.000 t N, 24.000 t P, 360.000 t K) wara 10 snin. L-organizzazzjonijiet tal-bdiewa u l-organizzazzjonijiet tal-fergħat tal-produtturi tal-fertilizzanti bħala sħab assoċjati jiżguraw implimentazzjoni fit-tul. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Il-proġett għandu l-għan li jżid ir-rati ta’ riċiklaġġ tan-nutrijenti tal-pjanti n-Nitroġenu (N), il-Fosforu (P) u l-Potassju (K). P u K huma riżorsi limitati u limitati, u l-produzzjoni ta’ fertilizzanti N hija intensiva fl-enerġija. Minkejja li ġew żviluppati teknoloġiji ta’ rkupru, l-użu ta’ prodotti fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ mill-bdiewa s’issa huwa limitat. L-ostakli għall-użu limitat se jingħelbu. Il-pajjiżi magħżula huma IE-UK, DE-NL u BE-FR. F’dawn il-pajjiżi, ir-reġjuni b’nuqqas ta’ nutrijenti u eċċess jistgħu jiġu distinti. Se jiġu esplorati possibbiltajiet għall-iskambju ta’ nutrijenti riċiklati bejn ir-reġjuni u se tiġi żviluppata kollaborazzjoni bejn il-produtturi u l-konsumaturi. Iż-żieda tan-nutrijenti fir-reġjuni b’eċċess għall-kwalità tal-fertilizzanti minerali (skont il-ħtiġijiet tal-bdiewa) se toħloq domanda f’reġjuni fejn hemm domanda għan-nutrijenti fl-NWE. Bl-iżvilupp ta’ swieq transnazzjonali u bil-komunikazzjoni ta’ pariri dwar il-politika, se jitnaqqsu l-ostakli tas-suq. Dan se jirriżulta fis-sostituzzjoni tal-ammonti ta’ fertilizzanti minerali bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ sal-aħħar tal-proġett (-54.000 t N, -4.000 t P, -60.000 t K). L-akbar 3 flussi ta’ skart (ħama tad-drenaġġ, skart tal-ikel u demel) se jiġu kkunsidrati u fi proċessi ta’ monitoraġġ kooperattivi bejn l-intrapriżi u l-akkademja, 20 produttur se jirnexxielhom itejbu 17-il prodott fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ; proprjetajiet skont il-ħtiġijiet tal-utent finali. L-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali se jiffaċilita 20 intrapriża biex jintroduċu prodotti fertilizzanti ta’ riċiklaġġ ġodda għas-suq. F’kooperazzjoni minn isfel għal fuq mal-bdiewa, 8 intrapriżi agrikoli se jospitaw żoni demo u b’hekk jirċievu taħriġ. It-trasferiment tal-għarfien jestendi b’avvenimenti demo lill-membri ta’ 10 organizzazzjonijiet tal-bdiewa. L-għarfien tal-bdiewa huwa nieqes mill-ostakli u bl-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali, l-użu tan-nutrijenti tal-materja prima jonqos.Minħabba l-komunikazzjoni lill-partijiet interessati (produtturi u bdiewa) (pubblikazzjonijiet fir-rivisti/l-internet; workshops) 2 % (-108.000 t N, -8.000 t P, -120.000 t K) ta’ ammonti ta’ fertilizzanti minerali se jiġu sostitwiti bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ wara 5 snin u 6 % (-324.000 t N, 24.000 t P, 360.000 t K) wara 10 snin. L-organizzazzjonijiet tal-bdiewa u l-organizzazzjonijiet tal-fergħat tal-produtturi tal-fertilizzanti bħala sħab assoċjati jiżguraw implimentazzjoni fit-tul. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Il-proġett għandu l-għan li jżid ir-rati ta’ riċiklaġġ tan-nutrijenti tal-pjanti n-Nitroġenu (N), il-Fosforu (P) u l-Potassju (K). P u K huma riżorsi limitati u limitati, u l-produzzjoni ta’ fertilizzanti N hija intensiva fl-enerġija. Minkejja li ġew żviluppati teknoloġiji ta’ rkupru, l-użu ta’ prodotti fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ mill-bdiewa s’issa huwa limitat. L-ostakli għall-użu limitat se jingħelbu. Il-pajjiżi magħżula huma IE-UK, DE-NL u BE-FR. F’dawn il-pajjiżi, ir-reġjuni b’nuqqas ta’ nutrijenti u eċċess jistgħu jiġu distinti. Se jiġu esplorati possibbiltajiet għall-iskambju ta’ nutrijenti riċiklati bejn ir-reġjuni u se tiġi żviluppata kollaborazzjoni bejn il-produtturi u l-konsumaturi. Iż-żieda tan-nutrijenti fir-reġjuni b’eċċess għall-kwalità tal-fertilizzanti minerali (skont il-ħtiġijiet tal-bdiewa) se toħloq domanda f’reġjuni fejn hemm domanda għan-nutrijenti fl-NWE. Bl-iżvilupp ta’ swieq transnazzjonali u bil-komunikazzjoni ta’ pariri dwar il-politika, se jitnaqqsu l-ostakli tas-suq. Dan se jirriżulta fis-sostituzzjoni tal-ammonti ta’ fertilizzanti minerali bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ sal-aħħar tal-proġett (-54.000 t N, -4.000 t P, -60.000 t K). L-akbar 3 flussi ta’ skart (ħama tad-drenaġġ, skart tal-ikel u demel) se jiġu kkunsidrati u fi proċessi ta’ monitoraġġ kooperattivi bejn l-intrapriżi u l-akkademja, 20 produttur se jirnexxielhom itejbu 17-il prodott fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ; proprjetajiet skont il-ħtiġijiet tal-utent finali. L-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali se jiffaċilita 20 intrapriża biex jintroduċu prodotti fertilizzanti ta’ riċiklaġġ ġodda għas-suq. F’kooperazzjoni minn isfel għal fuq mal-bdiewa, 8 intrapriżi agrikoli se jospitaw żoni demo u b’hekk jirċievu taħriġ. It-trasferiment tal-għarfien jestendi b’avvenimenti demo lill-membri ta’ 10 organizzazzjonijiet tal-bdiewa. L-għarfien tal-bdiewa huwa nieqes mill-ostakli u bl-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali, l-użu tan-nutrijenti tal-materja prima jonqos.Minħabba l-komunikazzjoni lill-partijiet interessati (produtturi u bdiewa) (pubblikazzjonijiet fir-rivisti/l-internet; workshops) 2 % (-108.000 t N, -8.000 t P, -120.000 t K) ta’ ammonti ta’ fertilizzanti minerali se jiġu sostitwiti bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ wara 5 snin u 6 % (-324.000 t N, 24.000 t P, 360.000 t K) wara 10 snin. L-organizzazzjonijiet tal-bdiewa u l-organizzazzjonijiet tal-fergħat tal-produtturi tal-fertilizzanti bħala sħab assoċjati jiżguraw implimentazzjoni fit-tul. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Il-proġett għandu l-għan li jżid ir-rati ta’ riċiklaġġ tan-nutrijenti tal-pjanti n-Nitroġenu (N), il-Fosforu (P) u l-Potassju (K). P u K huma riżorsi limitati u limitati, u l-produzzjoni ta’ fertilizzanti N hija intensiva fl-enerġija. Minkejja li ġew żviluppati teknoloġiji ta’ rkupru, l-użu ta’ prodotti fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ mill-bdiewa s’issa huwa limitat. L-ostakli għall-użu limitat se jingħelbu. Il-pajjiżi magħżula huma IE-UK, DE-NL u BE-FR. F’dawn il-pajjiżi, ir-reġjuni b’nuqqas ta’ nutrijenti u eċċess jistgħu jiġu distinti. Se jiġu esplorati possibbiltajiet għall-iskambju ta’ nutrijenti riċiklati bejn ir-reġjuni u se tiġi żviluppata kollaborazzjoni bejn il-produtturi u l-konsumaturi. Iż-żieda tan-nutrijenti fir-reġjuni b’eċċess għall-kwalità tal-fertilizzanti minerali (skont il-ħtiġijiet tal-bdiewa) se toħloq domanda f’reġjuni fejn hemm domanda għan-nutrijenti fl-NWE. Bl-iżvilupp ta’ swieq transnazzjonali u bil-komunikazzjoni ta’ pariri dwar il-politika, se jitnaqqsu l-ostakli tas-suq. Dan se jirriżulta fis-sostituzzjoni tal-ammonti ta’ fertilizzanti minerali bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ sal-aħħar tal-proġett (-54.000 t N, -4.000 t P, -60.000 t K). L-akbar 3 flussi ta’ skart (ħama tad-drenaġġ, skart tal-ikel u demel) se jiġu kkunsidrati u fi proċessi ta’ monitoraġġ kooperattivi bejn l-intrapriżi u l-akkademja, 20 produttur se jirnexxielhom itejbu 17-il prodott fertilizzanti derivati mir-riċiklaġġ; proprjetajiet skont il-ħtiġijiet tal-utent finali. L-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali se jiffaċilita 20 intrapriża biex jintroduċu prodotti fertilizzanti ta’ riċiklaġġ ġodda għas-suq. F’kooperazzjoni minn isfel għal fuq mal-bdiewa, 8 intrapriżi agrikoli se jospitaw żoni demo u b’hekk jirċievu taħriġ. It-trasferiment tal-għarfien jestendi b’avvenimenti demo lill-membri ta’ 10 organizzazzjonijiet tal-bdiewa. L-għarfien tal-bdiewa huwa nieqes mill-ostakli u bl-iżvilupp ta’ ktajjen kummerċjali transnazzjonali, l-użu tan-nutrijenti tal-materja prima jonqos.Minħabba l-komunikazzjoni lill-partijiet interessati (produtturi u bdiewa) (pubblikazzjonijiet fir-rivisti/l-internet; workshops) 2 % (-108.000 t N, -8.000 t P, -120.000 t K) ta’ ammonti ta’ fertilizzanti minerali se jiġu sostitwiti bi prodotti derivati mir-riċiklaġġ wara 5 snin u 6 % (-324.000 t N, 24.000 t P, 360.000 t K) wara 10 snin. L-organizzazzjonijiet tal-bdiewa u l-organizzazzjonijiet tal-fergħat tal-produtturi tal-fertilizzanti bħala sħab assoċjati jiżguraw implimentazzjoni fit-tul. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Le projet vise à augmenter les taux de recyclage des nutriments végétaux Nitrogène (N), Phosphore (P) et Potassium (K). P et K sont des ressources limitées et limitées, et la production d’engrais N nécessite beaucoup d’énergie. Malgré le développement de technologies de récupération, l’utilisation des engrais issus du recyclage par les agriculteurs est limitée jusqu’à présent. Les obstacles à l’utilisation limitée seront surmontés. Les pays sélectionnés sont IE-UK, DE-NL et BE-FR. Dans ces pays, on peut distinguer les régions présentant une pénurie de nutriments et des excédents. Les possibilités d’échange d’éléments nutritifs recyclés entre les régions seront explorées et la collaboration entre producteurs et consommateurs sera développée. L’upcyclage des nutriments dans les régions excédentaires à la qualité des engrais minéraux (selon les besoins des agriculteurs) créera la demande dans les régions demandeuses de nutriments en ENO. En développant les marchés transnationaux et en communiquant des conseils politiques, les obstacles au marché seront réduits. Cela permettra de remplacer les quantités d’engrais minéraux par des produits dérivés du recyclage d’ici la fin du projet (-54 000 t N, -4 000 t P, -60 000 t K). Les trois flux de déchets les plus importants (boues d’égout, déchets alimentaires et fumier) seront pris en compte et, dans le cadre d’un processus de surveillance coopératif entre les entreprises et les universités, 20 producteurs réussiront à améliorer 17 produits d’engrais issus du recyclage; propriétés selon les besoins de l’utilisateur final. Le développement de chaînes commerciales transnationales permettra à 20 entreprises d’introduire de nouveaux produits d’engrais recyclés sur le marché. Dans le cadre d’une coopération ascendante avec les agriculteurs, huit entreprises agricoles accueilleront des champs de démonstration et recevront ainsi une formation. Le transfert de connaissances s’étend avec des événements de démonstration aux membres de 10 organisations d’agriculteurs. Le manque de connaissances des agriculteurs diminue et, avec le développement de chaînes commerciales transnationales, l’utilisation des matières premières en éléments nutritifs diminue. En raison de la communication avec les parties prenantes (producteurs et agriculteurs) (publications dans les magazines/internet; ateliers) 2 % (-108,00 t N, -8 000 t P, -120 000 t K) des quantités d’engrais minéraux seront remplacées par des produits dérivés du recyclage après 5 ans et 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) après 10 ans. Les organisations d’agriculteurs et de producteurs d’engrais en tant que partenaires associés assurent la mise en œuvre à long terme. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Le projet vise à augmenter les taux de recyclage des nutriments végétaux Nitrogène (N), Phosphore (P) et Potassium (K). P et K sont des ressources limitées et limitées, et la production d’engrais N nécessite beaucoup d’énergie. Malgré le développement de technologies de récupération, l’utilisation des engrais issus du recyclage par les agriculteurs est limitée jusqu’à présent. Les obstacles à l’utilisation limitée seront surmontés. Les pays sélectionnés sont IE-UK, DE-NL et BE-FR. Dans ces pays, on peut distinguer les régions présentant une pénurie de nutriments et des excédents. Les possibilités d’échange d’éléments nutritifs recyclés entre les régions seront explorées et la collaboration entre producteurs et consommateurs sera développée. L’upcyclage des nutriments dans les régions excédentaires à la qualité des engrais minéraux (selon les besoins des agriculteurs) créera la demande dans les régions demandeuses de nutriments en ENO. En développant les marchés transnationaux et en communiquant des conseils politiques, les obstacles au marché seront réduits. Cela permettra de remplacer les quantités d’engrais minéraux par des produits dérivés du recyclage d’ici la fin du projet (-54 000 t N, -4 000 t P, -60 000 t K). Les trois flux de déchets les plus importants (boues d’égout, déchets alimentaires et fumier) seront pris en compte et, dans le cadre d’un processus de surveillance coopératif entre les entreprises et les universités, 20 producteurs réussiront à améliorer 17 produits d’engrais issus du recyclage; propriétés selon les besoins de l’utilisateur final. Le développement de chaînes commerciales transnationales permettra à 20 entreprises d’introduire de nouveaux produits d’engrais recyclés sur le marché. Dans le cadre d’une coopération ascendante avec les agriculteurs, huit entreprises agricoles accueilleront des champs de démonstration et recevront ainsi une formation. Le transfert de connaissances s’étend avec des événements de démonstration aux membres de 10 organisations d’agriculteurs. Le manque de connaissances des agriculteurs diminue et, avec le développement de chaînes commerciales transnationales, l’utilisation des matières premières en éléments nutritifs diminue. En raison de la communication avec les parties prenantes (producteurs et agriculteurs) (publications dans les magazines/internet; ateliers) 2 % (-108,00 t N, -8 000 t P, -120 000 t K) des quantités d’engrais minéraux seront remplacées par des produits dérivés du recyclage après 5 ans et 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) après 10 ans. Les organisations d’agriculteurs et de producteurs d’engrais en tant que partenaires associés assurent la mise en œuvre à long terme. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Le projet vise à augmenter les taux de recyclage des nutriments végétaux Nitrogène (N), Phosphore (P) et Potassium (K). P et K sont des ressources limitées et limitées, et la production d’engrais N nécessite beaucoup d’énergie. Malgré le développement de technologies de récupération, l’utilisation des engrais issus du recyclage par les agriculteurs est limitée jusqu’à présent. Les obstacles à l’utilisation limitée seront surmontés. Les pays sélectionnés sont IE-UK, DE-NL et BE-FR. Dans ces pays, on peut distinguer les régions présentant une pénurie de nutriments et des excédents. Les possibilités d’échange d’éléments nutritifs recyclés entre les régions seront explorées et la collaboration entre producteurs et consommateurs sera développée. L’upcyclage des nutriments dans les régions excédentaires à la qualité des engrais minéraux (selon les besoins des agriculteurs) créera la demande dans les régions demandeuses de nutriments en ENO. En développant les marchés transnationaux et en communiquant des conseils politiques, les obstacles au marché seront réduits. Cela permettra de remplacer les quantités d’engrais minéraux par des produits dérivés du recyclage d’ici la fin du projet (-54 000 t N, -4 000 t P, -60 000 t K). Les trois flux de déchets les plus importants (boues d’égout, déchets alimentaires et fumier) seront pris en compte et, dans le cadre d’un processus de surveillance coopératif entre les entreprises et les universités, 20 producteurs réussiront à améliorer 17 produits d’engrais issus du recyclage; propriétés selon les besoins de l’utilisateur final. Le développement de chaînes commerciales transnationales permettra à 20 entreprises d’introduire de nouveaux produits d’engrais recyclés sur le marché. Dans le cadre d’une coopération ascendante avec les agriculteurs, huit entreprises agricoles accueilleront des champs de démonstration et recevront ainsi une formation. Le transfert de connaissances s’étend avec des événements de démonstration aux membres de 10 organisations d’agriculteurs. Le manque de connaissances des agriculteurs diminue et, avec le développement de chaînes commerciales transnationales, l’utilisation des matières premières en éléments nutritifs diminue. En raison de la communication avec les parties prenantes (producteurs et agriculteurs) (publications dans les magazines/internet; ateliers) 2 % (-108,00 t N, -8 000 t P, -120 000 t K) des quantités d’engrais minéraux seront remplacées par des produits dérivés du recyclage après 5 ans et 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) après 10 ans. Les organisations d’agriculteurs et de producteurs d’engrais en tant que partenaires associés assurent la mise en œuvre à long terme. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Le projet vise à augmenter les taux de recyclage des nutriments végétaux Nitrogène (N), Phosphore (P) et Potassium (K). P et K sont des ressources limitées et limitées, et la production d’engrais N nécessite beaucoup d’énergie. Malgré le développement de technologies de récupération, l’utilisation des engrais issus du recyclage par les agriculteurs est limitée jusqu’à présent. Les obstacles à l’utilisation limitée seront surmontés. Les pays sélectionnés sont IE-UK, DE-NL et BE-FR. Dans ces pays, on peut distinguer les régions présentant une pénurie de nutriments et des excédents. Les possibilités d’échange d’éléments nutritifs recyclés entre les régions seront explorées et la collaboration entre producteurs et consommateurs sera développée. L’upcyclage des nutriments dans les régions excédentaires à la qualité des engrais minéraux (selon les besoins des agriculteurs) créera la demande dans les régions demandeuses de nutriments en ENO. En développant les marchés transnationaux et en communiquant des conseils politiques, les obstacles au marché seront réduits. Cela permettra de remplacer les quantités d’engrais minéraux par des produits dérivés du recyclage d’ici la fin du projet (-54 000 t N, -4 000 t P, -60 000 t K). Les trois flux de déchets les plus importants (boues d’égout, déchets alimentaires et fumier) seront pris en compte et, dans le cadre d’un processus de surveillance coopératif entre les entreprises et les universités, 20 producteurs réussiront à améliorer 17 produits d’engrais issus du recyclage; propriétés selon les besoins de l’utilisateur final. Le développement de chaînes commerciales transnationales permettra à 20 entreprises d’introduire de nouveaux produits d’engrais recyclés sur le marché. Dans le cadre d’une coopération ascendante avec les agriculteurs, huit entreprises agricoles accueilleront des champs de démonstration et recevront ainsi une formation. Le transfert de connaissances s’étend avec des événements de démonstration aux membres de 10 organisations d’agriculteurs. Le manque de connaissances des agriculteurs diminue et, avec le développement de chaînes commerciales transnationales, l’utilisation des matières premières en éléments nutritifs diminue. En raison de la communication avec les parties prenantes (producteurs et agriculteurs) (publications dans les magazines/internet; ateliers) 2 % (-108,00 t N, -8 000 t P, -120 000 t K) des quantités d’engrais minéraux seront remplacées par des produits dérivés du recyclage après 5 ans et 6 % (-324 000 t N, 24 000 t P, 360 000 t K) après 10 ans. Les organisations d’agriculteurs et de producteurs d’engrais en tant que partenaires associés assurent la mise en œuvre à long terme. (French)
    4 November 2022
    0 references
    El proyecto tiene como objetivo aumentar las tasas de reciclaje de los nutrientes de las plantas Nitrógeno (N), Fósforo (P) y Potasio (K). P y K son recursos limitados y finitos, y la producción de fertilizantes N es intensiva en energía. A pesar de que se han desarrollado tecnologías de recuperación, el uso de fertilizantes derivados del reciclaje por parte de los agricultores es limitado hasta ahora. Se superarán las barreras para el uso limitado. Los países seleccionados son IE-UK, DE-NL y BE-FR. Dentro de estos países, se pueden distinguir regiones con escasez de nutrientes y excedentes. Se explorarán las posibilidades de intercambio de nutrientes reciclados entre regiones y se desarrollará la colaboración productor-consumidor. El reciclaje de nutrientes en las regiones excedentarias a la calidad de los fertilizantes minerales (según las necesidades de los agricultores) creará demanda en las regiones con demanda de nutrientes en NWE. Mediante el desarrollo de mercados transnacionales y la comunicación de asesoramiento político, se reducirán las barreras del mercado. Esto dará lugar a la sustitución de las cantidades de fertilizantes minerales por productos derivados del reciclaje al final del proyecto (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). Se tendrán en cuenta los tres flujos de residuos más grandes (lodos de aguas residuales, residuos de alimentos y estiércol) y, en un proceso cooperativo de supervisión empresarial y académico, 20 productores lograrán mejorar 17 productos fertilizantes derivados del reciclaje; propiedades según las necesidades del usuario final. El desarrollo de cadenas comerciales transnacionales facilitará a 20 empresas la introducción de productos fertilizantes de reciclaje nuevos en el mercado. En cooperación ascendente con los agricultores, ocho empresas agrícolas acogerán campos de demostración y, por lo tanto, recibirán formación. La transferencia de conocimientos se extiende con eventos de demostración a miembros de 10 organizaciones de agricultores. Se reduce el conocimiento de los agricultores y, con el desarrollo de cadenas comerciales transnacionales, disminuye el uso de nutrientes de las materias primas.Debido a la comunicación a las partes interesadas (productores y agricultores) (publicaciones en revistas/Internet; talleres) El 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de cantidades de fertilizantes minerales serán reemplazados por productos derivados del reciclaje después de 5 años y 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) después de 10 años. Las organizaciones de agricultores y las organizaciones de productores de fertilizantes como socios asociados garantizan la implementación a largo plazo. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    El proyecto tiene como objetivo aumentar las tasas de reciclaje de los nutrientes de las plantas Nitrógeno (N), Fósforo (P) y Potasio (K). P y K son recursos limitados y finitos, y la producción de fertilizantes N es intensiva en energía. A pesar de que se han desarrollado tecnologías de recuperación, el uso de fertilizantes derivados del reciclaje por parte de los agricultores es limitado hasta ahora. Se superarán las barreras para el uso limitado. Los países seleccionados son IE-UK, DE-NL y BE-FR. Dentro de estos países, se pueden distinguir regiones con escasez de nutrientes y excedentes. Se explorarán las posibilidades de intercambio de nutrientes reciclados entre regiones y se desarrollará la colaboración productor-consumidor. El reciclaje de nutrientes en las regiones excedentarias a la calidad de los fertilizantes minerales (según las necesidades de los agricultores) creará demanda en las regiones con demanda de nutrientes en NWE. Mediante el desarrollo de mercados transnacionales y la comunicación de asesoramiento político, se reducirán las barreras del mercado. Esto dará lugar a la sustitución de las cantidades de fertilizantes minerales por productos derivados del reciclaje al final del proyecto (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). Se tendrán en cuenta los tres flujos de residuos más grandes (lodos de aguas residuales, residuos de alimentos y estiércol) y, en un proceso cooperativo de supervisión empresarial y académico, 20 productores lograrán mejorar 17 productos fertilizantes derivados del reciclaje; propiedades según las necesidades del usuario final. El desarrollo de cadenas comerciales transnacionales facilitará a 20 empresas la introducción de productos fertilizantes de reciclaje nuevos en el mercado. En cooperación ascendente con los agricultores, ocho empresas agrícolas acogerán campos de demostración y, por lo tanto, recibirán formación. La transferencia de conocimientos se extiende con eventos de demostración a miembros de 10 organizaciones de agricultores. Se reduce el conocimiento de los agricultores y, con el desarrollo de cadenas comerciales transnacionales, disminuye el uso de nutrientes de las materias primas.Debido a la comunicación a las partes interesadas (productores y agricultores) (publicaciones en revistas/Internet; talleres) El 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de cantidades de fertilizantes minerales serán reemplazados por productos derivados del reciclaje después de 5 años y 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) después de 10 años. Las organizaciones de agricultores y las organizaciones de productores de fertilizantes como socios asociados garantizan la implementación a largo plazo. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    El proyecto tiene como objetivo aumentar las tasas de reciclaje de los nutrientes de las plantas Nitrógeno (N), Fósforo (P) y Potasio (K). P y K son recursos limitados y finitos, y la producción de fertilizantes N es intensiva en energía. A pesar de que se han desarrollado tecnologías de recuperación, el uso de fertilizantes derivados del reciclaje por parte de los agricultores es limitado hasta ahora. Se superarán las barreras para el uso limitado. Los países seleccionados son IE-UK, DE-NL y BE-FR. Dentro de estos países, se pueden distinguir regiones con escasez de nutrientes y excedentes. Se explorarán las posibilidades de intercambio de nutrientes reciclados entre regiones y se desarrollará la colaboración productor-consumidor. El reciclaje de nutrientes en las regiones excedentarias a la calidad de los fertilizantes minerales (según las necesidades de los agricultores) creará demanda en las regiones con demanda de nutrientes en NWE. Mediante el desarrollo de mercados transnacionales y la comunicación de asesoramiento político, se reducirán las barreras del mercado. Esto dará lugar a la sustitución de las cantidades de fertilizantes minerales por productos derivados del reciclaje al final del proyecto (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). Se tendrán en cuenta los tres flujos de residuos más grandes (lodos de aguas residuales, residuos de alimentos y estiércol) y, en un proceso cooperativo de supervisión empresarial y académico, 20 productores lograrán mejorar 17 productos fertilizantes derivados del reciclaje; propiedades según las necesidades del usuario final. El desarrollo de cadenas comerciales transnacionales facilitará a 20 empresas la introducción de productos fertilizantes de reciclaje nuevos en el mercado. En cooperación ascendente con los agricultores, ocho empresas agrícolas acogerán campos de demostración y, por lo tanto, recibirán formación. La transferencia de conocimientos se extiende con eventos de demostración a miembros de 10 organizaciones de agricultores. Se reduce el conocimiento de los agricultores y, con el desarrollo de cadenas comerciales transnacionales, disminuye el uso de nutrientes de las materias primas.Debido a la comunicación a las partes interesadas (productores y agricultores) (publicaciones en revistas/Internet; talleres) El 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de cantidades de fertilizantes minerales serán reemplazados por productos derivados del reciclaje después de 5 años y 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) después de 10 años. Las organizaciones de agricultores y las organizaciones de productores de fertilizantes como socios asociados garantizan la implementación a largo plazo. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    El proyecto tiene como objetivo aumentar las tasas de reciclaje de los nutrientes de las plantas Nitrógeno (N), Fósforo (P) y Potasio (K). P y K son recursos limitados y finitos, y la producción de fertilizantes N es intensiva en energía. A pesar de que se han desarrollado tecnologías de recuperación, el uso de fertilizantes derivados del reciclaje por parte de los agricultores es limitado hasta ahora. Se superarán las barreras para el uso limitado. Los países seleccionados son IE-UK, DE-NL y BE-FR. Dentro de estos países, se pueden distinguir regiones con escasez de nutrientes y excedentes. Se explorarán las posibilidades de intercambio de nutrientes reciclados entre regiones y se desarrollará la colaboración productor-consumidor. El reciclaje de nutrientes en las regiones excedentarias a la calidad de los fertilizantes minerales (según las necesidades de los agricultores) creará demanda en las regiones con demanda de nutrientes en NWE. Mediante el desarrollo de mercados transnacionales y la comunicación de asesoramiento político, se reducirán las barreras del mercado. Esto dará lugar a la sustitución de las cantidades de fertilizantes minerales por productos derivados del reciclaje al final del proyecto (-54,000 t N, -4,000 t P, -60,000 t K). Se tendrán en cuenta los tres flujos de residuos más grandes (lodos de aguas residuales, residuos de alimentos y estiércol) y, en un proceso cooperativo de supervisión empresarial y académico, 20 productores lograrán mejorar 17 productos fertilizantes derivados del reciclaje; propiedades según las necesidades del usuario final. El desarrollo de cadenas comerciales transnacionales facilitará a 20 empresas la introducción de productos fertilizantes de reciclaje nuevos en el mercado. En cooperación ascendente con los agricultores, ocho empresas agrícolas acogerán campos de demostración y, por lo tanto, recibirán formación. La transferencia de conocimientos se extiende con eventos de demostración a miembros de 10 organizaciones de agricultores. Se reduce el conocimiento de los agricultores y, con el desarrollo de cadenas comerciales transnacionales, disminuye el uso de nutrientes de las materias primas.Debido a la comunicación a las partes interesadas (productores y agricultores) (publicaciones en revistas/Internet; talleres) El 2 % (-108,000 t N, -8,000 t P, -120,000 t K) de cantidades de fertilizantes minerales serán reemplazados por productos derivados del reciclaje después de 5 años y 6 % (-324,000 t N, 24,000 t P, 360,000 t K) después de 10 años. Las organizaciones de agricultores y las organizaciones de productores de fertilizantes como socios asociados garantizan la implementación a largo plazo. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references

    Identifiers

    0 references