Sustainable integration of renewable fuels in local transportation (Q4296956): Difference between revisions

From EU Knowledge Graph
Jump to navigation Jump to search
(‎Removed claim: summary (P836): Atlantijas okeāna reģionā konstatētie dabas resursi atšķiras no ziemeļiem līdz dienvidiem, un kopīga pieeja to izpētei kopumā ir būtiska, lai jaunās tehnoloģijas pielāgotu pieejamajiem resursiem. SEAFUEL mērķis ir pierādīt, ka ir iespējams izolētos reģionos darbināt vietējos transporta tīklus, izmantojot degvielu, ko ražo no pieejamām atjaunojamajām enerģijām, piemēram, saules, vēja un jūras. Izolētas teritorijas, piemēram, salas, saskaras ar...)
(‎Removed claim: summary (P836): Atlantijas okeāna reģionā konstatētie dabas resursi atšķiras no ziemeļiem līdz dienvidiem, un kopīga pieeja to izpētei kopumā ir būtiska, lai jaunās tehnoloģijas pielāgotu pieejamajiem resursiem. SEAFUEL mērķis ir pierādīt, ka ir iespējams izolētos reģionos darbināt vietējos transporta tīklus, izmantojot degvielu, ko ražo no pieejamām atjaunojamajām enerģijām, piemēram, saules, vēja un jūras. Izolētas teritorijas, piemēram, salas, saskaras ar...)
Property / summary
Atlantijas okeāna reģionā konstatētie dabas resursi atšķiras no ziemeļiem līdz dienvidiem, un kopīga pieeja to izpētei kopumā ir būtiska, lai jaunās tehnoloģijas pielāgotu pieejamajiem resursiem. SEAFUEL mērķis ir pierādīt, ka ir iespējams izolētos reģionos darbināt vietējos transporta tīklus, izmantojot degvielu, ko ražo no pieejamām atjaunojamajām enerģijām, piemēram, saules, vēja un jūras. Izolētas teritorijas, piemēram, salas, saskaras ar konkrētām problēmām, kas saistītas ar elektroenerģijas un degvielas augstajām izmaksām un to atkarību no kontinentālās infrastruktūras. SEAFUEL būs vērsts uz šiem reģioniem, kur 30 % no degvielas patēriņa nāk no vietējiem pārvadājumiem. Tiks izstrādāts alternatīvo degvielu modelis salām, lai izpildītu prasības, kas noteiktas partneru reģionālajās inovācijas stratēģijās (RIS3), kuru mērķis ir ekonomika ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni un jūras resursu efektīva izmantošana. Projekts ievērojami samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas, cietās daļiņas un NO2 saskaņā ar programmu “Tīrs gaiss” 2008/50/EK un nodrošinās iespēju izolētiem reģioniem kļūt enerģiski neatkarīgiem, kas novedīs pie turpmākām iekārtām citos Atlantijas okeāna reģionos. SEAFUEL koncentrēsies uz zaļās izaugsmes un zilās ekonomikas veicināšanu un pamatu kopējai atjaunojamo energoresursu politikai, lai veicinātu tīras un ilgtspējīgas transporta sistēmas. (Latvian)
 
Property / summary: Atlantijas okeāna reģionā konstatētie dabas resursi atšķiras no ziemeļiem līdz dienvidiem, un kopīga pieeja to izpētei kopumā ir būtiska, lai jaunās tehnoloģijas pielāgotu pieejamajiem resursiem. SEAFUEL mērķis ir pierādīt, ka ir iespējams izolētos reģionos darbināt vietējos transporta tīklus, izmantojot degvielu, ko ražo no pieejamām atjaunojamajām enerģijām, piemēram, saules, vēja un jūras. Izolētas teritorijas, piemēram, salas, saskaras ar konkrētām problēmām, kas saistītas ar elektroenerģijas un degvielas augstajām izmaksām un to atkarību no kontinentālās infrastruktūras. SEAFUEL būs vērsts uz šiem reģioniem, kur 30 % no degvielas patēriņa nāk no vietējiem pārvadājumiem. Tiks izstrādāts alternatīvo degvielu modelis salām, lai izpildītu prasības, kas noteiktas partneru reģionālajās inovācijas stratēģijās (RIS3), kuru mērķis ir ekonomika ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni un jūras resursu efektīva izmantošana. Projekts ievērojami samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas, cietās daļiņas un NO2 saskaņā ar programmu “Tīrs gaiss” 2008/50/EK un nodrošinās iespēju izolētiem reģioniem kļūt enerģiski neatkarīgiem, kas novedīs pie turpmākām iekārtām citos Atlantijas okeāna reģionos. SEAFUEL koncentrēsies uz zaļās izaugsmes un zilās ekonomikas veicināšanu un pamatu kopējai atjaunojamo energoresursu politikai, lai veicinātu tīras un ilgtspējīgas transporta sistēmas. (Latvian) / rank
Normal rank
 
Property / summary: Atlantijas okeāna reģionā konstatētie dabas resursi atšķiras no ziemeļiem līdz dienvidiem, un kopīga pieeja to izpētei kopumā ir būtiska, lai jaunās tehnoloģijas pielāgotu pieejamajiem resursiem. SEAFUEL mērķis ir pierādīt, ka ir iespējams izolētos reģionos darbināt vietējos transporta tīklus, izmantojot degvielu, ko ražo no pieejamām atjaunojamajām enerģijām, piemēram, saules, vēja un jūras. Izolētas teritorijas, piemēram, salas, saskaras ar konkrētām problēmām, kas saistītas ar elektroenerģijas un degvielas augstajām izmaksām un to atkarību no kontinentālās infrastruktūras. SEAFUEL būs vērsts uz šiem reģioniem, kur 30 % no degvielas patēriņa nāk no vietējiem pārvadājumiem. Tiks izstrādāts alternatīvo degvielu modelis salām, lai izpildītu prasības, kas noteiktas partneru reģionālajās inovācijas stratēģijās (RIS3), kuru mērķis ir ekonomika ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni un jūras resursu efektīva izmantošana. Projekts ievērojami samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas, cietās daļiņas un NO2 saskaņā ar programmu “Tīrs gaiss” 2008/50/EK un nodrošinās iespēju izolētiem reģioniem kļūt enerģiski neatkarīgiem, kas novedīs pie turpmākām iekārtām citos Atlantijas okeāna reģionos. SEAFUEL koncentrēsies uz zaļās izaugsmes un zilās ekonomikas veicināšanu un pamatu kopējai atjaunojamo energoresursu politikai, lai veicinātu tīras un ilgtspējīgas transporta sistēmas. (Latvian) / qualifier
point in time: 4 November 2022
Timestamp+2022-11-04T00:00:00Z
Timezone+00:00
CalendarGregorian
Precision1 day
Before0
After0
 

Revision as of 14:11, 8 February 2024

Project Q4296956 in Belgium, Ireland, United Kingdom, Portugal, Spain
Language Label Description Also known as
English
Sustainable integration of renewable fuels in local transportation
Project Q4296956 in Belgium, Ireland, United Kingdom, Portugal, Spain

    Statements

    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    0 references
    2,623,224.74 Euro
    0 references
    3,497,632.98 Euro
    0 references
    75.0 percent
    0 references
    1 December 2017
    0 references
    30 November 2020
    0 references
    National University of Ireland Galway
    0 references

    55°51'51.26"N, 4°15'6.52"W
    0 references

    50°20'55.39"N, 3°53'28.07"W
    0 references

    32°40'0.95"N, 16°55'26.62"W
    0 references

    50°51'1.26"N, 4°21'6.19"E
    0 references

    53°24'30.13"N, 2°59'29.65"W
    0 references

    53°7'23.56"N, 9°40'13.33"W
    0 references

    28°5'45.06"N, 16°33'30.28"W
    0 references

    54°35'50.24"N, 5°55'48.43"W
    0 references

    53°16'14.41"N, 9°3'24.44"W
    0 references
    The natural resources found in the Atlantic Area differ from north to south and a collaborative approach to study them as a whole is fundamental to adapt new technologies to the available resources. SEAFUEL aims to demonstrate the feasibility to power local transportation networks in isolated regions using fuels produced by the renewable energies available, such as solar, wind and marine. Isolated areas such as islands face the specific challenge of the high cost of electricity and fuel and their dependency on mainland infrastructures. SEAFUEL will target these regions where 30% of fuel consumption comes from local transportation. An alternative fuels model for islands will be developed to fulfil the requirements of the partners’ Regional Innovation Strategies (RIS3) aimed at low carbon economy and efficient use of marine resources. The project will drastically reduce greenhouse emissions, particulate matter and NO2 in line with the Clean Air Programme 2008/50/EC, and provide a pathway for isolated regions to become energetically independent, leading to future installations in the other Atlantic regions. SEAFUEL will focus on enhancing the green growth and blue economy and paving the grounds for common renewable energy policies to promote clean and sustainable transport systems. (English)
    0 references
    Οι φυσικοί πόροι που βρίσκονται στην περιοχή του Ατλαντικού διαφέρουν από βορρά σε νότο και μια συνεργατική προσέγγιση για τη μελέτη τους στο σύνολό τους είναι θεμελιώδους σημασίας για την προσαρμογή των νέων τεχνολογιών στους διαθέσιμους πόρους. Η SEAFUEL έχει ως στόχο να αποδείξει τη σκοπιμότητα της τροφοδοσίας τοπικών δικτύων μεταφορών σε απομονωμένες περιοχές χρησιμοποιώντας καύσιμα που παράγονται από τις διαθέσιμες ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, όπως η ηλιακή, η αιολική και η θάλασσα. Οι απομονωμένες περιοχές, όπως τα νησιά, αντιμετωπίζουν την ιδιαίτερη πρόκληση του υψηλού κόστους της ηλεκτρικής ενέργειας και των καυσίμων και της εξάρτησής τους από τις ηπειρωτικές υποδομές. Το SEAFUEL θα στοχεύει σε αυτές τις περιοχές όπου το 30 % της κατανάλωσης καυσίμου προέρχεται από τοπικές μεταφορές. Θα αναπτυχθεί ένα μοντέλο εναλλακτικών καυσίμων για τα νησιά με σκοπό την εκπλήρωση των απαιτήσεων των περιφερειακών στρατηγικών καινοτομίας των εταίρων (RIS3) με στόχο την οικονομία χαμηλών εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα και την αποδοτική χρήση των θαλάσσιων πόρων. Το έργο θα μειώσει δραστικά τις εκπομπές αερίων θερμοκηπίου, αιωρούμενων σωματιδίων και NO2 σύμφωνα με το πρόγραμμα «Καθαρός αέρας» 2008/50/ΕΚ και θα παράσχει μια πορεία για να καταστούν ενεργειακά ανεξάρτητες οι απομονωμένες περιοχές, οδηγώντας σε μελλοντικές εγκαταστάσεις στις άλλες περιοχές του Ατλαντικού. Η SEAFUEL θα επικεντρωθεί στην ενίσχυση της πράσινης ανάπτυξης και της γαλάζιας οικονομίας και στη δημιουργία των βάσεων για κοινές πολιτικές ανανεώσιμων πηγών ενέργειας με στόχο την προώθηση καθαρών και βιώσιμων συστημάτων μεταφορών. (Greek)
    4 November 2022
    0 references
    Atlandi ookeani piirkonnas leiduvad loodusvarad erinevad põhjast lõunasse ning koostööl põhinev lähenemisviis nende uurimiseks tervikuna on väga oluline, et kohandada uusi tehnoloogiaid olemasolevate ressurssidega. SEAFUELi eesmärk on näidata, kui teostatav on kasutada eraldatud piirkondades kohalikke transpordivõrke, kasutades olemasolevaid taastuvaid energiaallikaid, näiteks päikese-, tuule- ja mereenergiat. Isoleeritud piirkonnad, nagu saared, seisavad silmitsi erilise probleemiga, mis on seotud kõrge elektri- ja kütusehinnaga ning nende sõltuvusega mandri infrastruktuurist. SEAFUEL on suunatud nendele piirkondadele, kus 30 % kütusekulust pärineb kohalikust transpordist. Saarte jaoks töötatakse välja alternatiivkütuste mudel, et täita partnerite piirkondlike innovatsioonistrateegiate (RIS3) nõudeid, mille eesmärk on vähese CO2-heitega majandus ja mereressursside tõhus kasutamine. Projektiga vähendatakse drastiliselt kasvuhoonegaaside heitkoguseid, tahkeid osakesi ja NO2 kooskõlas puhta õhu programmiga 2008/50/EÜ ning luuakse tee isoleeritud piirkondade energeetiliselt iseseisvaks muutumiseks, mis viib tulevaste rajatisteni teistes Atlandi ookeani piirkondades. SEAFUEL keskendub keskkonnahoidliku majanduskasvu ja sinise majanduse edendamisele ning loob aluse ühisele taastuvenergiapoliitikale, et edendada puhtaid ja säästvaid transpordisüsteeme. (Estonian)
    4 November 2022
    0 references
    Tá na hacmhainní nádúrtha a fhaightear i Limistéar an Atlantaigh difriúil ó thuaidh go deisceart agus tá cur chuige comhoibríoch chun staidéar a dhéanamh orthu ina n-iomláine ríthábhachtach chun teicneolaíochtaí nua a chur in oiriúint do na hacmhainní atá ar fáil. Tá sé mar aidhm ag SEAFUEL a léiriú go bhfuil sé indéanta líonraí iompair áitiúla i réigiúin iargúlta a chumhachtú trí úsáid a bhaint as breoslaí arna dtáirgeadh ag na fuinnimh inathnuaite atá ar fáil, amhail grianfhuinneamh, gaoth agus muirí. Ní mór do cheantair iargúlta amhail oileáin aghaidh a thabhairt ar an dúshlán sonrach a bhaineann leis an gcostas ard leictreachais agus breosla agus lena spleáchas ar bhonneagair mhórthír. Díreoidh SEAFUEL ar na réigiúin sin ina dtagann 30 % d’ídiú breosla ó iompar áitiúil. Forbrófar samhail breoslaí malartacha d’oileáin chun riachtanais Straitéisí Nuálaíochta Réigiúnacha (RIS3) na gcomhpháirtithe a chomhlíonadh, ar straitéisí iad atá dírithe ar gheilleagar ísealcharbóin agus ar úsáid éifeachtúil acmhainní muirí. Laghdóidh an tionscadal go mór astaíochtaí ceaptha teasa, ábhar cáithníneach agus NO2 i gcomhréir leis an gClár Aeir Ghlain 2008/50/CE, agus cuirfidh sé bealach ar fáil do réigiúin iargúlta a bheith neamhspleách ó thaobh fuinnimh de, as a dtiocfaidh suiteálacha amach anseo i réigiúin eile an Atlantaigh. Díreoidh SEAFUEL ar an bhfás glas agus ar an ngeilleagar gorm a fheabhsú agus ar na forais a réiteach do chomhbheartais fuinnimh in-athnuaite chun córais iompair atá glan agus inbhuanaithe a chur chun cinn. (Irish)
    4 November 2022
    0 references
    Atlantin alueen luonnonvarat poikkeavat pohjoisesta etelään, ja niiden tutkiminen kokonaisuudessaan on olennaisen tärkeää, jotta uusia teknologioita voidaan mukauttaa käytettävissä oleviin resursseihin. SEAFUELin tavoitteena on osoittaa, että eristyneillä alueilla on mahdollista käyttää paikallisia liikenneverkkoja käyttämällä saatavilla olevia uusiutuvia energialähteitä, kuten aurinko-, tuuli- ja merienergiaa. Eristyneillä alueilla, kuten saarilla, on erityinen haaste, joka johtuu sähkön ja polttoaineen korkeista kustannuksista ja niiden riippuvuudesta mantereen infrastruktuureista. SEAFUEL keskittyy näihin alueisiin, joissa 30 prosenttia polttoaineenkulutuksesta on peräisin paikallisliikenteestä. Saarille kehitetään vaihtoehtoisten polttoaineiden malli, joka täyttää kumppaneiden alueellisten innovaatiostrategioiden (RIS3) vaatimukset, joiden tavoitteena on vähähiilinen talous ja merten luonnonvarojen tehokas käyttö. Hankkeella vähennetään merkittävästi kasvihuonekaasupäästöjä, hiukkasia ja typpidioksidia puhtaan ilman ohjelman 2008/50/EY mukaisesti ja tarjotaan eristyneille alueille mahdollisuus tulla energeettisesti riippumattomiksi, mikä johtaa tuleviin laitoksiin muilla Atlantin alueilla. SEAFUEL keskittyy edistämään vihreää kasvua ja sinistä taloutta sekä luomaan pohjaa yhteisille uusiutuvaa energiaa koskeville politiikoille puhtaiden ja kestävien liikennejärjestelmien edistämiseksi. (Finnish)
    4 November 2022
    0 references
    De natuurlijke hulpbronnen in het Atlantische gebied verschillen van noord naar zuid en een gezamenlijke aanpak om ze als geheel te bestuderen, is van fundamenteel belang om nieuwe technologieën aan de beschikbare hulpbronnen aan te passen. SEAFUEL heeft als doel de haalbaarheid aan te tonen om lokale vervoersnetwerken in geïsoleerde regio’s van stroom te voorzien met brandstoffen die worden geproduceerd door de beschikbare hernieuwbare energiebronnen, zoals zonne-energie, wind en zee. Geïsoleerde gebieden zoals eilanden staan voor de specifieke uitdaging van de hoge kosten van elektriciteit en brandstof en hun afhankelijkheid van infrastructuur op het vasteland. SEAFUEL zal zich richten op deze regio’s waar 30 % van het brandstofverbruik afkomstig is van lokaal vervoer. Er zal een model voor alternatieve brandstoffen voor eilanden worden ontwikkeld om te voldoen aan de vereisten van de regionale innovatiestrategieën van de partners (RIS3) die gericht zijn op een koolstofarme economie en een efficiënt gebruik van mariene hulpbronnen. Het project zal de broeikasgasemissies, fijnstof en NO2 drastisch verminderen in overeenstemming met het Clean Air-programma 2008/50/EG en een traject bieden voor geïsoleerde regio’s om energetisch onafhankelijk te worden, wat zal leiden tot toekomstige installaties in de andere Atlantische regio’s. SEAFUEL zal zich richten op het versterken van de groene groei en de blauwe economie en de weg vrijmaken voor gemeenschappelijk beleid inzake hernieuwbare energie ter bevordering van schone en duurzame vervoerssystemen. (Dutch)
    4 November 2022
    0 references
    Zasoby naturalne występujące w obszarze Oceanu Atlantyckiego różnią się od północy na południe, a wspólne podejście do ich badania jako całości ma zasadnicze znaczenie dla dostosowania nowych technologii do dostępnych zasobów. SEAFUEL ma na celu zademonstrowanie możliwości zasilania lokalnych sieci transportowych w odizolowanych regionach za pomocą paliw wytwarzanych przez dostępne odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i morska. Odizolowane obszary, takie jak wyspy, stoją przed szczególnym wyzwaniem związanym z wysokimi kosztami energii elektrycznej i paliw oraz ich zależnością od infrastruktury kontynentalnej. SEAFUEL będzie skierowany do tych regionów, w których 30 % zużycia paliwa pochodzi z transportu lokalnego. Opracowany zostanie model paliw alternatywnych dla wysp, aby spełnić wymogi regionalnych strategii innowacji partnerów (RIS3) mających na celu gospodarkę niskoemisyjną i efektywne wykorzystanie zasobów morskich. Projekt przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, cząstek stałych i NO2 zgodnie z programem „Czyste powietrze” 2008/50/WE oraz zapewni drogę dla odizolowanych regionów do uzyskania niezależności energetycznej, co doprowadzi do powstania przyszłych instalacji w innych regionach atlantyckich. SEAFUEL skupi się na wzmocnieniu ekologicznego wzrostu gospodarczego i niebieskiej gospodarki oraz utorowaniu podstaw wspólnej polityki w zakresie energii odnawialnej w celu promowania czystych i zrównoważonych systemów transportowych. (Polish)
    4 November 2022
    0 references
    De naturressourcer, der findes i Atlanterhavsområdet, adskiller sig fra nord til syd, og en samarbejdstilgang til at studere dem som helhed er afgørende for at tilpasse nye teknologier til de tilgængelige ressourcer. SEAFUEL har til formål at demonstrere gennemførligheden af at drive lokale transportnet i isolerede regioner ved hjælp af brændstoffer produceret af de vedvarende energikilder, der er til rådighed, såsom sol-, vind- og havenergi. Isolerede områder som f.eks. øer står over for den særlige udfordring med de høje omkostninger til elektricitet og brændstof og deres afhængighed af fastlandsinfrastrukturer. SEAFUEL vil sigte mod disse regioner, hvor 30 % af brændstofforbruget kommer fra lokal transport. Der vil blive udviklet en model for alternative brændstoffer for øer for at opfylde kravene i partnernes regionale innovationsstrategier (RIS3), der tager sigte på lavemissionsøkonomi og effektiv udnyttelse af havets ressourcer. Projektet vil reducere drivhusgasemissioner, partikler og NO2 drastisk i overensstemmelse med Clean Air-programmet 2008/50/EF og bane vejen for, at isolerede regioner kan blive energimæssigt uafhængige, hvilket vil føre til fremtidige anlæg i de øvrige Atlanterhavsområder. SEAFUEL vil fokusere på at fremme grøn vækst og blå økonomi og bane vejen for fælles politikker for vedvarende energi for at fremme rene og bæredygtige transportsystemer. (Danish)
    4 November 2022
    0 references
    Die natürlichen Ressourcen im Atlantikraum unterscheiden sich von Norden nach Süden, und ein kollaborativer Ansatz, um sie als Ganzes zu untersuchen, ist von grundlegender Bedeutung, um neue Technologien an die verfügbaren Ressourcen anzupassen. SEAFUEL will zeigen, dass es möglich ist, lokale Verkehrsnetze in isolierten Regionen mit Brennstoffen zu versorgen, die aus den verfügbaren erneuerbaren Energien wie Solar, Wind und Marine erzeugt werden. Isolierte Gebiete wie Inseln stehen vor der besonderen Herausforderung der hohen Strom- und Brennstoffkosten und ihrer Abhängigkeit von den Infrastrukturen des Festlandes. SEAFUEL wird sich auf diese Regionen konzentrieren, in denen 30 % des Kraftstoffverbrauchs aus dem Nahverkehr stammen. Es wird ein Modell für alternative Kraftstoffe für Inseln entwickelt, um die Anforderungen der regionalen Innovationsstrategien der Partner (RIS3) zu erfüllen, die auf eine CO2-arme Wirtschaft und eine effiziente Nutzung der Meeresressourcen abzielen. Das Projekt wird die Treibhausgasemissionen, Feinstaub und NO2 im Einklang mit dem Programm „Saubere Luft 2008/50/EG“ drastisch reduzieren und einen Weg für isolierte Regionen bieten, um energetisch unabhängig zu werden, was zu künftigen Anlagen in den anderen atlantischen Regionen führt. SEAFUEL wird sich darauf konzentrieren, das grüne Wachstum und die blaue Wirtschaft zu stärken und die Grundlagen für gemeinsame Strategien für erneuerbare Energien zur Förderung sauberer und nachhaltiger Verkehrssysteme zu schaffen. (German)
    4 November 2022
    0 references
    Atlanto vandenyno regione randami gamtos ištekliai skiriasi nuo šiaurės iki pietų, todėl norint pritaikyti naujas technologijas prie turimų išteklių būtinas bendradarbiavimu grindžiamas požiūris į juos kaip visumą. SEAFUEL tikslas – parodyti, kad vietos transporto tinklams izoliuotuose regionuose galima naudoti kurą, pagamintą iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių, pvz., saulės, vėjo ir jūrų. Izoliuotoms vietovėms, pvz., saloms, kyla ypatingas uždavinys, susijęs su didelėmis elektros energijos ir kuro sąnaudomis ir jų priklausomybe nuo žemyninės dalies infrastruktūros. SEAFUEL bus nukreiptas į šiuos regionus, kuriuose 30 % degalų suvartojama iš vietinio transporto. Siekiant įvykdyti partnerių regioninių inovacijų strategijų (RIS3) reikalavimus, kuriais siekiama mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos ir veiksmingo jūrų išteklių naudojimo, bus sukurtas saloms skirtas alternatyviųjų degalų modelis. Projektas drastiškai sumažins išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kietųjų dalelių ir NO2 kiekį pagal Švaraus oro programą 2008/50/EB ir suteiks galimybę izoliuotiems regionams tapti energetiškai nepriklausomais, o tai lems būsimus įrenginius kituose Atlanto vandenyno regionuose. SEAFUEL daugiausia dėmesio skirs ekologiško augimo ir mėlynosios ekonomikos skatinimui ir bendros atsinaujinančiosios energijos politikos, kuria būtų skatinamos netaršios ir tvarios transporto sistemos, pagrindui. (Lithuanian)
    4 November 2022
    0 references
    Naravni viri, ki se nahajajo na atlantskem območju, se razlikujejo od severa do juga, zato je sodelovalni pristop k njihovemu preučevanju kot celoti bistvenega pomena za prilagoditev novih tehnologij razpoložljivim virom. SEAFUEL želi dokazati izvedljivost napajanja lokalnih prometnih omrežij v izoliranih regijah z uporabo goriv, ki jih proizvajajo obnovljivi viri energije, kot so sončna, vetrna in morska energija. Izolirana območja, kot so otoki, se soočajo s posebnim izzivom visokih stroškov električne energije in goriva ter njihove odvisnosti od celinske infrastrukture. SEAFUEL bo usmerjen v regije, kjer 30 % porabe goriva prihaja iz lokalnega prevoza. Za izpolnitev zahtev regionalnih inovacijskih strategij partnerjev (RIS3), namenjenih nizkoogljičnemu gospodarstvu in učinkoviti rabi morskih virov, bo razvit model alternativnih goriv za otoke. Projekt bo drastično zmanjšal emisije toplogrednih plinov, trdnih delcev in NO2 v skladu s programom Čist zrak 2008/50/ES ter zagotovil pot za energetsko neodvisnost izoliranih regij, kar bo privedlo do prihodnjih obratov v drugih atlantskih regijah. SEAFUEL se bo osredotočil na krepitev zelene rasti in modrega gospodarstva ter utrl temelje za skupne politike na področju energije iz obnovljivih virov za spodbujanje čistih in trajnostnih prometnih sistemov. (Slovenian)
    4 November 2022
    0 references
    Le risorse naturali presenti nell'area atlantica differiscono da nord a sud e un approccio collaborativo per studiarle nel suo insieme è fondamentale per adattare le nuove tecnologie alle risorse disponibili. SEAFUEL mira a dimostrare la fattibilità per alimentare le reti di trasporto locali in regioni isolate utilizzando combustibili prodotti dalle energie rinnovabili disponibili, come solare, eolico e marino. Aree isolate come le isole affrontano la sfida specifica dell'elevato costo dell'elettricità e del combustibile e della loro dipendenza dalle infrastrutture continentali. SEAFUEL si rivolgerà a queste regioni dove il 30 % del consumo di carburante proviene dai trasporti locali. Sarà sviluppato un modello di combustibili alternativi per le isole per soddisfare i requisiti delle strategie regionali di innovazione dei partner (RIS3) finalizzate all'economia a basse emissioni di carbonio e all'uso efficiente delle risorse marine. Il progetto ridurrà drasticamente le emissioni a effetto serra, il particolato e l'NO2 in linea con il programma per l'aria pulita 2008/50/CE e fornirà un percorso per le regioni isolate per diventare energeticamente indipendenti, portando a futuri impianti nelle altre regioni atlantiche. SEAFUEL si concentrerà sul rafforzamento della crescita verde e dell'economia blu e sulla messa a punto di politiche comuni in materia di energie rinnovabili per promuovere sistemi di trasporto puliti e sostenibili. (Italian)
    4 November 2022
    0 references
    De naturresurser som finns i Atlantområdet skiljer sig från norr till söder och en samarbetsstrategi för att studera dem som helhet är grundläggande för att anpassa ny teknik till de tillgängliga resurserna. SEAFUEL syftar till att visa att det är möjligt att driva lokala transportnät i isolerade regioner med hjälp av bränslen som produceras av de förnybara energikällor som finns tillgängliga, såsom sol, vind och marint. Isolerade områden som öar står inför den särskilda utmaningen med de höga kostnaderna för el och bränsle och deras beroende av fastlandsinfrastruktur. SEAFUEL kommer att inrikta sig på dessa regioner där 30 % av bränsleförbrukningen kommer från lokala transporter. En modell för alternativa bränslen för öar kommer att utvecklas för att uppfylla kraven i partnernas regionala innovationsstrategier (RIS3) som syftar till en koldioxidsnål ekonomi och en effektiv användning av marina resurser. Projektet kommer att drastiskt minska utsläppen av växthusgaser, partiklar och kvävedioxid i linje med programmet för ren luft 2008/50/EG, och utgöra en väg för isolerade regioner att bli energiskt oberoende, vilket leder till framtida installationer i de andra Atlantregionerna. SEAFUEL kommer att fokusera på att förbättra den gröna tillväxten och den blå ekonomin och bana väg för gemensamma strategier för förnybar energi för att främja rena och hållbara transportsystem. (Swedish)
    4 November 2022
    0 references
    Prírodné zdroje nachádzajúce sa v oblasti Atlantického oceánu sa líšia od severu na juh a prístup založený na spolupráci pri ich štúdiu ako celku je nevyhnutný na prispôsobenie nových technológií dostupným zdrojom. Cieľom projektu SEAFUEL je demonštrovať uskutočniteľnosť napájania miestnych dopravných sietí v izolovaných regiónoch s využitím palív vyrábaných z obnoviteľných zdrojov energie, ako sú slnečná, veterná a morská energia. Izolované oblasti, ako sú ostrovy, čelia osobitnej výzve vysokých nákladov na elektrickú energiu a pohonné hmoty a ich závislosti od pevninskej infraštruktúry. SEAFUEL sa zameria na regióny, v ktorých 30 % spotreby paliva pochádza z miestnej dopravy. Pre ostrovy sa vypracuje model alternatívnych palív s cieľom splniť požiadavky partnerských regionálnych inovačných stratégií (RIS3) zameraných na nízkouhlíkové hospodárstvo a efektívne využívanie morských zdrojov. Projekt výrazne zníži emisie skleníkových plynov, tuhých častíc a NO2 v súlade s programom Čisté ovzdušie 2008/50/ES a poskytne cestu, aby sa izolované regióny stali energeticky nezávislými, čo povedie k budúcim zariadeniam v ostatných atlantických regiónoch. Stredisko SEAFUEL sa zameria na posilnenie ekologického rastu a modrého hospodárstva a pripraví pôdu pre spoločné politiky v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov na podporu čistých a udržateľných dopravných systémov. (Slovak)
    4 November 2022
    0 references
    Přírodní zdroje nacházející se v oblasti Atlantiku se liší od severu k jihu a společný přístup ke studiu těchto zdrojů jako celku je zásadní pro přizpůsobení nových technologií dostupným zdrojům. SEAFUEL si klade za cíl demonstrovat proveditelnost pohonu místních dopravních sítí v izolovaných regionech za použití paliv vyrobených z dostupných obnovitelných zdrojů, jako jsou solární, větrné a mořské zdroje. Izolované oblasti, jako jsou ostrovy, čelí zvláštní výzvě vysoké ceny elektřiny a pohonných hmot a jejich závislosti na pevninské infrastruktuře. SEAFUEL se zaměří na tyto regiony, kde 30 % spotřeby paliva pochází z místní dopravy. Bude vypracován model alternativních paliv pro ostrovy, aby byly splněny požadavky partnerských regionálních inovačních strategií (RIS3) zaměřených na nízkouhlíkové hospodářství a účinné využívání mořských zdrojů. Projekt výrazně sníží emise skleníkových plynů, částice a NO2 v souladu s programem Čisté ovzduší 2008/50/ES a poskytne cestu k tomu, aby se izolované regiony staly energeticky nezávislými, což povede k budoucím zařízením v ostatních atlantických regionech. SEAFUEL se zaměří na posílení zeleného růstu a modré ekonomiky a vytvoření základů pro společné politiky v oblasti energie z obnovitelných zdrojů na podporu čistých a udržitelných dopravních systémů. (Czech)
    4 November 2022
    0 references
    Природните ресурси, открити в района на Атлантическия океан, се различават от север на юг и съвместният подход за тяхното изучаване като цяло е от основно значение за адаптирането на новите технологии към наличните ресурси. SEAFUEL има за цел да демонстрира осъществимостта за захранване на местни транспортни мрежи в изолирани региони, като се използват горива, произведени от наличните възобновяеми енергийни източници, като слънчева, вятърна и морска енергия. Изолираните райони като островите са изправени пред специфичното предизвикателство, свързано с високата цена на електроенергията и горивата и зависимостта им от континенталната инфраструктура. SEAFUEL ще бъде насочена към тези региони, където 30 % от потреблението на гориво идва от местния транспорт. Ще бъде разработен модел за алтернативни горива за островите, за да се изпълнят изискванията на регионалните иновационни стратегии на партньорите (RIS3), насочени към нисковъглеродна икономика и ефективно използване на морските ресурси. Проектът ще намали драстично емисиите на парникови газове, праховите частици и NO2 в съответствие с Програмата за чист въздух 2008/50/ЕО и ще осигури път за енергийна независимост на изолираните региони, което ще доведе до бъдещи инсталации в другите райони на Атлантическия океан. SEAFUEL ще се съсредоточи върху засилването на зеления растеж и синята икономика и ще положи основите за общи политики за възобновяема енергия за насърчаване на чисти и устойчиви транспортни системи. (Bulgarian)
    4 November 2022
    0 references
    Az Atlanti-óceán térségében található természeti erőforrások északról délre eltérőek, és az új technológiáknak a rendelkezésre álló erőforrásokhoz való igazításához elengedhetetlen az együttműködésen alapuló megközelítés az egészük tanulmányozására. A SEAFUEL célja annak bizonyítása, hogy megvalósítható-e a rendelkezésre álló megújuló energiaforrásokból – például nap-, szél- és tengeri energiaforrásokból – előállított üzemanyagok felhasználásával az elszigetelt régiókban működő helyi közlekedési hálózatok működtetése. Az elszigetelt területek, például a szigetek szembesülnek a villamos energia és az üzemanyag magas költségével, valamint a szárazföldi infrastruktúráktól való függéssel. A SEAFUEL azokat a régiókat célozza meg, ahol az üzemanyag-fogyasztás 30%-a helyi közlekedésből származik. A szigetek számára alternatív üzemanyag-modellt fognak kidolgozni a partnerek alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságot és a tengeri erőforrások hatékony felhasználását célzó regionális innovációs stratégiái (RIS3) követelményeinek teljesítése érdekében. A projekt a 2008/50/EK Tiszta levegő programnak megfelelően drasztikusan csökkenteni fogja az üvegházhatást okozó gázok, a szálló por és a NO2 kibocsátását, és utat biztosít az elszigetelt régiók számára ahhoz, hogy energetikailag függetlenné váljanak, ami a többi Atlanti-óceán térségében a jövőbeli létesítményekhez vezet. A SEAFUEL a zöld növekedés és a kék gazdaság fokozására, valamint a tiszta és fenntartható közlekedési rendszerek előmozdítására irányuló közös megújulóenergia-politikák megalapozására fog összpontosítani. (Hungarian)
    4 November 2022
    0 references
    Atlantijas okeāna reģionā konstatētie dabas resursi atšķiras no ziemeļiem līdz dienvidiem, un kopīga pieeja to izpētei kopumā ir būtiska, lai jaunās tehnoloģijas pielāgotu pieejamajiem resursiem. SEAFUEL mērķis ir pierādīt, ka ir iespējams izolētos reģionos darbināt vietējos transporta tīklus, izmantojot degvielu, ko ražo no pieejamām atjaunojamajām enerģijām, piemēram, saules, vēja un jūras. Izolētas teritorijas, piemēram, salas, saskaras ar konkrētām problēmām, kas saistītas ar elektroenerģijas un degvielas augstajām izmaksām un to atkarību no kontinentālās infrastruktūras. SEAFUEL būs vērsts uz šiem reģioniem, kur 30 % no degvielas patēriņa nāk no vietējiem pārvadājumiem. Tiks izstrādāts alternatīvo degvielu modelis salām, lai izpildītu prasības, kas noteiktas partneru reģionālajās inovācijas stratēģijās (RIS3), kuru mērķis ir ekonomika ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni un jūras resursu efektīva izmantošana. Projekts ievērojami samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas, cietās daļiņas un NO2 saskaņā ar programmu “Tīrs gaiss” 2008/50/EK un nodrošinās iespēju izolētiem reģioniem kļūt enerģiski neatkarīgiem, kas novedīs pie turpmākām iekārtām citos Atlantijas okeāna reģionos. SEAFUEL koncentrēsies uz zaļās izaugsmes un zilās ekonomikas veicināšanu un pamatu kopējai atjaunojamo energoresursu politikai, lai veicinātu tīras un ilgtspējīgas transporta sistēmas. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    Atlantijas okeāna reģionā konstatētie dabas resursi atšķiras no ziemeļiem līdz dienvidiem, un kopīga pieeja to izpētei kopumā ir būtiska, lai jaunās tehnoloģijas pielāgotu pieejamajiem resursiem. SEAFUEL mērķis ir pierādīt, ka ir iespējams izolētos reģionos darbināt vietējos transporta tīklus, izmantojot degvielu, ko ražo no pieejamām atjaunojamajām enerģijām, piemēram, saules, vēja un jūras. Izolētas teritorijas, piemēram, salas, saskaras ar konkrētām problēmām, kas saistītas ar elektroenerģijas un degvielas augstajām izmaksām un to atkarību no kontinentālās infrastruktūras. SEAFUEL būs vērsts uz šiem reģioniem, kur 30 % no degvielas patēriņa nāk no vietējiem pārvadājumiem. Tiks izstrādāts alternatīvo degvielu modelis salām, lai izpildītu prasības, kas noteiktas partneru reģionālajās inovācijas stratēģijās (RIS3), kuru mērķis ir ekonomika ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni un jūras resursu efektīva izmantošana. Projekts ievērojami samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas, cietās daļiņas un NO2 saskaņā ar programmu “Tīrs gaiss” 2008/50/EK un nodrošinās iespēju izolētiem reģioniem kļūt enerģiski neatkarīgiem, kas novedīs pie turpmākām iekārtām citos Atlantijas okeāna reģionos. SEAFUEL koncentrēsies uz zaļās izaugsmes un zilās ekonomikas veicināšanu un pamatu kopējai atjaunojamo energoresursu politikai, lai veicinātu tīras un ilgtspējīgas transporta sistēmas. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    Os recursos naturais encontrados na Área Atlântica diferem de norte para sul e uma abordagem colaborativa para estudá-los como um todo é fundamental para adaptar as novas tecnologias aos recursos disponíveis. A SEAFUEL tem como objetivo demonstrar a viabilidade de impulsionar redes de transporte locais em regiões isoladas utilizando combustíveis produzidos pelas energias renováveis disponíveis, como solar, eólica e marinha. As zonas isoladas, como as ilhas, enfrentam o desafio específico do elevado custo da eletricidade e do combustível e da sua dependência das infraestruturas continentais. A SEAFUEL visará as regiões onde 30 % do consumo de combustível provém dos transportes locais. Será desenvolvido um modelo de combustíveis alternativos para as ilhas, a fim de satisfazer os requisitos das estratégias regionais de inovação (RIS3) dos parceiros, com vista a uma economia hipocarbónica e a uma utilização eficiente dos recursos marinhos. O projeto reduzirá drasticamente as emissões de gases com efeito de estufa, as partículas e o NO2, em conformidade com o Programa Ar Limpo 2008/50/CE, e proporcionará uma via para que as regiões isoladas se tornem energeticamente independentes, conduzindo a futuras instalações nas outras regiões atlânticas. A SEAFUEL centrar-se-á no reforço do crescimento verde e da economia azul e na criação de bases para políticas comuns em matéria de energias renováveis, a fim de promover sistemas de transporte não poluentes e sustentáveis. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Os recursos naturais encontrados na Área Atlântica diferem de norte para sul e uma abordagem colaborativa para estudá-los como um todo é fundamental para adaptar as novas tecnologias aos recursos disponíveis. A SEAFUEL tem como objetivo demonstrar a viabilidade de impulsionar redes de transporte locais em regiões isoladas utilizando combustíveis produzidos pelas energias renováveis disponíveis, como solar, eólica e marinha. As zonas isoladas, como as ilhas, enfrentam o desafio específico do elevado custo da eletricidade e do combustível e da sua dependência das infraestruturas continentais. A SEAFUEL visará as regiões onde 30 % do consumo de combustível provém dos transportes locais. Será desenvolvido um modelo de combustíveis alternativos para as ilhas, a fim de satisfazer os requisitos das estratégias regionais de inovação (RIS3) dos parceiros, com vista a uma economia hipocarbónica e a uma utilização eficiente dos recursos marinhos. O projeto reduzirá drasticamente as emissões de gases com efeito de estufa, as partículas e o NO2, em conformidade com o Programa Ar Limpo 2008/50/CE, e proporcionará uma via para que as regiões isoladas se tornem energeticamente independentes, conduzindo a futuras instalações nas outras regiões atlânticas. A SEAFUEL centrar-se-á no reforço do crescimento verde e da economia azul e na criação de bases para políticas comuns em matéria de energias renováveis, a fim de promover sistemas de transporte não poluentes e sustentáveis. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Os recursos naturais encontrados na Área Atlântica diferem de norte para sul e uma abordagem colaborativa para estudá-los como um todo é fundamental para adaptar as novas tecnologias aos recursos disponíveis. A SEAFUEL tem como objetivo demonstrar a viabilidade de impulsionar redes de transporte locais em regiões isoladas utilizando combustíveis produzidos pelas energias renováveis disponíveis, como solar, eólica e marinha. As zonas isoladas, como as ilhas, enfrentam o desafio específico do elevado custo da eletricidade e do combustível e da sua dependência das infraestruturas continentais. A SEAFUEL visará as regiões onde 30 % do consumo de combustível provém dos transportes locais. Será desenvolvido um modelo de combustíveis alternativos para as ilhas, a fim de satisfazer os requisitos das estratégias regionais de inovação (RIS3) dos parceiros, com vista a uma economia hipocarbónica e a uma utilização eficiente dos recursos marinhos. O projeto reduzirá drasticamente as emissões de gases com efeito de estufa, as partículas e o NO2, em conformidade com o Programa Ar Limpo 2008/50/CE, e proporcionará uma via para que as regiões isoladas se tornem energeticamente independentes, conduzindo a futuras instalações nas outras regiões atlânticas. A SEAFUEL centrar-se-á no reforço do crescimento verde e da economia azul e na criação de bases para políticas comuns em matéria de energias renováveis, a fim de promover sistemas de transporte não poluentes e sustentáveis. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Os recursos naturais encontrados na Área Atlântica diferem de norte para sul e uma abordagem colaborativa para estudá-los como um todo é fundamental para adaptar as novas tecnologias aos recursos disponíveis. A SEAFUEL tem como objetivo demonstrar a viabilidade de impulsionar redes de transporte locais em regiões isoladas utilizando combustíveis produzidos pelas energias renováveis disponíveis, como solar, eólica e marinha. As zonas isoladas, como as ilhas, enfrentam o desafio específico do elevado custo da eletricidade e do combustível e da sua dependência das infraestruturas continentais. A SEAFUEL visará as regiões onde 30 % do consumo de combustível provém dos transportes locais. Será desenvolvido um modelo de combustíveis alternativos para as ilhas, a fim de satisfazer os requisitos das estratégias regionais de inovação (RIS3) dos parceiros, com vista a uma economia hipocarbónica e a uma utilização eficiente dos recursos marinhos. O projeto reduzirá drasticamente as emissões de gases com efeito de estufa, as partículas e o NO2, em conformidade com o Programa Ar Limpo 2008/50/CE, e proporcionará uma via para que as regiões isoladas se tornem energeticamente independentes, conduzindo a futuras instalações nas outras regiões atlânticas. A SEAFUEL centrar-se-á no reforço do crescimento verde e da economia azul e na criação de bases para políticas comuns em matéria de energias renováveis, a fim de promover sistemas de transporte não poluentes e sustentáveis. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Os recursos naturais encontrados na Área Atlântica diferem de norte para sul e uma abordagem colaborativa para estudá-los como um todo é fundamental para adaptar as novas tecnologias aos recursos disponíveis. A SEAFUEL tem como objetivo demonstrar a viabilidade de impulsionar redes de transporte locais em regiões isoladas utilizando combustíveis produzidos pelas energias renováveis disponíveis, como solar, eólica e marinha. As zonas isoladas, como as ilhas, enfrentam o desafio específico do elevado custo da eletricidade e do combustível e da sua dependência das infraestruturas continentais. A SEAFUEL visará as regiões onde 30 % do consumo de combustível provém dos transportes locais. Será desenvolvido um modelo de combustíveis alternativos para as ilhas, a fim de satisfazer os requisitos das estratégias regionais de inovação (RIS3) dos parceiros, com vista a uma economia hipocarbónica e a uma utilização eficiente dos recursos marinhos. O projeto reduzirá drasticamente as emissões de gases com efeito de estufa, as partículas e o NO2, em conformidade com o Programa Ar Limpo 2008/50/CE, e proporcionará uma via para que as regiões isoladas se tornem energeticamente independentes, conduzindo a futuras instalações nas outras regiões atlânticas. A SEAFUEL centrar-se-á no reforço do crescimento verde e da economia azul e na criação de bases para políticas comuns em matéria de energias renováveis, a fim de promover sistemas de transporte não poluentes e sustentáveis. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Ir-riżorsi naturali li jinsabu fiż-Żona tal-Atlantiku jvarjaw mit-Tramuntana għan-Nofsinhar u approċċ kollaborattiv għall-istudju tagħhom kollu kemm hu huwa fundamentali biex jiġu adattati teknoloġiji ġodda għar-riżorsi disponibbli. SEAFUEL għandha l-għan li turi l-fattibbiltà li jitħaddmu netwerks tat-trasport lokali f’reġjuni iżolati bl-użu ta’ fjuwils prodotti mill-enerġiji rinnovabbli disponibbli, bħall-enerġija mix-xemx, mir-riħ u mill-baħar. Żoni iżolati bħall-gżejjer jiffaċċjaw l-isfida speċifika tal-ispiża għolja tal-elettriku u l-fjuwil u d-dipendenza tagħhom fuq l-infrastrutturi kontinentali. SEAFUEL se timmira lejn dawn ir-reġjuni fejn 30 % tal-konsum tal-fjuwil jiġi mit-trasport lokali. Se jiġi żviluppat mudell ta’ fjuwils alternattivi għall-gżejjer biex jiġu ssodisfati r-rekwiżiti tal-Istrateġiji ta’ Innovazzjoni Reġjonali (RIS3) tal-imsieħba mmirati lejn ekonomija b’livell baxx ta’ emissjonijiet tal-karbonju u l-użu effiċjenti tar-riżorsi tal-baħar. Il-proġett se jnaqqas drastikament l-emissjonijiet tal-gassijiet b’effett ta’ serra, il-materja partikulata u l-NO2 f’konformità mal-Programm dwar l-Arja Nadifa 2008/50/KE, u se jipprovdi triq biex reġjuni iżolati jsiru indipendenti b’mod enerġetiku, li jwassal għal installazzjonijiet futuri fir-reġjuni l-oħra tal-Atlantiku. Is-SEAFUEL se tiffoka fuq it-tisħiħ tat-tkabbir ekoloġiku u l-ekonomija blu u se twitti t-triq għal politiki komuni dwar l-enerġija rinnovabbli biex jiġu promossi sistemi ta’ trasport nodfa u sostenibbli. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Ir-riżorsi naturali li jinsabu fiż-Żona tal-Atlantiku jvarjaw mit-Tramuntana għan-Nofsinhar u approċċ kollaborattiv għall-istudju tagħhom kollu kemm hu huwa fundamentali biex jiġu adattati teknoloġiji ġodda għar-riżorsi disponibbli. SEAFUEL għandha l-għan li turi l-fattibbiltà li jitħaddmu netwerks tat-trasport lokali f’reġjuni iżolati bl-użu ta’ fjuwils prodotti mill-enerġiji rinnovabbli disponibbli, bħall-enerġija mix-xemx, mir-riħ u mill-baħar. Żoni iżolati bħall-gżejjer jiffaċċjaw l-isfida speċifika tal-ispiża għolja tal-elettriku u l-fjuwil u d-dipendenza tagħhom fuq l-infrastrutturi kontinentali. SEAFUEL se timmira lejn dawn ir-reġjuni fejn 30 % tal-konsum tal-fjuwil jiġi mit-trasport lokali. Se jiġi żviluppat mudell ta’ fjuwils alternattivi għall-gżejjer biex jiġu ssodisfati r-rekwiżiti tal-Istrateġiji ta’ Innovazzjoni Reġjonali (RIS3) tal-imsieħba mmirati lejn ekonomija b’livell baxx ta’ emissjonijiet tal-karbonju u l-użu effiċjenti tar-riżorsi tal-baħar. Il-proġett se jnaqqas drastikament l-emissjonijiet tal-gassijiet b’effett ta’ serra, il-materja partikulata u l-NO2 f’konformità mal-Programm dwar l-Arja Nadifa 2008/50/KE, u se jipprovdi triq biex reġjuni iżolati jsiru indipendenti b’mod enerġetiku, li jwassal għal installazzjonijiet futuri fir-reġjuni l-oħra tal-Atlantiku. Is-SEAFUEL se tiffoka fuq it-tisħiħ tat-tkabbir ekoloġiku u l-ekonomija blu u se twitti t-triq għal politiki komuni dwar l-enerġija rinnovabbli biex jiġu promossi sistemi ta’ trasport nodfa u sostenibbli. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Ir-riżorsi naturali li jinsabu fiż-Żona tal-Atlantiku jvarjaw mit-Tramuntana għan-Nofsinhar u approċċ kollaborattiv għall-istudju tagħhom kollu kemm hu huwa fundamentali biex jiġu adattati teknoloġiji ġodda għar-riżorsi disponibbli. SEAFUEL għandha l-għan li turi l-fattibbiltà li jitħaddmu netwerks tat-trasport lokali f’reġjuni iżolati bl-użu ta’ fjuwils prodotti mill-enerġiji rinnovabbli disponibbli, bħall-enerġija mix-xemx, mir-riħ u mill-baħar. Żoni iżolati bħall-gżejjer jiffaċċjaw l-isfida speċifika tal-ispiża għolja tal-elettriku u l-fjuwil u d-dipendenza tagħhom fuq l-infrastrutturi kontinentali. SEAFUEL se timmira lejn dawn ir-reġjuni fejn 30 % tal-konsum tal-fjuwil jiġi mit-trasport lokali. Se jiġi żviluppat mudell ta’ fjuwils alternattivi għall-gżejjer biex jiġu ssodisfati r-rekwiżiti tal-Istrateġiji ta’ Innovazzjoni Reġjonali (RIS3) tal-imsieħba mmirati lejn ekonomija b’livell baxx ta’ emissjonijiet tal-karbonju u l-użu effiċjenti tar-riżorsi tal-baħar. Il-proġett se jnaqqas drastikament l-emissjonijiet tal-gassijiet b’effett ta’ serra, il-materja partikulata u l-NO2 f’konformità mal-Programm dwar l-Arja Nadifa 2008/50/KE, u se jipprovdi triq biex reġjuni iżolati jsiru indipendenti b’mod enerġetiku, li jwassal għal installazzjonijiet futuri fir-reġjuni l-oħra tal-Atlantiku. Is-SEAFUEL se tiffoka fuq it-tisħiħ tat-tkabbir ekoloġiku u l-ekonomija blu u se twitti t-triq għal politiki komuni dwar l-enerġija rinnovabbli biex jiġu promossi sistemi ta’ trasport nodfa u sostenibbli. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Ir-riżorsi naturali li jinsabu fiż-Żona tal-Atlantiku jvarjaw mit-Tramuntana għan-Nofsinhar u approċċ kollaborattiv għall-istudju tagħhom kollu kemm hu huwa fundamentali biex jiġu adattati teknoloġiji ġodda għar-riżorsi disponibbli. SEAFUEL għandha l-għan li turi l-fattibbiltà li jitħaddmu netwerks tat-trasport lokali f’reġjuni iżolati bl-użu ta’ fjuwils prodotti mill-enerġiji rinnovabbli disponibbli, bħall-enerġija mix-xemx, mir-riħ u mill-baħar. Żoni iżolati bħall-gżejjer jiffaċċjaw l-isfida speċifika tal-ispiża għolja tal-elettriku u l-fjuwil u d-dipendenza tagħhom fuq l-infrastrutturi kontinentali. SEAFUEL se timmira lejn dawn ir-reġjuni fejn 30 % tal-konsum tal-fjuwil jiġi mit-trasport lokali. Se jiġi żviluppat mudell ta’ fjuwils alternattivi għall-gżejjer biex jiġu ssodisfati r-rekwiżiti tal-Istrateġiji ta’ Innovazzjoni Reġjonali (RIS3) tal-imsieħba mmirati lejn ekonomija b’livell baxx ta’ emissjonijiet tal-karbonju u l-użu effiċjenti tar-riżorsi tal-baħar. Il-proġett se jnaqqas drastikament l-emissjonijiet tal-gassijiet b’effett ta’ serra, il-materja partikulata u l-NO2 f’konformità mal-Programm dwar l-Arja Nadifa 2008/50/KE, u se jipprovdi triq biex reġjuni iżolati jsiru indipendenti b’mod enerġetiku, li jwassal għal installazzjonijiet futuri fir-reġjuni l-oħra tal-Atlantiku. Is-SEAFUEL se tiffoka fuq it-tisħiħ tat-tkabbir ekoloġiku u l-ekonomija blu u se twitti t-triq għal politiki komuni dwar l-enerġija rinnovabbli biex jiġu promossi sistemi ta’ trasport nodfa u sostenibbli. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Ir-riżorsi naturali li jinsabu fiż-Żona tal-Atlantiku jvarjaw mit-Tramuntana għan-Nofsinhar u approċċ kollaborattiv għall-istudju tagħhom kollu kemm hu huwa fundamentali biex jiġu adattati teknoloġiji ġodda għar-riżorsi disponibbli. SEAFUEL għandha l-għan li turi l-fattibbiltà li jitħaddmu netwerks tat-trasport lokali f’reġjuni iżolati bl-użu ta’ fjuwils prodotti mill-enerġiji rinnovabbli disponibbli, bħall-enerġija mix-xemx, mir-riħ u mill-baħar. Żoni iżolati bħall-gżejjer jiffaċċjaw l-isfida speċifika tal-ispiża għolja tal-elettriku u l-fjuwil u d-dipendenza tagħhom fuq l-infrastrutturi kontinentali. SEAFUEL se timmira lejn dawn ir-reġjuni fejn 30 % tal-konsum tal-fjuwil jiġi mit-trasport lokali. Se jiġi żviluppat mudell ta’ fjuwils alternattivi għall-gżejjer biex jiġu ssodisfati r-rekwiżiti tal-Istrateġiji ta’ Innovazzjoni Reġjonali (RIS3) tal-imsieħba mmirati lejn ekonomija b’livell baxx ta’ emissjonijiet tal-karbonju u l-użu effiċjenti tar-riżorsi tal-baħar. Il-proġett se jnaqqas drastikament l-emissjonijiet tal-gassijiet b’effett ta’ serra, il-materja partikulata u l-NO2 f’konformità mal-Programm dwar l-Arja Nadifa 2008/50/KE, u se jipprovdi triq biex reġjuni iżolati jsiru indipendenti b’mod enerġetiku, li jwassal għal installazzjonijiet futuri fir-reġjuni l-oħra tal-Atlantiku. Is-SEAFUEL se tiffoka fuq it-tisħiħ tat-tkabbir ekoloġiku u l-ekonomija blu u se twitti t-triq għal politiki komuni dwar l-enerġija rinnovabbli biex jiġu promossi sistemi ta’ trasport nodfa u sostenibbli. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Los recursos naturales que se encuentran en el Área Atlántica difieren de norte a sur y un enfoque colaborativo para estudiarlos en su conjunto es fundamental para adaptar las nuevas tecnologías a los recursos disponibles. SEAFUEL tiene como objetivo demostrar la viabilidad de alimentar redes de transporte locales en regiones aisladas utilizando combustibles producidos por las energías renovables disponibles, como la solar, eólica y marina. Las zonas aisladas, como las islas, se enfrentan al desafío específico del alto costo de la electricidad y el combustible y su dependencia de las infraestructuras continentales. SEAFUEL se dirigirá a estas regiones donde el 30 % del consumo de combustible proviene del transporte local. Se desarrollará un modelo de combustibles alternativos para las islas para cumplir los requisitos de las Estrategias Regionales de Innovación de los socios (RIS3) destinadas a una economía hipocarbónica y un uso eficiente de los recursos marinos. El proyecto reducirá drásticamente las emisiones de gases de efecto invernadero, partículas y NO2 en consonancia con el Programa de Aire Limpio 2008/50/CE, y proporcionará una vía para que las regiones aisladas se vuelvan energéticamente independientes, lo que conducirá a futuras instalaciones en las otras regiones atlánticas. SEAFUEL se centrará en mejorar el crecimiento verde y la economía azul y sentar las bases para políticas comunes de energía renovable para promover sistemas de transporte limpios y sostenibles. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    Los recursos naturales que se encuentran en el Área Atlántica difieren de norte a sur y un enfoque colaborativo para estudiarlos en su conjunto es fundamental para adaptar las nuevas tecnologías a los recursos disponibles. SEAFUEL tiene como objetivo demostrar la viabilidad de alimentar redes de transporte locales en regiones aisladas utilizando combustibles producidos por las energías renovables disponibles, como la solar, eólica y marina. Las zonas aisladas, como las islas, se enfrentan al desafío específico del alto costo de la electricidad y el combustible y su dependencia de las infraestructuras continentales. SEAFUEL se dirigirá a estas regiones donde el 30 % del consumo de combustible proviene del transporte local. Se desarrollará un modelo de combustibles alternativos para las islas para cumplir los requisitos de las Estrategias Regionales de Innovación de los socios (RIS3) destinadas a una economía hipocarbónica y un uso eficiente de los recursos marinos. El proyecto reducirá drásticamente las emisiones de gases de efecto invernadero, partículas y NO2 en consonancia con el Programa de Aire Limpio 2008/50/CE, y proporcionará una vía para que las regiones aisladas se vuelvan energéticamente independientes, lo que conducirá a futuras instalaciones en las otras regiones atlánticas. SEAFUEL se centrará en mejorar el crecimiento verde y la economía azul y sentar las bases para políticas comunes de energía renovable para promover sistemas de transporte limpios y sostenibles. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    Los recursos naturales que se encuentran en el Área Atlántica difieren de norte a sur y un enfoque colaborativo para estudiarlos en su conjunto es fundamental para adaptar las nuevas tecnologías a los recursos disponibles. SEAFUEL tiene como objetivo demostrar la viabilidad de alimentar redes de transporte locales en regiones aisladas utilizando combustibles producidos por las energías renovables disponibles, como la solar, eólica y marina. Las zonas aisladas, como las islas, se enfrentan al desafío específico del alto costo de la electricidad y el combustible y su dependencia de las infraestructuras continentales. SEAFUEL se dirigirá a estas regiones donde el 30 % del consumo de combustible proviene del transporte local. Se desarrollará un modelo de combustibles alternativos para las islas para cumplir los requisitos de las Estrategias Regionales de Innovación de los socios (RIS3) destinadas a una economía hipocarbónica y un uso eficiente de los recursos marinos. El proyecto reducirá drásticamente las emisiones de gases de efecto invernadero, partículas y NO2 en consonancia con el Programa de Aire Limpio 2008/50/CE, y proporcionará una vía para que las regiones aisladas se vuelvan energéticamente independientes, lo que conducirá a futuras instalaciones en las otras regiones atlánticas. SEAFUEL se centrará en mejorar el crecimiento verde y la economía azul y sentar las bases para políticas comunes de energía renovable para promover sistemas de transporte limpios y sostenibles. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    Los recursos naturales que se encuentran en el Área Atlántica difieren de norte a sur y un enfoque colaborativo para estudiarlos en su conjunto es fundamental para adaptar las nuevas tecnologías a los recursos disponibles. SEAFUEL tiene como objetivo demostrar la viabilidad de alimentar redes de transporte locales en regiones aisladas utilizando combustibles producidos por las energías renovables disponibles, como la solar, eólica y marina. Las zonas aisladas, como las islas, se enfrentan al desafío específico del alto costo de la electricidad y el combustible y su dependencia de las infraestructuras continentales. SEAFUEL se dirigirá a estas regiones donde el 30 % del consumo de combustible proviene del transporte local. Se desarrollará un modelo de combustibles alternativos para las islas para cumplir los requisitos de las Estrategias Regionales de Innovación de los socios (RIS3) destinadas a una economía hipocarbónica y un uso eficiente de los recursos marinos. El proyecto reducirá drásticamente las emisiones de gases de efecto invernadero, partículas y NO2 en consonancia con el Programa de Aire Limpio 2008/50/CE, y proporcionará una vía para que las regiones aisladas se vuelvan energéticamente independientes, lo que conducirá a futuras instalaciones en las otras regiones atlánticas. SEAFUEL se centrará en mejorar el crecimiento verde y la economía azul y sentar las bases para políticas comunes de energía renovable para promover sistemas de transporte limpios y sostenibles. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    Los recursos naturales que se encuentran en el Área Atlántica difieren de norte a sur y un enfoque colaborativo para estudiarlos en su conjunto es fundamental para adaptar las nuevas tecnologías a los recursos disponibles. SEAFUEL tiene como objetivo demostrar la viabilidad de alimentar redes de transporte locales en regiones aisladas utilizando combustibles producidos por las energías renovables disponibles, como la solar, eólica y marina. Las zonas aisladas, como las islas, se enfrentan al desafío específico del alto costo de la electricidad y el combustible y su dependencia de las infraestructuras continentales. SEAFUEL se dirigirá a estas regiones donde el 30 % del consumo de combustible proviene del transporte local. Se desarrollará un modelo de combustibles alternativos para las islas para cumplir los requisitos de las Estrategias Regionales de Innovación de los socios (RIS3) destinadas a una economía hipocarbónica y un uso eficiente de los recursos marinos. El proyecto reducirá drásticamente las emisiones de gases de efecto invernadero, partículas y NO2 en consonancia con el Programa de Aire Limpio 2008/50/CE, y proporcionará una vía para que las regiones aisladas se vuelvan energéticamente independientes, lo que conducirá a futuras instalaciones en las otras regiones atlánticas. SEAFUEL se centrará en mejorar el crecimiento verde y la economía azul y sentar las bases para políticas comunes de energía renovable para promover sistemas de transporte limpios y sostenibles. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    Les ressources naturelles de la région de l’Atlantique diffèrent du nord au sud et une approche collaborative pour les étudier dans leur ensemble est fondamentale pour adapter les nouvelles technologies aux ressources disponibles. SEAFUEL vise à démontrer la faisabilité d’alimenter les réseaux de transport locaux dans les régions isolées en utilisant des carburants produits par les énergies renouvelables disponibles, telles que l’énergie solaire, éolienne et marine. Les régions isolées telles que les îles sont confrontées au défi spécifique du coût élevé de l’électricité et du combustible et de leur dépendance vis-à-vis des infrastructures continentales. SEAFUEL ciblera ces régions où 30 % de la consommation de carburant provient des transports locaux. Un modèle de carburants alternatifs pour les îles sera mis au point pour répondre aux exigences des stratégies régionales d’innovation (RIS3) des partenaires, visant à une économie à faible intensité de carbone et à une utilisation efficace des ressources marines. Le projet permettra de réduire considérablement les émissions de gaz à effet de serre, les particules et le NO2, conformément au programme «Air pur» 2008/50/CE, et permettra aux régions isolées de devenir énergétiquement indépendantes, conduisant à de futures installations dans les autres régions de l’Atlantique. Le SEAFUEL se concentrera sur le renforcement de la croissance verte et de l’économie bleue et ouvrira les bases de politiques communes en matière d’énergies renouvelables afin de promouvoir des systèmes de transport propres et durables. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Les ressources naturelles de la région de l’Atlantique diffèrent du nord au sud et une approche collaborative pour les étudier dans leur ensemble est fondamentale pour adapter les nouvelles technologies aux ressources disponibles. SEAFUEL vise à démontrer la faisabilité d’alimenter les réseaux de transport locaux dans les régions isolées en utilisant des carburants produits par les énergies renouvelables disponibles, telles que l’énergie solaire, éolienne et marine. Les régions isolées telles que les îles sont confrontées au défi spécifique du coût élevé de l’électricité et du combustible et de leur dépendance vis-à-vis des infrastructures continentales. SEAFUEL ciblera ces régions où 30 % de la consommation de carburant provient des transports locaux. Un modèle de carburants alternatifs pour les îles sera mis au point pour répondre aux exigences des stratégies régionales d’innovation (RIS3) des partenaires, visant à une économie à faible intensité de carbone et à une utilisation efficace des ressources marines. Le projet permettra de réduire considérablement les émissions de gaz à effet de serre, les particules et le NO2, conformément au programme «Air pur» 2008/50/CE, et permettra aux régions isolées de devenir énergétiquement indépendantes, conduisant à de futures installations dans les autres régions de l’Atlantique. Le SEAFUEL se concentrera sur le renforcement de la croissance verte et de l’économie bleue et ouvrira les bases de politiques communes en matière d’énergies renouvelables afin de promouvoir des systèmes de transport propres et durables. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Les ressources naturelles de la région de l’Atlantique diffèrent du nord au sud et une approche collaborative pour les étudier dans leur ensemble est fondamentale pour adapter les nouvelles technologies aux ressources disponibles. SEAFUEL vise à démontrer la faisabilité d’alimenter les réseaux de transport locaux dans les régions isolées en utilisant des carburants produits par les énergies renouvelables disponibles, telles que l’énergie solaire, éolienne et marine. Les régions isolées telles que les îles sont confrontées au défi spécifique du coût élevé de l’électricité et du combustible et de leur dépendance vis-à-vis des infrastructures continentales. SEAFUEL ciblera ces régions où 30 % de la consommation de carburant provient des transports locaux. Un modèle de carburants alternatifs pour les îles sera mis au point pour répondre aux exigences des stratégies régionales d’innovation (RIS3) des partenaires, visant à une économie à faible intensité de carbone et à une utilisation efficace des ressources marines. Le projet permettra de réduire considérablement les émissions de gaz à effet de serre, les particules et le NO2, conformément au programme «Air pur» 2008/50/CE, et permettra aux régions isolées de devenir énergétiquement indépendantes, conduisant à de futures installations dans les autres régions de l’Atlantique. Le SEAFUEL se concentrera sur le renforcement de la croissance verte et de l’économie bleue et ouvrira les bases de politiques communes en matière d’énergies renouvelables afin de promouvoir des systèmes de transport propres et durables. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Les ressources naturelles de la région de l’Atlantique diffèrent du nord au sud et une approche collaborative pour les étudier dans leur ensemble est fondamentale pour adapter les nouvelles technologies aux ressources disponibles. SEAFUEL vise à démontrer la faisabilité d’alimenter les réseaux de transport locaux dans les régions isolées en utilisant des carburants produits par les énergies renouvelables disponibles, telles que l’énergie solaire, éolienne et marine. Les régions isolées telles que les îles sont confrontées au défi spécifique du coût élevé de l’électricité et du combustible et de leur dépendance vis-à-vis des infrastructures continentales. SEAFUEL ciblera ces régions où 30 % de la consommation de carburant provient des transports locaux. Un modèle de carburants alternatifs pour les îles sera mis au point pour répondre aux exigences des stratégies régionales d’innovation (RIS3) des partenaires, visant à une économie à faible intensité de carbone et à une utilisation efficace des ressources marines. Le projet permettra de réduire considérablement les émissions de gaz à effet de serre, les particules et le NO2, conformément au programme «Air pur» 2008/50/CE, et permettra aux régions isolées de devenir énergétiquement indépendantes, conduisant à de futures installations dans les autres régions de l’Atlantique. Le SEAFUEL se concentrera sur le renforcement de la croissance verte et de l’économie bleue et ouvrira les bases de politiques communes en matière d’énergies renouvelables afin de promouvoir des systèmes de transport propres et durables. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Les ressources naturelles de la région de l’Atlantique diffèrent du nord au sud et une approche collaborative pour les étudier dans leur ensemble est fondamentale pour adapter les nouvelles technologies aux ressources disponibles. SEAFUEL vise à démontrer la faisabilité d’alimenter les réseaux de transport locaux dans les régions isolées en utilisant des carburants produits par les énergies renouvelables disponibles, telles que l’énergie solaire, éolienne et marine. Les régions isolées telles que les îles sont confrontées au défi spécifique du coût élevé de l’électricité et du combustible et de leur dépendance vis-à-vis des infrastructures continentales. SEAFUEL ciblera ces régions où 30 % de la consommation de carburant provient des transports locaux. Un modèle de carburants alternatifs pour les îles sera mis au point pour répondre aux exigences des stratégies régionales d’innovation (RIS3) des partenaires, visant à une économie à faible intensité de carbone et à une utilisation efficace des ressources marines. Le projet permettra de réduire considérablement les émissions de gaz à effet de serre, les particules et le NO2, conformément au programme «Air pur» 2008/50/CE, et permettra aux régions isolées de devenir énergétiquement indépendantes, conduisant à de futures installations dans les autres régions de l’Atlantique. Le SEAFUEL se concentrera sur le renforcement de la croissance verte et de l’économie bleue et ouvrira les bases de politiques communes en matière d’énergies renouvelables afin de promouvoir des systèmes de transport propres et durables. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Prirodni resursi koji se nalaze u atlantskom području razlikuju se od sjevera do juga, a suradnički pristup za njihovo proučavanje u cjelini ključan je za prilagodbu novih tehnologija dostupnim resursima. SEAFUEL nastoji pokazati izvedivost napajanja lokalnih prometnih mreža u izoliranim regijama korištenjem goriva proizvedenih iz obnovljivih izvora energije, kao što su solarna energija, energija vjetra i more. Izolirana područja kao što su otoci suočavaju se s posebnim izazovom visokih troškova električne energije i goriva te njihove ovisnosti o infrastrukturi kopna. SEAFUEL će ciljati na regije u kojima 30 % potrošnje goriva dolazi iz lokalnog prijevoza. Razvit će se model alternativnih goriva za otoke kako bi se ispunili zahtjevi partnerskih regionalnih inovacijskih strategija (RIS3) usmjerenih na niskougljično gospodarstvo i učinkovito korištenje morskih resursa. Projektom će se drastično smanjiti emisije stakleničkih plinova, lebdeće čestice i NO2 u skladu s Programom za čisti zrak 2008/50/EZ te će se osigurati put za izolirane regije da postanu energetski neovisni, što će dovesti do budućih postrojenja u drugim atlantskim regijama. SEAFUEL će se usredotočiti na jačanje zelenog rasta i plavoga gospodarstva te stvaranje temelja za zajedničke politike u području energije iz obnovljivih izvora radi promicanja čistih i održivih prometnih sustava. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Prirodni resursi koji se nalaze u atlantskom području razlikuju se od sjevera do juga, a suradnički pristup za njihovo proučavanje u cjelini ključan je za prilagodbu novih tehnologija dostupnim resursima. SEAFUEL nastoji pokazati izvedivost napajanja lokalnih prometnih mreža u izoliranim regijama korištenjem goriva proizvedenih iz obnovljivih izvora energije, kao što su solarna energija, energija vjetra i more. Izolirana područja kao što su otoci suočavaju se s posebnim izazovom visokih troškova električne energije i goriva te njihove ovisnosti o infrastrukturi kopna. SEAFUEL će ciljati na regije u kojima 30 % potrošnje goriva dolazi iz lokalnog prijevoza. Razvit će se model alternativnih goriva za otoke kako bi se ispunili zahtjevi partnerskih regionalnih inovacijskih strategija (RIS3) usmjerenih na niskougljično gospodarstvo i učinkovito korištenje morskih resursa. Projektom će se drastično smanjiti emisije stakleničkih plinova, lebdeće čestice i NO2 u skladu s Programom za čisti zrak 2008/50/EZ te će se osigurati put za izolirane regije da postanu energetski neovisni, što će dovesti do budućih postrojenja u drugim atlantskim regijama. SEAFUEL će se usredotočiti na jačanje zelenog rasta i plavoga gospodarstva te stvaranje temelja za zajedničke politike u području energije iz obnovljivih izvora radi promicanja čistih i održivih prometnih sustava. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Prirodni resursi koji se nalaze u atlantskom području razlikuju se od sjevera do juga, a suradnički pristup za njihovo proučavanje u cjelini ključan je za prilagodbu novih tehnologija dostupnim resursima. SEAFUEL nastoji pokazati izvedivost napajanja lokalnih prometnih mreža u izoliranim regijama korištenjem goriva proizvedenih iz obnovljivih izvora energije, kao što su solarna energija, energija vjetra i more. Izolirana područja kao što su otoci suočavaju se s posebnim izazovom visokih troškova električne energije i goriva te njihove ovisnosti o infrastrukturi kopna. SEAFUEL će ciljati na regije u kojima 30 % potrošnje goriva dolazi iz lokalnog prijevoza. Razvit će se model alternativnih goriva za otoke kako bi se ispunili zahtjevi partnerskih regionalnih inovacijskih strategija (RIS3) usmjerenih na niskougljično gospodarstvo i učinkovito korištenje morskih resursa. Projektom će se drastično smanjiti emisije stakleničkih plinova, lebdeće čestice i NO2 u skladu s Programom za čisti zrak 2008/50/EZ te će se osigurati put za izolirane regije da postanu energetski neovisni, što će dovesti do budućih postrojenja u drugim atlantskim regijama. SEAFUEL će se usredotočiti na jačanje zelenog rasta i plavoga gospodarstva te stvaranje temelja za zajedničke politike u području energije iz obnovljivih izvora radi promicanja čistih i održivih prometnih sustava. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Prirodni resursi koji se nalaze u atlantskom području razlikuju se od sjevera do juga, a suradnički pristup za njihovo proučavanje u cjelini ključan je za prilagodbu novih tehnologija dostupnim resursima. SEAFUEL nastoji pokazati izvedivost napajanja lokalnih prometnih mreža u izoliranim regijama korištenjem goriva proizvedenih iz obnovljivih izvora energije, kao što su solarna energija, energija vjetra i more. Izolirana područja kao što su otoci suočavaju se s posebnim izazovom visokih troškova električne energije i goriva te njihove ovisnosti o infrastrukturi kopna. SEAFUEL će ciljati na regije u kojima 30 % potrošnje goriva dolazi iz lokalnog prijevoza. Razvit će se model alternativnih goriva za otoke kako bi se ispunili zahtjevi partnerskih regionalnih inovacijskih strategija (RIS3) usmjerenih na niskougljično gospodarstvo i učinkovito korištenje morskih resursa. Projektom će se drastično smanjiti emisije stakleničkih plinova, lebdeće čestice i NO2 u skladu s Programom za čisti zrak 2008/50/EZ te će se osigurati put za izolirane regije da postanu energetski neovisni, što će dovesti do budućih postrojenja u drugim atlantskim regijama. SEAFUEL će se usredotočiti na jačanje zelenog rasta i plavoga gospodarstva te stvaranje temelja za zajedničke politike u području energije iz obnovljivih izvora radi promicanja čistih i održivih prometnih sustava. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Prirodni resursi koji se nalaze u atlantskom području razlikuju se od sjevera do juga, a suradnički pristup za njihovo proučavanje u cjelini ključan je za prilagodbu novih tehnologija dostupnim resursima. SEAFUEL nastoji pokazati izvedivost napajanja lokalnih prometnih mreža u izoliranim regijama korištenjem goriva proizvedenih iz obnovljivih izvora energije, kao što su solarna energija, energija vjetra i more. Izolirana područja kao što su otoci suočavaju se s posebnim izazovom visokih troškova električne energije i goriva te njihove ovisnosti o infrastrukturi kopna. SEAFUEL će ciljati na regije u kojima 30 % potrošnje goriva dolazi iz lokalnog prijevoza. Razvit će se model alternativnih goriva za otoke kako bi se ispunili zahtjevi partnerskih regionalnih inovacijskih strategija (RIS3) usmjerenih na niskougljično gospodarstvo i učinkovito korištenje morskih resursa. Projektom će se drastično smanjiti emisije stakleničkih plinova, lebdeće čestice i NO2 u skladu s Programom za čisti zrak 2008/50/EZ te će se osigurati put za izolirane regije da postanu energetski neovisni, što će dovesti do budućih postrojenja u drugim atlantskim regijama. SEAFUEL će se usredotočiti na jačanje zelenog rasta i plavoga gospodarstva te stvaranje temelja za zajedničke politike u području energije iz obnovljivih izvora radi promicanja čistih i održivih prometnih sustava. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Resursele naturale găsite în zona atlantică diferă de la nord la sud și o abordare colaborativă pentru a le studia în ansamblu este fundamentală pentru adaptarea noilor tehnologii la resursele disponibile. SEAFUEL își propune să demonstreze fezabilitatea alimentării rețelelor locale de transport în regiuni izolate folosind combustibili produși de energiile regenerabile disponibile, cum ar fi energia solară, eoliană și marină. Zonele izolate, cum ar fi insulele, se confruntă cu provocarea specifică reprezentată de costul ridicat al energiei electrice și al combustibilului și de dependența acestora de infrastructurile continentale. SEAFUEL va viza aceste regiuni în care 30 % din consumul de combustibil provine din transportul local. Se va elabora un model de combustibili alternativi pentru insule pentru a îndeplini cerințele strategiilor regionale de inovare (RIS3) ale partenerilor, care vizează o economie cu emisii scăzute de dioxid de carbon și utilizarea eficientă a resurselor marine. Proiectul va reduce drastic emisiile de gaze cu efect de seră, particulele în suspensie și NO2, în conformitate cu Programul pentru aer curat 2008/50/CE, și va oferi o cale pentru ca regiunile izolate să devină independente din punct de vedere energetic, conducând la instalații viitoare în celelalte regiuni atlantice. SEAFUEL se va concentra pe consolidarea creșterii economice ecologice și a economiei albastre și pe pregătirea bazelor pentru politici comune în domeniul energiei din surse regenerabile în vederea promovării unor sisteme de transport curate și durabile. (Romanian)
    4 November 2022
    0 references
    Resursele naturale găsite în zona atlantică diferă de la nord la sud și o abordare colaborativă pentru a le studia în ansamblu este fundamentală pentru adaptarea noilor tehnologii la resursele disponibile. SEAFUEL își propune să demonstreze fezabilitatea alimentării rețelelor locale de transport în regiuni izolate folosind combustibili produși de energiile regenerabile disponibile, cum ar fi energia solară, eoliană și marină. Zonele izolate, cum ar fi insulele, se confruntă cu provocarea specifică reprezentată de costul ridicat al energiei electrice și al combustibilului și de dependența acestora de infrastructurile continentale. SEAFUEL va viza aceste regiuni în care 30 % din consumul de combustibil provine din transportul local. Se va elabora un model de combustibili alternativi pentru insule pentru a îndeplini cerințele strategiilor regionale de inovare (RIS3) ale partenerilor, care vizează o economie cu emisii scăzute de dioxid de carbon și utilizarea eficientă a resurselor marine. Proiectul va reduce drastic emisiile de gaze cu efect de seră, particulele în suspensie și NO2, în conformitate cu Programul pentru aer curat 2008/50/CE, și va oferi o cale pentru ca regiunile izolate să devină independente din punct de vedere energetic, conducând la instalații viitoare în celelalte regiuni atlantice. SEAFUEL se va concentra pe consolidarea creșterii economice ecologice și a economiei albastre și pe pregătirea bazelor pentru politici comune în domeniul energiei din surse regenerabile în vederea promovării unor sisteme de transport curate și durabile. (Romanian)
    4 November 2022
    0 references
    Resursele naturale găsite în zona atlantică diferă de la nord la sud și o abordare colaborativă pentru a le studia în ansamblu este fundamentală pentru adaptarea noilor tehnologii la resursele disponibile. SEAFUEL își propune să demonstreze fezabilitatea alimentării rețelelor locale de transport în regiuni izolate folosind combustibili produși de energiile regenerabile disponibile, cum ar fi energia solară, eoliană și marină. Zonele izolate, cum ar fi insulele, se confruntă cu provocarea specifică reprezentată de costul ridicat al energiei electrice și al combustibilului și de dependența acestora de infrastructurile continentale. SEAFUEL va viza aceste regiuni în care 30 % din consumul de combustibil provine din transportul local. Se va elabora un model de combustibili alternativi pentru insule pentru a îndeplini cerințele strategiilor regionale de inovare (RIS3) ale partenerilor, care vizează o economie cu emisii scăzute de dioxid de carbon și utilizarea eficientă a resurselor marine. Proiectul va reduce drastic emisiile de gaze cu efect de seră, particulele în suspensie și NO2, în conformitate cu Programul pentru aer curat 2008/50/CE, și va oferi o cale pentru ca regiunile izolate să devină independente din punct de vedere energetic, conducând la instalații viitoare în celelalte regiuni atlantice. SEAFUEL se va concentra pe consolidarea creșterii economice ecologice și a economiei albastre și pe pregătirea bazelor pentru politici comune în domeniul energiei din surse regenerabile în vederea promovării unor sisteme de transport curate și durabile. (Romanian)
    4 November 2022
    0 references
    Resursele naturale găsite în zona atlantică diferă de la nord la sud și o abordare colaborativă pentru a le studia în ansamblu este fundamentală pentru adaptarea noilor tehnologii la resursele disponibile. SEAFUEL își propune să demonstreze fezabilitatea alimentării rețelelor locale de transport în regiuni izolate folosind combustibili produși de energiile regenerabile disponibile, cum ar fi energia solară, eoliană și marină. Zonele izolate, cum ar fi insulele, se confruntă cu provocarea specifică reprezentată de costul ridicat al energiei electrice și al combustibilului și de dependența acestora de infrastructurile continentale. SEAFUEL va viza aceste regiuni în care 30 % din consumul de combustibil provine din transportul local. Se va elabora un model de combustibili alternativi pentru insule pentru a îndeplini cerințele strategiilor regionale de inovare (RIS3) ale partenerilor, care vizează o economie cu emisii scăzute de dioxid de carbon și utilizarea eficientă a resurselor marine. Proiectul va reduce drastic emisiile de gaze cu efect de seră, particulele în suspensie și NO2, în conformitate cu Programul pentru aer curat 2008/50/CE, și va oferi o cale pentru ca regiunile izolate să devină independente din punct de vedere energetic, conducând la instalații viitoare în celelalte regiuni atlantice. SEAFUEL se va concentra pe consolidarea creșterii economice ecologice și a economiei albastre și pe pregătirea bazelor pentru politici comune în domeniul energiei din surse regenerabile în vederea promovării unor sisteme de transport curate și durabile. (Romanian)
    4 November 2022
    0 references
    Resursele naturale găsite în zona atlantică diferă de la nord la sud și o abordare colaborativă pentru a le studia în ansamblu este fundamentală pentru adaptarea noilor tehnologii la resursele disponibile. SEAFUEL își propune să demonstreze fezabilitatea alimentării rețelelor locale de transport în regiuni izolate folosind combustibili produși de energiile regenerabile disponibile, cum ar fi energia solară, eoliană și marină. Zonele izolate, cum ar fi insulele, se confruntă cu provocarea specifică reprezentată de costul ridicat al energiei electrice și al combustibilului și de dependența acestora de infrastructurile continentale. SEAFUEL va viza aceste regiuni în care 30 % din consumul de combustibil provine din transportul local. Se va elabora un model de combustibili alternativi pentru insule pentru a îndeplini cerințele strategiilor regionale de inovare (RIS3) ale partenerilor, care vizează o economie cu emisii scăzute de dioxid de carbon și utilizarea eficientă a resurselor marine. Proiectul va reduce drastic emisiile de gaze cu efect de seră, particulele în suspensie și NO2, în conformitate cu Programul pentru aer curat 2008/50/CE, și va oferi o cale pentru ca regiunile izolate să devină independente din punct de vedere energetic, conducând la instalații viitoare în celelalte regiuni atlantice. SEAFUEL se va concentra pe consolidarea creșterii economice ecologice și a economiei albastre și pe pregătirea bazelor pentru politici comune în domeniul energiei din surse regenerabile în vederea promovării unor sisteme de transport curate și durabile. (Romanian)
    4 November 2022
    0 references

    Identifiers

    0 references