Scientific Research Centre of Excellence SlovakION for Material and Interdisciplinary Research (Q3104485): Difference between revisions

From EU Knowledge Graph
Jump to navigation Jump to search
(‎Changed an Item: Edited by the materialized bot - inferring region from the coordinates)
(‎Changed an Item: Edited by the beneficiary bot - attach the beneficiary based on the string)
Property / beneficiary
 
Property / beneficiary: Slovak University of Technology in Bratislava / rank
 
Normal rank

Revision as of 21:36, 23 September 2021

Project Q3104485 in Slovakia
Language Label Description Also known as
English
Scientific Research Centre of Excellence SlovakION for Material and Interdisciplinary Research
Project Q3104485 in Slovakia

    Statements

    0 references
    8,875,851.12 Euro
    0 references
    10,442,177.79 Euro
    0 references
    0.85 percent
    0 references
    1 December 2019
    0 references
    1 May 2023
    0 references
    Slovenská technická univerzita v Bratislave
    0 references

    48°8'54.96"N, 17°6'27.90"E
    0 references
    Generálnym strategickým ciežom predkladaného návrhu výskumného projektu s názvom „Vedeckovýskumné centrum excelentnosti SlovakION pre materiálový a interdisciplinárny výskum“ je vytvorenie udržatežného excelentného výskumno-vývojového, inovačného a inštitucionálno-riadiaceho prostredia. Hlavná aktivita žiadateža sa bude zameriava na realizáciu VaV úloh najmä v prioritných oblastiach RIS3: „Materiálový výskum a nanotechnológie“ s previazaním aj na oblas „Informačné a komunikačné technológie“, ktorá je nevyhnutná pre úspešné naplnenie ciežov a aktivít projektu, či už v rámci:a) podpornej oblasti výskumu a vývoja vo vyššie uvedených oblastiach, napr. konkrétne pri realizácii meracích systémov Time-of-Flight ERDA a ich integrácie do urýchžovacieho systému Tandetron 6MV. Jadrová a výpočtová elektronika tvorí nevyhnutné pozadie pre úspešnú realizáciu fyzikálnych úloh vyplývajúcich z merania.b) interdisciplinárneho výskumu za účelom transferu know-how z iných vedných oblastí, ktoré ponúkajú sofistikované metódy spracovania a analýzy dát a ktoré nie sú štandardne rozšírené v materiálových vedách. Našim dominantným záujmom v takejto interdisciplinárnej stratégii je štúdium signálu ako takého. Pôvodne navrhnuté metódy pre astrofyziku majú uplatnenie v štúdiu kváziperiodických nano-prvkov na povrchoch materiálov, alebo nepotrebujú ekvidistantné dáta čo je obmedzujúca podmienka Fourierovej analýzy v prípade mikroskopie a pod.. Ciežom je osvoji si špecifické metódy používané v iných vedných oblastiach ako je analýza svetelných kriviek akrečných procesov (astrofyzika) alebo štúdium EEG signálu z mozgu (neurovedy) a dosta sa tak o krok vpred čo sa týka analýzy elektrónovej alebo AFM mikroskopie. (Slovak)
    0 references
    The general strategic objective of the present proposal for a research project called SlovakION Scientific Research Centre of Excellence for Material and Interdisciplinary Research is to create a breathtaking excellent research and development, innovation and institutional management environment. The main activity of the applicant will focus on the implementation of R & D tasks in particular in the priority areas of RIS3: Material research and nanotechnologies with a link to the area of Information and Communication Technologies, which is essential for the successful fulfillment of the objectives and activities of the project, or in the framework of:a) the supporting field of research and development in the above areas, e.g. in the implementation of Time-of-Flight ERDA measurement systems and their integration into the Tandetron 6MV acceleration system. Nuclear and computing electronics form the necessary background for the successful realisation of physical tasks resulting from measurement.b) interdisciplinary research to transfer know-how from other scientific fields that offer sophisticated methods of data processing and analysis and which are not standardly disseminated in material sciences. Naim’s dominant interest in such an interdisciplinary strategy is the study of the signal itself. Originally designed methods for astrophysics have application in the study of quasi-periodic nano-elements on material surfaces, or do not need equidistant data, which is a limiting condition of Fourier analysis in the case of microscopy, etc. The aim is to adopt specific methods used in other scientific fields such as the analysis of light curves of acretic processes (astrophysics) or the study of the EEG signal from the brain (neuroscience) and thus take a step forward in the analysis of electron or AFM microscopy. (English)
    15 September 2021
    0 references

    Identifiers

    313011W085
    0 references