The functions of the Sentensive (saiyan) particles and their position in the sentence in Eurasian languages: study of language areaal typology (Q3785216)

From EU Knowledge Graph
Revision as of 03:57, 1 February 2022 by DG Regio (talk | contribs) (‎Changed an Item: import item from Lithuania)
Jump to navigation Jump to search
Project Q3785216 in Lithuania
Language Label Description Also known as
English
The functions of the Sentensive (saiyan) particles and their position in the sentence in Eurasian languages: study of language areaal typology
Project Q3785216 in Lithuania

    Statements

    0 references
    42,502.4 Euro
    0 references
    42,502.4 Euro
    0 references
    1.0 percent
    0 references
    4 December 2017
    0 references
    3 December 2019
    0 references
    Vilniaus universitetas
    0 references
    0 references
    0 references
    01513
    0 references
    Projektas įgyvendinamas arealinės kalbų tipologijos rėmuose. Tyrimo objektas yra sentencinės dalelytės (dalelytės, susijusios semantiškai su visu sakiniu) Eurazijos kalbose (pvz., liet. „juk“ ir „ar“). Tyrime siekiama nustatyti, kaip sentencinių dalelyčių pozicijos sakinyje yra susijusios su jų funkcijomis. Spėjama, kad pozicijos iš dalies lemia ir funkcijas. Taip pat spėjama, kad pačios pozicijos yra ne atsitiktinės: sentencinės dalelytės pasirodo arba sakinio pradžioje, arba po pirmos sintaktinės grupės (Wackernagelio pozicijoje), arba sakinio viduryje po veiksmažodžio, arba sakinio gale. Kiekvienai pozicijai yra būdingos vienos ar kitos funkcijos. Pagal mūsų hipotezę, dalelytės skirtingose pozicijose (su atitinkančiomis funkcijomis) pasirodo Eurazijoje arealiniu principu, t. y., gretimos geografiškai, bet nebūtinai giminingos kalbos turi panašius sentencinių dalelyčių tipus. Be to, spėjama, kad Eurazijos žemynui būdingas dalelyčių tipų kontinuumas. Ši hipotezė turi būti patvirtinta ir, jeigu reikės, modifikuota tyrimo metu. Pagrindinis tyrimo metodas – Eurazijos kalbų reprezentatyviosios imties (apie 70-80 kalbų) analizė. Kalbinė medžiaga bus gaunama pirmu ruožtu iš egzistuojančių gramatikų ir specialių tyrimų. Pagalbiniai metodai – kalbų tekstynų analizė, informantų tiesioginis konsultavimas. Planuojama akademinė išvyka į Jeną pasinaudoti ten esančia biblioteka. Tyrimo moksliniu rezultatu bus platus teorinis apibendrinimas dėl Eurazijos sentencinių dalelyčių tipų ir jų arealinio pasiskirstymo žemyne. Rezultatai bus publikuoti dviejuose straipsniuose traptautiniuose recenzuojamuose žurnaluose anglų kalba ir viename straipsnyje lietuvių kalba, pristatyti vienoje tarptautinėje bendrosios kalbotyros konferencijoje už Lietuvos ribų, vienoje konferencijoje ir vienoje vasaros mokykloje Lietuvoje. Taip pat planuojama mokslo populiarinimo veikla. (Lithuanian)
    0 references
    Universiteto 3, Vilnius
    0 references

    Identifiers

    09.3.3-LMT-K-712-02-0010
    0 references