Dopad zemědělské činnosti na kvalitu půdy a znečištění životního prostředí kontaminanty v česko-bavorském pohraničí. (Q4296903)

From EU Knowledge Graph
Revision as of 21:35, 24 June 2022 by DG Regio (talk | contribs) (‎Changed an Item: Change because item Q4368325 was merged with Q4355264)
Jump to navigation Jump to search
Project Q4296903 in Czechia
Language Label Description Also known as
English
Dopad zemědělské činnosti na kvalitu půdy a znečištění životního prostředí kontaminanty v česko-bavorském pohraničí.
Project Q4296903 in Czechia

    Statements

    0 references
    0 references
    565,250.0 Euro
    0 references
    665,000.0 Euro
    0 references
    85.0 percent
    0 references
    1 February 2019
    0 references
    31 January 2022
    0 references
    Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
    0 references
    0 references

    50°6'2.09"N, 14°23'43.58"E
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „Rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko–Česká republika)“ řešeného v letech 2006- 2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné budoucí využití. Cílem navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). Jde např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (English)
    0 references

    Identifiers

    0 references