Dopad zemědělské činnosti na kvalitu půdy a znečištění životního prostředí kontaminanty v česko-bavorském pohraničí. (Q4296903)

From EU Knowledge Graph
Revision as of 11:21, 22 June 2022 by DG Regio (talk | contribs) (‎Changed an Item: Attach the beneficiary based on the string)
Jump to navigation Jump to search
Project Q4296903 in Czechia
Language Label Description Also known as
English
Dopad zemědělské činnosti na kvalitu půdy a znečištění životního prostředí kontaminanty v česko-bavorském pohraničí.
Project Q4296903 in Czechia

    Statements

    0 references
    0 references
    565,250.0 Euro
    0 references
    665,000.0 Euro
    0 references
    85.0 percent
    0 references
    1 February 2019
    0 references
    31 January 2022
    0 references
    Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
    0 references
    Q4368325 (Deleted Item)
    0 references

    50°6'2.09"N, 14°23'43.58"E
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „Rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko–Česká republika)“ řešeného v letech 2006- 2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné budoucí využití. Cílem navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). Jde např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (English)
    0 references

    Identifiers

    0 references