Sinica (Q3270203)

From EU Knowledge Graph
Revision as of 14:12, 20 October 2021 by DG Regio (talk | contribs) (‎Changed an Item: modifying budgets in slovenia one item from slovenia)
Jump to navigation Jump to search
Project Q3270203 in Slovakia
Language Label Description Also known as
English
Sinica
Project Q3270203 in Slovakia

    Statements

    0 references
    5,352,414.44 Euro
    0 references
    6,296,958.17 Euro
    0 references
    85.0 percent
    0 references
    1 January 2016
    0 references
    31 December 2021
    0 references
    AGENCIJA RS ZA OKOLJE
    0 references
    0 references
    0 references

    46°3'19.04"N, 14°32'0.17"E
    0 references
    1000
    0 references
    Slovenija se sooča z izrazitim problemom čezmerne onesnaženosti zraka, saj v evropskem merilu sodi med države z najbolj onesnaženim zrakom. To je predvsem posledica množične uporabe lesa v zastarelih kurilnih napravah za ogrevanje gospodinjstev ter intenzivnega tranzitnega in lokalnega cestnega motornega prometa. Poleg tega zaradi pogostih in izrazitih temperaturnih inverzij in slabe prevetrenosti večine ozemlja Slovenije tudi manjša gostota izpustov lahko povzroči čezmerno onesnaženost zraka, Ocenjuje se, da je na čezmerno onesnaženih območjih pričakovana življenjska doba zaradi onesnaženega zraka okvirno eno leto krajša. V Sloveniji je delež prebivalcev, ki živi na območjih s čezmerno ravnjo delcev PM10 v zraku, bistveno večji kot je v povprečju v EU. Ocene vplivov na zdravje kažejo, da bi se ob okvirni prepolovitvi ravni delcev na čezmerno onesnaženih območjih v Sloveniji pričakovana življenjska doba podaljšala za pol leta do enega leta.Namenski cilj projekta Sinica je omogočanje celovitega spremljanja stanja zraka. (Slovenian)
    0 references
    Slovenia faces a pronounced problem of excessive air pollution, as it is among the countries with the most polluted air on the European scale. This is mainly due to the massive use of wood in outdated domestic heating combustion plants and intensive transit and local road motor traffic. In addition, due to frequent and pronounced temperature inversions and poor prevalence of most of Slovenia’s territory, the lower density of emissions can lead to excessive air pollution, and it is estimated that in excessively polluted areas, life expectancy due to air pollution is roughly one year shorter. In Slovenia, the share of the population living in areas with excessive levels of PM10 particles in the air is significantly higher than the EU average. Health impact assessments show that the indicative halving of particulate levels in excessively polluted areas in Slovenia would lead to an increase in life expectancy by half a year to one year. (English)
    12 October 2021
    0 references

    Identifiers

    OP20.00258
    0 references