Dopad zemědělské činnosti na kvalitu půdy a znečištění životního prostředí kontaminanty v česko-bavorském pohraničí. (Q4296903): Difference between revisions

From EU Knowledge Graph
Jump to navigation Jump to search
(‎Changed label, description and/or aliases in lt, el, et, ga, fi, nl, pl, da, de, sl, it, sv, sk, cs, bg, hu, lv, pt, mt, es, fr, hr, ro, and other parts)
(‎Set a claim value: summary (P836): Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „Rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko–Česká republika)“ řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaný...)
 
(4 intermediate revisions by 2 users not shown)
Property / summary: Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „Rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko–Česká republika)“ řešeného v letech 2006- 2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné budoucí využití. Cílem navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). Jde např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (English) / qualifier
 
readability score: 0.0346184940398235
Amount0.0346184940398235
Unit1
Property / summaryProperty / summary
Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu «rizikové Látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí — přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)»řešeného v LeTech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na Českém území vytýčena Monitorovací síр 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na Bavorské, tak i české straně) pro jejich případné budoucí využití. Cílem navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a Společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a Okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním Nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální Látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak Evropská, tak i národní legislativy jako Látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují limitní hranice pro jejich používání, Výskyt, ap. Popisované půdní Parametry Budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé Látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před Deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (Metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Portuguese)
Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „Rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko–Česká republika)“ řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních Horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné budoucí využití. Cílem navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, alelé celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). Jde např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Portuguese)
Property / contained in Local Administrative Unit
 
Property / contained in Local Administrative Unit: Praha / rank
 
Normal rank

Latest revision as of 23:01, 11 October 2024

Project Q4296903 in Czechia
Language Label Description Also known as
English
Dopad zemědělské činnosti na kvalitu půdy a znečištění životního prostředí kontaminanty v česko-bavorském pohraničí.
Project Q4296903 in Czechia

    Statements

    0 references
    0 references
    565,250.0 Euro
    0 references
    665,000.0 Euro
    0 references
    85.0 percent
    0 references
    1 February 2019
    0 references
    31 January 2022
    0 references
    Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
    0 references
    0 references

    50°6'2.09"N, 14°23'43.58"E
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „Rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko–Česká republika)“ řešeného v letech 2006- 2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné budoucí využití. Cílem navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). Jde např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (English)
    0.0346184940398235
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na zįkladech řešeních předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „rizikové lįtky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční zįklady ochrany půdy (Bavorsko-Českį republika)“ řešeného v letech 2006–2008. Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací sí 8x8 km, v rįmci které se na 276 monitorovacích bodech odebíly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Nįsledně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané čįsti) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných parametrů, Raktiniai žodžiai: které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škįlu zįjmových parametrů, které byly v minulosti zkoumįny (např. obsah rizikových prvků a rizikových lįtek), které se v průběhu času ukįzaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidskį populace). JDE např. o reziduįlní lįtky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škįlu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropskį, tak i nįrodní legislativy jako lįtky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používįní, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovįny a vyhodnocovįny ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledovįí. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škįlou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé lįtky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projektas umožní posoudit např. dopad vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledovįny pohybu a rozpadu těchto lįtek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodįřský sektor, stįtní sprįva, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zįsad (metodik) sprįvné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Lithuanian)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektр, vmto případě zejména na projektu «rizikové látky v pzdě ve vztahu k životnímu prostředí — přeshraniční základy ochrany püdy (Bavorsko-Česká republika)» řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síр 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly pzorky ze zkoumaných Horizont. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných pрdních vzorkр (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využitít těchto archivních pрdních vzorkр (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodр posoudit dynamiku změn vybraných pídních paradích pídních pídních pídních pímních pílem které mají dopad na kvalitu pрdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrр, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvkр a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v prрběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu pрdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravkр na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminant řešíhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované pрdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další dрležité pрdní vastnosti, jako je obsah organické hmoty v?dě, textura pрdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na zpрsob využití p?dídních zdrojích (vody) vdé lokalitě sledoví. Výsledky projektu přinesou informace o stavu pýdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminant? (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidр, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidр (νεονικοτινοειδές) vydaný ΕΚ v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantр a pрdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Greek)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projekt, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v pědě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany pлdy (Bavorsko-Česká republika)“ řešeného v letech 2006–2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síл 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly pŇdní vzorky ze zkoumaných pлdních silmatorkav. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných pŇdních vzork Ák na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těch analyticky zpracovanými vzorky (respektive jejich vybrané části) a společně s nověn odebranými a analüütilineky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodл posoudit dynamiku změn vybraných pлdních parametrл, vaata kaardilt hotelle Které mají dopad na kvalitu pŇdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametr, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvkл a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravkě na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminant, které v prěběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované pŇdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány a vyhodnocovány ve vazbě na další dлležité pлdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v pědě, textura pлdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na zpěsob využití pлdy a přírodních zdrojě (vody) v Dané lokalitě sledoví. Výsledky projektu přinesou informace o stavu pŇdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminant (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticid, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidл (neonikotinoidл) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantědní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Estonian)
    4 November 2022
    0 references
    Is é an cuspóir atá leis ná “Rizikové Látky vztahu ó thaobh costais de a chur chun cinn agus a chur chun cinn” ar mhaithe le “Rizikové Látky vztahu vztahu le linn na tréimhse 2006-2008”. Ag dul i gcomhairle le Bavorska přenesena le monatóireacht a dhéanamh ar 8x8 km, ag monatóireacht a dhéanamh ar an analyzovadní vzorky le haghaidh na 276 monatóireacht a dhéanamh ar bodech bodech ina bhfuil analyzovaly p Chun tuilleadh eolais a fháil, féach ar an roghchlár: Parlaimint na hEorpa Féach ar an roghchlár: Parlaimint na hEorpa le haghaidh tuilleadh eolais a fháil ar láithreán gréasáin Choimisiún Forbartha an Iarthair (i mBéarla amháin) tá an t-eolas is déanaí le fáil ar an suíomh gréasáin seo. Jednalo le haghaidh tuilleadh eolais a fháil ar an suíomh gréasáin seo, agus le haghaidh tuilleadh eolais a fháil ar an suíomh gréasáin seo, is féidir é sin a dhéanamh. le haghaidh tuilleadh eolais a fháil ar an suíomh gréasáin seo, ale celé žtního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální Látky le haghaidh přípravk na rostlin (lotticidy) a celou škálu dalších le haghaidh, le haghaidh tuilleadh eolais, is féidir le Látky škodlivé le haghaidh níos mó ná teorainn ama a bhaint amach do Hranice do jejich používání, výskyt, ap. Tá an paraiméadracht ag dul i ngleic le horgánachas, le téacs agus le podchraoltaí agus le hábhair eile a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le horgánach agus le hábhair eile a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar. Eolas a chur ar fáil maidir le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann le hábhar a bhaineann leis an margadh inmheánach, fáilte go dtí an láithreán gréasáin oifigiúil de chuid an Aontais Eorpaigh. Féach ar an roghchlár: Parlaimint na hEorpa Féach ar an roghchlár: Parlaimint na hEorpa Is féidir leat dul chun cinn a dhéanamh maidir leis na buntáistí a bhaineann leis an bpróiseas. Féach ar an roghchlár: Parlaimint na hEorpa, an Ghearmáin, an Ghearmáin, an Ghearmáin, an Iodáil, an tSeapáin, an Iodáil, an tSeapáin, an tSeapáin, an Iodáil, an tSeapáin, an Iodáil, an Iodáil, an Iodáil, an tSeapáin, an Iodáil, an tSeapáin, an Iodáil agus an tSeapáin. Féach ar an roghchlár: Parlaimint na hEorpa Féach ar an roghchlár: Parlaimint na hEorpa (Irish)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekte je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu ”rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)” řešeného v letech 2006–2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síр 8x8 km, vámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních vzorky (respektive jevjich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybranými vzorky (z předem vybraných monitorovacích) Lue lisää tuotteesta tai tee tarjous. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty vpůdních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledoví. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Finnish)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v půdě ve vztahu k životní prostředí — přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)” řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací sí behelst 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích positoud dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo door se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská bevolking). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Dutch)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projekt „rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)” řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projekt byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analiticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo przez se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projekt přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životní prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Polish)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projektů, v tomto případě zejména na projektu "rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí — přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)" řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síа 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdníly vzorky ze zkoumaných půdních horisonttů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změnýn vybraných půdních parametrů, Søg efter tilbud på Okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská befolkning). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Dette er en af de vigtigste faktorer, der er forbundet med udviklingen af det indre marked. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Danish)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)“ řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síρ 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo von se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (Pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, Tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty vpužití půdě a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krany. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (German)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektн, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)“ řešeného v letech 2006–2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analilyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projekt je využití těchto archivních pнdních vzorkн (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analiticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvkн a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populacija). JDE např. o reziduální látky z přípravkн na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité pнdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (peristentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidн, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v soužknosti sprava predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidн (neonikotinoidн) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutanta a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Slovenian)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu "rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí — přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)" řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací sí cosiddette 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo da se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, cteré se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliniy, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsobí využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě syužití půdních zdrojů (vody) v Dané lokalitě syuledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Italian)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu ”rizikové látky v pądě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)” řešeného v letech 2006–2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síа 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly pаdní vzorky ze zkoumaných pėdních horizontů. (Jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních pědních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodých boděnými vybraných pėdních parametrý, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvký a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v prąběhu času ukázaly hrozbou jaenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantа, které v prąběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované p/64dní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další dаležité pądní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v pědě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití pě přírodních zdrojň (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantа (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticid). škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidė (neonikotinoid) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantа a pаdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Swedish)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektovů, v tomto případě zejména na projekt „rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)“ řešeného v letech 2006 – 2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích Bodch odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně k archivaci (zamražení) odebrané půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucíše. Cílem Navrhované Projekty pre prácu těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorkami (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn výber půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se juenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ponukey zostava, ale celý životníhoho se prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou zázemie dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého obdobia (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organických hájov v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob panovania půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životníhoho prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projektuje posoudit např. do zákaz zákaz vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpisu těchto látek v životním protředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatřeních v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologickéhoho hospodaření. (Slovak)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)“ řešeného v letech 2006–2008. Tento projekt byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci tohoto projektu se na 276 monitorovacích organizací odebíraly a analyy půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Tento archivních pozůstatků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analytickými zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích orgánů, které se zabývají dynamikumi změn ve vybraných půdních parametrech, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejen o vybranou škálu zájmových ukazatelů, jež byly v minulosti vyšetřeny (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se směle sejít se stanovením nových látek a sloučenin, které se v této souvislosti vyhýbají času ukázaly jako pro kvalitu půdy, ale celé prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). O reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovaly a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinese informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před 10 lety a v současné době predikce dalšího vývoje. Projekt, který se zabývá např. dopadem zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Akce dynamiky šíření polutantů a půdní úrodnosti je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Dostupné online. (anglicky) – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe nebo významu ekologického hospodaření. (Czech)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projekt, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v pădě ve vztahu k životnímu prostředí — přeshraniční základy ochrany pădy (Bavorsko-Česká republika)“ řešeného v letech 2006—2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síΩ 8x8 km, v Následně došlo k archivaci (zamražení) Cílem Navrhovaného projektu je využitíh těchto archivních p-dních vzork- (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bod“ které mají dopad na kvalitu pΩdy a okolní životní prostředí. Jednalo byly vybranou škálu zájmových parametr, které byly vipulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvk a rizikových látek), ale současně se počítá se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v prăběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu pΩdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravk na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantΩ, které v prăběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované p-dní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další d-ležité p-dní vlastnosti, jako je obsah Organké hmoty v p.dě, textura p-dy apod. a samozřejmě také ve vztahu na zyužití pyužití a přírodních zdrojΩ (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu pădní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminanty (постояннoními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticid, škodlivé látky těkavé povahy) Projekt umožní posoudit např. Zjištění dynamiky dynamiky šíření polutant-a a p-dní úrodností je cenným podkladem prodkladem pledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Bulgarian)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko-Česká republika)” řešeného v letech 2006–2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na na 276 monitorovacích bodech odebíraly a anlyzovaly půdníly pzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využitích archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice projich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodní zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů), škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řaducepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. A(z) zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření -hoz hasonló szoftverek: (Hungarian)
    4 November 2022
    0 references
    Řešeného v letech 2006–2008. gads: 2010. gada 19. aprīlis. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síи 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, bezmaksas Lejupielādēt Legislativy jako látky životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, bezmaksas Lejupielādēt Pievienot komentāru Atcelt atbildi Kodlivé látky těkavé povahy) Projekts umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Latvian)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektů, v tomto případě zejména na projektu „Rizikové látky v půdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany půdy (Bavorsko–Česká republika)“ řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síť 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly půdní vzorky ze zkoumaných půdních Horizontů. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných půdních vzorků (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné budoucí využití. Cílem navrhovaného projektu je využití těchto archivních půdních vzorků (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodů posoudit dynamiku změn vybraných půdních parametrů, které mají dopad na kvalitu půdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrů, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvků a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v průběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu půdy, alelé celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). Jde např. o reziduální látky z přípravků na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminantů, které v průběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované půdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další důležité půdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v půdě, textura půdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na způsob využití půdy a přírodních zdrojů (vody) v dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu půdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantů (persistentními polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidů, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidů (neonikotinoidů) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantů a půdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Portuguese)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektņ, v tomto případě zejména na projektu “rizikové látky v pědě ve vztahu k životnímu prostředí — přeshraniční základy ochrany pědy (Bavorsko-Česká republika)” řešené le letech 2006–2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síо 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly pědní vzorky ze zkoumaných pědních horizontětě. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných pědních vzorkņ (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních pņdních vzorkņ (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodņ posoudit dynamiku změn vybraných monitorovadích) které mají dopad na kvalitu pědy a okolní životní prostředí. Jednalo ta’ se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrě, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvkě a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v prěběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu pņdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, populace ta’ għatu). JDE např. o reziduální látky z přípravkņ na ochranu rostlin (pestiċidy) a celou škálu dalších kontaminantо, které v prěběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní pro středí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované pědní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další dņležité pědní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v pědě, textura pņdy apod. a samozřejmě také ve ve vztahu na zpěsob využití p ědy a přírodních zdrojņ Výsledky projektu přinesou informace o stavu pņdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantо (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticidņ, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidņ (neonikotinoidо) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutantо a pědní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Maltese)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projekt, v tomto případě zejména na projektu “rizikové látky vdě ve vztahu k životní prostředí — přeshraniční základy ochrany pûdy (Bavorsko-Česká republika)» řešeného vtech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací sí? 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly p?dní vzorky ze zkoumaných p?dních horizont? Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných přdních vzork (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních p-dních vzork (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z před vybraných a definovaných monitorovacích bod) posoudit dynamiku změn vybraných pdních pdních para, které mají dopad na kvalitu ping a okolní životní prostředí. Jednalo, por se nejenom o vybranou škálu zájmových parametr, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvk) a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu pingdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravking na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminant, které v prđběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované p-dní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další d’ležité püdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty vüdě, textura p-dy apod. a samozřejmě také ve vztahu na zpûsob využití pûdy a přírodních zdrojing (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu pđdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životní prostředí vybranou škálou kontaminant łistentními Polutanty, těžké kovy, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticid, vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutant a pingní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe významu ekologického hospodaření. (Spanish)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektΔ, v tomto případě zejména na projektu «rizikové látky v p’dě ve vztahu k životnímu prostředí — přeshraniční základy ochrany pΔdy (Bavorsko-Česká republika)» řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síΔ 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly p’dní vzorky ze zkoumaných p’dních horizont Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných pΔdních vzorkΔ (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních p’dních vzorkΔ (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bod▲ posoudit dynamiku změn vybraných p’dních a definovaných monitorovacích bod které mají dopad na kvalitu p’dy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametr, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvk’a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v prΔběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu pΔdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravkΔ na ochranu rostlin (pesticidie) a celou škálu dalších kontaminante, které v prsběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované p’dní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další dΔležité pΔdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v p’dě, textura pΔdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na zp’sob využití přídy a přírodních zdrojΔ (vody) v Dané lokalitě sledování sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu pΔdní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminante (persistentními Polutanty, těžké kovy, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidΔ (néonikotinoïd) vydaný EK v roce 2013. Zjištění dynamiky šíření polutant’a p’dní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře — zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (métodique) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (French)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektт, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v pтdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany pтdy (Bavorsko-Česká republika)” řešeného v letech 2006 – 2008. V rámci tohoto projekta byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací síт 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly p⇱dní vzorky ze zkoumaných pтdních horizontт. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných pтdních vzorkт (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projekta je využití těchto archivních pтdních vzorkт (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vybraných (z předem vybraných a definovaných monitorovacích tijeloт posoudit dynamiku změn vybraných pтdních parametr), které mají dopad na kvalitu pтdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametr, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvkт a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, Které se v prтběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu pтdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská stanovništvo). JDE např. o reziduální látky z přípravkт na ochranu rostlin (pesticidija) a celou škálu dalších kontaminantт, které v prтběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projekta) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované pтdní parametrija budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další dтležité pтdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v pтdě, textura pтdy apod. a samozřejmě také ve vztahu na zpтsob využití pвdy a přírodních zdrojт (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projekta přinesou informace o stavu p⇱dní úrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantт (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticid, škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikcelšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidт (neonikotinoida) vydaný EK v roce 2013. Zjištění diynamiky šíření polutantu a pтdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe významu ekologického hospodaření. (Croatian)
    4 November 2022
    0 references
    Navrhovaný projekt je postaven na základech řešení předchozích projektű, v tomto případě zejména na projektu „rizikové látky v pêdě ve vztahu k životnímu prostředí – přeshraniční základy ochrany pрdy (Bavorsko-Česká republika)” řešeného v letech 2006-2008. V rámci tohoto projektu byla z Bavorska přenesena a na českém území vytýčena monitorovací sídní 8x8 km, v rámci které se na 276 monitorovacích bodech odebíraly a analyzovaly sídní vzorky ze zkoumaných pрdních. Následně došlo k archivaci (zamražení) odebraných pрdních vzorkű (jak na bavorské, tak i české straně) pro jejich případné Budoucí využití. Cílem Navrhovaného projektu je využití těchto archivních pрdních vzork (respektive jejich vybrané části) a společně s nově odebranými a analyticky zpracovanými vzorky (z předem vybraných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změn vybraných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změných vybraných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změnýn vybraných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změnýn vybraných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změných vybraných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změných vybraných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změných vybraných a definovaných monitorovacích bodích bodoudit dynamiku změných vybáných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamiku změných vybraných a definovaných a definovaných monitorovacích bodoudit dynamikuku změnýn vyběn které mají dopad na kvalitu pрdy a okolní životní prostředí. Jednalo by se nejenom o vybranou škálu zájmových parametrű, které byly v minulosti zkoumány (např. obsah rizikových prvkр a rizikových látek), ale současně se počítá se stanovováním nových látek a sloučenin, které se v prűběhu času ukázaly hrozbou nejenom pro kvalitu pрdy, ale celé životního prostředí (voda, ovzduší, rostliny, živočichové, lidská populace). JDE např. o reziduální látky z přípravkű na ochranu rostlin (pesticidy) a celou škálu dalších kontaminant, které v prűběhu uplynulého období (od doby řešení předchozího projektu) řeší jak evropská, tak i národní legislativy jako látky škodlivé pro životní prostředí a stanovují Limitní hranice pro jejich používání, výskyt, ap. Popisované pрdní parametry budou stanovovány a vyhodnocovány ve vazbě na další dűležité pрdní vlastnosti, jako je obsah organické hmoty v přídě, textura přídy apod. a samozřejmě také ve vztahu na zpűsob využití pyužití přírodních zdroj indní (vody) v Dané lokalitě sledování. Výsledky projektu přinesou informace o stavu púrodnosti a také rozsahu zatížení životního prostředí vybranou škálou kontaminantр (persistentními Polutanty, těžké kovy, rezidua pesticid); škodlivé látky těkavé povahy) ve sledované oblasti před deseti lety a v současnosti s možností predikce dalšího vývoje. Projekt umožní posoudit např. dopad zákazu vybraných insekticidр (neonikotinoid) vydaný EK v roce 2013. Jocuri cu Jocul Zjištění dynamiky šíření polutantр a pрdní úrodností je cenným podkladem pro sledování pohybu a rozpadu těchto látek v životním prostředí. Výsledky mohou sloužit široké uživatelské sféře – zemědělský a vodohospodářský sektor, státní správa, CHKO, apod. jako podklad pro řadu koncepčních opatření v oblasti ochrany přírody a obnovy biodiverzity krajiny. Současně mohou být podkladem pro tvorbu zásad (metodik) správné zemědělské praxe či významu ekologického hospodaření. (Romanian)
    4 November 2022
    0 references

    Identifiers

    0 references